12 грудня 2018, середа

Фінансова сила України

2 коментувати
Днями агентство Fitch переглянуло український ризик та оцінило його на рівні «В-»

У Кам’янець-Подільській фортеці є боргова яма із муляжем боржника. Туристи дуже нею цікавляться. Раніше туди кидали тих, хто не зміг розплатитися по своїх боргах. Кажуть, у ями було три рівні: на нижньому сиділи найбільш «зловмисні» боржники, на другому – ті, що інколи платили, а на верхній ярус можна було потрапити за невелику прострочку платежу. Чи можна говорити про силу чи вплив у суспільстві того, хто сидить у борговій ямі десятиліттями і не планує з неї вилізати?

В реальному світі аналог такої ями – кредитні рейтинги. Рейтинг дефолту D – найнижчий ярус, рейтинги групи С – ССС – верхні яруси, а спекулятивні рейтинги групи В, до якої належить Україна (рейтинг В- від Fitch) – небезпечна близькість до такої ями, буквально в одному кроці.

Кредитний рейтинг був би дуже гарним показником кінцевого результату діяльності уряду та президента (KPI) для України. Він відбиває відносну позицію фінансової сили чи слабкості країни на світовій арені.

Днями агентство Fitch переглянуло український ризик та оцінило його на рівні «В-», підтвердивши попередню оцінку. Ми досі перебуваємо дуже близько до «ями», причому далеко від неї не відходили ніколи. Не може йти мова про сильну країну, про сильного рівного міжнародного партнера, якщо вона настільки слабка фінансово.b_fitch

Якщо український уряд та президент працюватимуть, щоб забезпечити макростабільність та економічне зростання, наші рейтинги в світі зростуть. Амбіційною метою для України зараз можна вважати входження до категорії інвестиційних рейтингів, яка починається із позначки ВВВ- (Болгарія, Угорщина, Румунія, Індонезія, Росія, ін.) Це стало б найкращим показником того, що економічні реформи насправді якісні та дієві.

Що ж Україна може зробити (або чого не допустити), щоб піднятися хоча би на кілька щаблів по цих сходах?

1.      Не допустити колапсу програми МВФ, який на цьому етапі потягне за собою макроекономічну дестабілізацію.

Це означає продовження виконання домовленостей з МВФ щодо всіх важливих реформ, які позначені як реперні точки в меморандумі. Зокрема, це земельна реформа, приватизація, боротьба з корупцією.

2.      Готуватися до зовнішніх економічних або політичних/геополітичних шоків, що можуть послабити українську позицію.

На жаль, повністю усунути геополітичні ризики Україна не в змозі, але сидіти «склавши руки» теж неправильно. Нарощування обороноздатності, зміцнення зв’язків з європейськими партнерами та США, переорієнтація економіки на західні та інші ринки за межами СНД – це те, що Україна може активно робити в цьому напрямку

Fitch вважає, що економічне зростання в Україні залишиться нижчим за її сусідів по рейтинговій шкалі

3.      Підвищити зовнішню ліквідність та гнучкість у залученні зовнішніх фінансових ресурсів.

Цього слід досягати шляхом створення режиму максимального сприяння експорту та прямим іноземним інвестиціям як найбільш безпечному та корисному способу залучення валюти в країну. Іноземні інвестори вважають, що трьома найбільшими перешкодами для них зараз є корупція, недовіра до судової системи, монополізація ринків та захоплення влади олігархами. Fitch зараз не вірить в те, що прямі іноземні інвестиції (як і кредити приватним компаніям) прийдуть в Україну найближчим часом, завдання уряду зробити все, щоб це стало для агентства приємним сюрпризом і забезпечило нам підвищення рейтингової оцінки.

4.      Забезпечити фіскальну консолідацію, що не дасть боргу зростати безконтрольно.

Агентство очікує, що державний борг досягне 71,5% ВВП в 2017 році, що високо, у порівнянні із медіаною в 58,5% для наших сусідів по рейтинговій шкалі. Потрібно прийняти амбіційну стратегію управління державним боргом, спрямовану на суттєве зниження боргового навантаження, валютних ризиків та обсягів виплат по обслуговуванню боргу та жорстко дотримуватися її, не дозволяючи собі піднімати боргову стелю. Це потребуватиме якісного впровадження середньострокового бюджетного планування.

5.      Забезпечити зростання економіки

Fitch вважає, що економічне зростання в Україні залишиться нижчим за її сусідів по рейтинговій шкалі, тобто оцінка базується на досить негативних очікуваннях. Якщо Україна зростатиме швидше, ніж 3,2-3,7% - можемо сподіватися на перегляд рейтингу чи його прогнозу у бік збільшення. Приватне споживання пожвавиться завдяки збільшенню доходів, але над інвестиціями (з точки зору держави це означає інвестклімат) ще треба дуже серйозно працювати. Без зростання інвестицій у внутрішнє виробництво пожвавлення споживання торкатиметься в основному імпортних товарів. Це негативно відіб’ється на макроекономічній стабільності через зростання дефіциту торгового балансу.

Новое Время запрошує на лекції наших відомих колумністів Діалоги про майбутнє. Детальна програма тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу  Мнения Нового Времени

Журнал НВ
за спеціальною ціною

Передплата журналу Новое Время до кінця грудня дешевше на 100 грн! Передплатіть зараз на 12 місяців лише за 559 грн.

Передплатити журнал
Ukraine-2020

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.