Громадянська війна була. Всіх проти всіх

5 коментувати
Я б все ж саджав за заперечення громадянської війни в Україні 1918-1921 рр. Чесне осмислення тієї війни необхідне, щоб уникнути її повторення у найближчому майбутньому

Подивився "російських євреїв" Леоніда Парфьонова. Про євреїв нічого нового не дізнався, але звернув увагу, як у нього подана тема революції 1917 року і громадянської війни. В черговий раз відчув, наскільки табуйована ця тема в новій українській міфологізованій історії.

Я б все-таки саджав за заперечення громадянської війни в Україні 1918-1921 рр. Зараз політика партії така, мовляв, не було ніякої громадянської війни, а були невдалі "визвольні змагання", а потім росіяни з ж/д-комуною окупували УНР. Тобто українці ніколи не робили вибір на користь прогресу, соціальної справедливості, знищення експлуатації, модернізації суспільства, освіти (саме ці гасла привласнили більшовики). І не було ні коренізації, ні Відродження, згодом розстріляного, ні революційного авангарду, ні створення міської культури - це все теж окупанти. Індустріалізація і наука - це чужинці. Українці не внесли свій вклад ні в побудову сталінської диктатури, ні в перемогу СРСР над Гітлером. Вони були тільки жертвами. Сталінські маршали українці - то "запроданці". А український "омріяній ідеал" - консервативна націократична диктатура, церква, вишиванка і садок вишневий.

Український "омріяний ідеал" – консервативна націократична диктатура, церква, вишиванка і садок вишневий

Підміна поняття "громадянська війна" "окупацією", вірніше перенесення галицького сприйняття "рад" на всю Україну насправді виносить модернізаційні інтенції за рамки національної ідеї.

Це не означає, що не було жахів сталінізму, Голодомору і ГУЛАГу. І тим більше, це не означає, що червоної інтервенції не було. Вона була, і в підсумку її вплив виявився визначальним. Але і громадянська війна була. Всіх проти всіх. Ось прочитав у Олександра Северина: "За домовленістю галицького диктатора Петрушевича та наддніпрянського головного отамана Петлюри про перехід Української галицької армії на Наддріпрянщину першою перейшла Збруч 08.07.19 5-та Сокальська бригада УГА в районі Чорний Острів - Війтівці, унеможливівши большевицький наступ на шматок території під Кам'янцем, де перебувала армія та уряд УНР. Проте місцеве населення поставилося до галичан вкрай вороже і не лише всіляко допомагало червоним інформацією та припасами, але і саме виступило зі зброєю. Бригаду було розбито і вона відступила за Збруч.

За кілька днів Збруч перейшла вся УГА і почався переможний (до зустрічі з денікінцями) спільний наступ українських військ, але це перше гнітюче враження від "зустрічі" галицької бригади місцевим населенням за Збручем значною мірою спричинилося до демотивації УГА та її подальших блукань поміж трьох сил - УНР, денікінців та червоних".

І це тільки маленький фрагмент того калейдоскопа. А було ще протистояння УНР - Скоропадський, а був ще батько Махно і отамани, а була українська червона армія і Муравйовський корпус ...

До речі, чесно осмислити природу тієї громадянської війни необхідно, щоб уникнути її повторення в найближчому майбутньому.

Текст опубліковано з дозволу автора

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.