Чому ми стали такими самозакоханими

4 коментувати
Як перестати зациклюватися на собі і почати жити щасливо

Тема нарцисизму цікавила людей завжди, але тепер соціологи і зовсім стверджують, що він перетворився на справжню епідемію. Що ж довело нас до такого стану, чи можливо виправити становище?

Як усе почалося

Термін «нарцисизм» виник більше двох тисяч років тому, коли Овідій написав легенду про Нарциса – прекрасного грецького мисливця, який побачив своє відображення у ставку і закохався в нього. Він став настільки одержимий цим відображенням, що сидів на березі ставка, поки не помер, а після його смерті на березі ставка виросла прекрасна квітка – нарцис.

Концепцію нарцисизму популяризував психоаналітик Зигмунд Фрейд у своїй роботі про его і відносини з зовнішнім світом; ця робота стала наріжним каменем для подальших теорій нарцисизму.

Коли нарцисизм стає проблемою

Нарцисизм може бути як здоровим станом організму, так і патологією. Здоровий нарцисизм – природна частина людського життя: природна любов до себе і впевненість, заснована на реальних досягненнях, здатності справлятися з труднощами і скорочувати потребу в підтримці з боку інших.

Але нарцисизм перетворюється в проблему, коли людина стає самозакоханою і починає вимагати від інших надмірного захоплення і схвалення, при цьому не турбуючись про почуття інших. Якщо нарцис не отримує бажаної уваги, це може призвести до розвитку серйозних депресивних розладів.

Нарциси люблять здаватися успішними і впевненими в собі, але за цим фасадом ховається чутлива его, що болісно реагує на найменшу критику. Через такі особливості нарциси заводять виключно поверхневі стосунки, за рахунок яких заповнюють свою потребу в увазі. Коли ці риси доходять до межі, у людини може розвинутися нарцисичний розлад особистості. Люди з таким розладом відрізняються вкрай завищеним почуттям власної важливості, схильні до фантазій про безмежний успіх, владу, геніальність, красу або ідеальне кохання, а також абсолютно не в змозі сприймати критичні зауваження.

Відірвіться від смартфона, вимкніть комп'ютер і прогуляйтеся з друзями

Найчастіше від цього розладу страждають чоловіки і молодь. Точні причини виникнення нарцисичного розладу невідомі, але вчені називають насильство та нехтування з боку батьків серед можливих чинників, що сприяють його розвитку.

Що призвело до поширення нарцисизму

Деякі вчені стверджують, що це досить рідкісний розлад, тоді як інші говорять про «епідемію», що почалася в індустріальну та постіндустріальну еру. За останні кілька десятиліть відбувся перехід від звеличення колективного до зосередження на особистому.

Поширення ідеології індивідуалізму також означало, що сім'ї та оточення більше не могли забезпечувати людині таку підтримку, як раніше – а дослідження показують, що близькі стосунки з родиною та друзями позитивно впливали на здоров'я людей, зокрема й ментальне.

З розпадом соціальних зв'язків заводити і підтримувати осмислені стосунки стало складніше. Фокус змістився з питання «що краще для моєї сім'ї і друзів» до питання «що краще для мене?». Суспільство почало вважати найбільшими досягненнями багатство, славу і популярність.

Розвиток технологій і поява соціальних мереж разюче змінив те, як ми проводимо дозвілля час і спілкуємося. Інтернет-залежність стала серйозною проблемою: дослідження показують, що залежність від Facebook часто пов'язана з нарцисичною поведінкою.

Що ж нам робити?

Лікування нарцисичного розладу особистості існує і включає в себе як медикаментозне лікування, так і психотерапію. Також позитивний ефект на психічне здоров'я справляє медитація. Проте, потрібні подальші дослідження різноманітних методів лікування.

Як нам перестати зациклюватися на себе і зробити своє життя щасливим і наповненою сенсом? Одне з найбільш серйозних досліджень на цю тему, проведене групою гарвардських вчених, показало, що слава і гроші – зовсім не запорука щастя. Найважливіше – це міцні і здорові стосунки.

Тож зараз саме час відірватися від смартфона, вимкнути комп'ютер і пройти прогулятися з друзями.

Переклад НВ

Спочатку опубліковано на The Conversation. Републікування повної версії тексту заборонене.

Більше точок зору тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Олівія Ремес
Олівія Ремес

Експерт Кембриджського університету

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.