12 грудня 2018, середа

Найважливіший рейтинг для України. Домашня робота на 2018-й

0 коментувати
Саме ці рейтинги  безпосередньо впливають на процентну ставку по державному боргу – чи зможе Україна запозичити кошти на ринку

Рейтинги  Doing Business [О1] чи  Global Competitiveness, про які багато писали останнім часом медіа, безумовно важливі для іміджу України. Але прямо транслюються в грошовий потік інші рейтинги –  рейтинги кредитоспроможності від міжнародних рейтингових агентств Fitch, Standard&Poors та Moody’s. Саме ці рейтинги  безпосередньо впливають на процентну ставку по державному боргу – зможе Україна запозичити кошти на ринку під 7% річних чи під 5% річних, і відповідно, скільки свого ВВП витрачатиме на сплату відсотків, залежить саме від них.

Рейтинги знаходяться на рівні В- від  Fitch, Caa2 від  Moody’s та B- від  Standard&Poors. Це дуже низька оцінка. Наприклад, рейтинг Німеччини – ААА, рейтинг Південної Кореї – АА-, рейтинг Естонії – А+, Японії – А. Рейтинг В- має Україна, Греція, Ірак, Венесуела, Аргентина та ін.

Підвищення кредитних рейтингів здатне знизити вартість боргу, і про це треба думати вже зараз. Справа в тому, що рейтинги переглядаються раз на рік чи раз на півроку, а в 2019-2020 роках нас чекають великі виплати кредиторам – тобто Мінфіну знову з високою ймовірністю доведеться йти на боргові ринки за рефінансуванням. І чим вищих рейтингів ми зможемо домогтися від цих агенцій – тим нижчою буде процентна ставка по нових боргах.

Підвищення кредитних рейтингів здатне знизити вартість боргу, і про це треба думати вже зараз

Зараз Україна витрачає на виплату процентів по боргах 4% ВВП. Це суми близькі до сукупних витрат країни на оборону (2,9% ВВП), загальну середню освіту (3,6% ВВП) чи на медицину (4,1% ВВП). Якщо у 2017 році ми можемо не побачити підвищення рейтингів, то 2018 рік має стати роком домашньої роботи, щоб отримати гарні оцінки, коли настане час гасити борги.

Найважливішим для агентств, ймовірно, буде продовження співпраці з МВФ як гарантія того, що великі борги інституціональних кредиторів буде рефінансовано. Але на додачу за методологією, рейтингові агентства оцінюють прогрес по кількох головних напрямках:

1. Економічне зростання

Чи є економічне зростання в країні стабільним та сильним, чи достатньо внутрішнього попиту на товари та послуги, чи комфортно розвиватися бізнесу, що відбувається з робочими місцями та зайнятістю, чи достатньо внутрішніх заощаджень та інвестицій для економічного зростання, чи існують загрози для економіки з боку ринків – географічні, сировинні, технологічні.

2. Макроекономічні умови

Чи не зависока інфляція, чи стабільна валюта та чи передбачувані та стійкі політики в фіскальній та монетарній сферах, як почуває себе банківська система та кредитування.

3. Державний сектор

Якими є витрати та доходи державного бюджету, чи реалістичне їх виконання, чи великий дефіцит та якими можуть бути джерела його фінансування. Яким є рівень державного боргу по відношенню до ВВП, чи може країна дозволити собі обслуговувати цей борг, як зовнішній, так і внутрішній.

4. Зовнішня торгівля

Чи зростає експорт, чи перекривають експортні надходження витрати на імпорт, наскільки великий торговий дефіцит та якими є перспективи конкурентоздатності країни як глобального гравця на світових ринках.

5. Зовнішнє фінансування

Яким є рівень зовнішнього боргу по відношенню до ВВП, чи дорого він обходиться бюджету, чи вистачає в країні валютних надходжень від експорту, щоб компенсувати витрати на обслуговування цього боргу, чи є притік прямих іноземних інвестицій, чи вистачає резервів НБУ на покриття кількох місяців імпорту, як буде гаситися зовнішній борг та коли.

6. Соціальні та політичні умови

Яка в країні демографічна ситуація, рівень освіти, рівень добробуту людей, чи стабільною є політична ситуація, чи країна виконує свої зобов'язання по членству у міжнародних організаціях.

Для України зараз важливо сконцентруватися на двох основних актуальних для України саме зараз темах – макростабільності та політичному ризику.

Макроекономічна та фіскальна стабільність

Потрібно продовжувати політику по зниженню інфляції – інфляційне таргетування – та бюджетного дефіциту – фіскальну консолідацію. В цих двох напрямках Україна вже досягла певних успіхів,  слід дуже чітко відокремити ці речі від впливу виборів та інших політичних факторів, дати рейтинговим агенціям зрозуміти, що фіскальна та монетарна політики буде збережено, незалежно від того, яка політична сила прийде до влади, і тим більше, ними не будуть користуватися як важелями у політичній боротьбі.

Важливою запорукою макростабільності в очах рейтингових агенцій є співробітництво з МВФ та іншими міжнародними кредиторами – це говорить про можливість для України рефінансувати борги 2019 та 2020 без чергової реструктуризації. Реструктуризація відбивається на рейтингах та вартості боргів вкрай негативно, а отже збільшує бюджетні витрати.

В деталях подолання цих ризиків  можна розбити на конкретні теми: ціна на газ та бюджетне фінансування субсидій, зниження дефіциту пенсійного фонду, інфляційне таргетування, несподівані бюджетні витрати на рекапіталізацію банків тощо. Важливо розуміти, що це не є вимогою рейтингових агенцій – це є просто індикатором фінансової стабільності країни, яка потрібна всім її громадянам. Рейтингові агенції лише оцінюють таку стабільність.

Політичний ризик

Рейтингові агентства, які прогнозують, чи спроможна буде країна погасити свої борги, дивляться в першу чергу на прогнозованість, стабільність та спадковість основних політик.

Вони оцінюють прогрес у реформах: навіть якщо ці реформи поступові, уряд та парламент має продемонструвати стабільний та непохитний курс, спочатку декларуючи наступні кроки, а потім дотримуючись своїх обіцянок. Реформи мають бути дуже чіткими та прогнозованими, а ті, хто приймає рішення, – достойними довіри.

Для агенцій важлива стабільність політик: не можна, наприклад, спочатку говорити про єдину ціну на газ для населення та промисловості та ринок газу, а потім робити крок назад і фіксувати ціну для населення чи ніяк не адресувати питання монополізації ринку. Особливо перед виборами в парламент необхідно, щоб рейтингові агентства розуміли, що існує підтримка певних політик у суспільстві та серед еліт, і політичні партії не зійдуть з обраного курсу.

Прозорість управління: це прозорість та ефективність бюджету, цільове програмне бюджетування на всіх рівнях, відсутність корупційних скандалів, готовність уряду та інших державних агентів до відкритості та співпраці із інвесторами.

Управління державним боргом: важливо створити ясну та чітку стратегію управління державним боргом, яку сприймуть та будуть дотримуватися усі політичні сили, навіть після виборів. Це стосується стратегії зниження боргового навантаження, зменшення бюджетного дефіциту, спрямування усіх незапланованих разових бюджетних надходжень (спецконфіскація, приватизація, продаж землі тощо) не на проїдання, а на фінансування дефіциту чи погашення боргів.

У 2018 році, коли відбудеться перегляд рейтингу України, а Мінфін впритул підійде до потреби запозичувати кошти, все це має бути максимально відпрацьоване. Рейтингові агентства мають розуміти, що політичні сили, які прийдуть після виборів до влади теж будуть дотримуватись стабільного курсу в основних політиках, а перед виборами не буде «популістичних вибриків». А головне, що  і всі реформи та основні політики не зійдуть зі шляху, не будуть спотвореними, натомість залишаться чіткими, прогнозованими, спрямованими на зниження ризиків та зростання економіки.

Отже, якщо Україна зробить це «домашнє завдання», то коли прийде потреба залучати гроші , вона отримає «гарні оцінки» від рейтингових агенцій і зможе рефінансувати борги під більш низьку ставку.

Новое Время запрошує на лекції наших відомих колумністів Діалоги про майбутнє . Детальна програма тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу    Мнения Нового Времени

Журнал НВ
за спеціальною ціною

Передплата журналу Новое Время до кінця грудня дешевше на 100 грн! Передплатіть зараз на 12 місяців лише за 559 грн.

Передплатити журнал
Ukraine-2020

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.