Зустріч Путіна з Ердоганом. Відродження Турецького потоку

4 коментувати
Чому Росія не відступиться від ідеї будівництва газопроводу через Чорне море

Головним пунктом у розмові турецького президента Реджепа Тайіпа Ердогана і російського президента Володимира Путіна 9 серпня в Санкт-Петербурзі стало воскресіння проекту будівництва газопроводу Турецький потік через Чорне море.

Прагнення Росії продовжувати цей проект очевидно з низки заяв, що послідували відразу за офіційним оголошенням 27 липня з боку РФ про те, що вона отримала від Ердогана вибачення за збитий в листопаді 2015 року над турецько-сирійської кордоном російський бомбардувальник.

У двох країн є розумні політичні і комерційні причини для того, щоб відновити проект, хоча найімовірніше будуватися буде (принаймні на перших порах) газопровід, що складається з двох труб, розрахований на 31,5 млрд кубічних метрів на рік, а не чотирьохтрубна система, розрахована на 63 млрд кубометрів, як планувалося спочатку.

Росія вже інвестувала мільярди доларів в два ключових елементи, необхідних для завершення проекту. Перший – розробка системи, здатної доставляти 63 млрд кубометрів газу в рік на компресорну станцію «Російська» в Анапі, на узбережжі Чорного моря. Цей проект, який Газпром називає своїм «Південним коридором», був започаткований у 2010 році і має бути зданий в 2017-му, хоча буде не дивно, якщо завершення проекту відкладуть, а реальну потужність скоротять. Більше того, Росія вже витратила мінімум два мільярди доларів на придбання труб, які можна було б використовувати для прокладання газопроводу під водою, через Чорне море. Велика частина цих труб вже доставлена в болгарську Варну.

Туреччина чисто економічно не може дозволити собі дратувати Росію

Що стосується Туреччини, то залежність країни від російського газу все ще велика. Майже весь газ, споживаний Туреччиною, імпортується. У 2015 році вона імпортувала 48,4 млрд кубометрів газу – це приблизно 10% загальноєвропейського споживання (включаючи країни-члени ЄС, Україну та саму Туреччину). З них, 27 мільярдів кубометрів надійшли з Росії. Це 55% від загального обсягу.

Коли в кінці 2015 року відносини Росії з Туреччиною зіпсувалися, Ердоган заявив, що Туреччина зможе знайти альтернативних постачальників. Але спроби президента забезпечити ці альтернативи були не надто успішними. Турецьким чиновникам вдалося отримати незначне прискорення поставок газу від азербайджанського проекту Shah Deniz; очікується, що Туреччина почне отримувати газ у другій половині 2018 року.

Під час свого візиту в Катар в 2015 році Ердоган був присутній при підписанні меморандуму про взаєморозуміння щодо поставок до Туреччини катарського зрідженого природного газу. Тим не менш, за контрактом не було ніяких надійних контрактів на постачання.

Візит Ердогана в Туркменістан (також в грудні 2015 року) нічим не допоміг у вирішенні довгострокової газової проблеми Туреччини. Угода 1999 року, в рамках якого Туркменістан погодився постачати Туреччині 16 млрд кубометрів в рік, а ще 14 млрд поводити транзитом в Європу, залишається такою ж віддаленою перспективою, як і раніше.

Для Туреччини краща надія на пом'якшення залежності від Росії – реалізація поточного плану отримувати 10 млрд кубометрів газу в рік з Північного Іраку до Туреччини до початку 2020 року, а потім збільшити цю цифру до 20 млрд кубометрів на рік. Однак, враховуючи постійно зростаючий попит Туреччини на газ, імпорт з Азербайджану і з Курдистану може тільки ледь перевищити зростання споживання. Вона просто не може обійтися без поточних обсягів російського газу. І на практиці їй майже напевно знадобляться додаткові обсяги.

Туреччина чисто економічно не може дозволити собі дратувати Росію. Це доводить втрата мільярдів доларів доходів від туризму, коли Путін заборонив чартерні рейси з Росії до Туреччини наприкінці листопада 2015 року. Ембарго, яке на даний момент вже знято, також зупинило так звану «човникову торгівлю», яка минулого року принесла Туреччині $4,2 млрд експортного доходу.

Відродження Турецького потоку несе в собі і політичний сенс для Росії, так як дозволить Газпрому припинити постачання газу в Болгарію, Туреччину і Грецію через Україну і Трансбалканський трубопровід, як тільки в 2019 році закінчиться термін дії угоди про транзит з Україною. По суті, перша гілка Турецького потоку, розрахована на 15,75 млрд кубометрів в рік, буде заміною Трансбалканському потоку, через який в 2015 році близько 11,4 млрд кубометрів газу було експортовано в Туреччину і близько 5,8 млрд кубометрів - в Грецію. Друга труба Турецького потоку буде в змозі забезпечити додатковий газ для зростаючого турецького ринку.

Але система з чотирьох труб залишається малоймовірною, хіба що фінансова ситуація Росії і Гарзпрому різко зміниться, оскільки для втілення цього проекту будуть потрібні значні витрати на будівництво інфраструктури.

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джона Робертса. Републікування повної версії тексту заборонено.

Вперше опубліковано на Atlantic Council

Більше точок зору тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Джон Робертс
Джон Робертс

Старший науковий співробітник Центру з глобальної енергетики і Євразійського центру імені Діну Патричі Atlantic Council

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.