Рекордна явка. Як голосували за Путіна не в Росії

22 березня 2018, 13:57
2148
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Щоб зрозуміти ситуацію, досить поглянути, як голосував «президент» Абхазії Рауль Хаджимба

Вранці, 19 березня, на наступний день після виборів президента Росії, так званий посол Росії в Абхазії Семен Григор'єв оголосив, що «всього в голосуванні взяли участь 41849 осіб». За Володимира Путіна, як повідомив Семенов, проголосували 39427 осіб, тобто 94,21% тих, хто прийшов на виборчі дільниці.

Ймовірно, «посол» хотів вразити журналістів цифрами, додавши, що за інших кандидатів голосував мізер виборців, з них більше одного відсотка отримали Павло Грудінін – 1029 (2,46%), і Володимир Жириновський – 654 голоси (1,56%). Найменше отримали Максим Сурайкін – 0,24%, Григорій Явлінський – 0,15% і Борис Титов – 0,1%. Григор'єв підкреслив, що в Абхазії, як і на території Росії, з великим відривом на виборах переміг Володимир Путін. «В Абхазії він набрав на 20% більше голосів, ніж на території Росії», – сказав Григор'єв.

Щоб зрозуміти ситуацію, досить поглянути, як голосував «президент» Абхазії Рауль Хаджимба, – пише Олег Панфілов для Крим.реалії.

Він сидить перед столом, за яким військовослужбовець російської армії, з російським прапором на шевроні ставить йому запитання, в руках тримає паспорт. Паспорт – російський, «президент» – абхазький, тобто, глава незалежної Абхазії, який відповідає на запитання російського солдата і голосує за президента іншої країни. Більш абсурдну картину важко уявити.

Ніхто не може назвати точну кількість виборців в Абхазії, щоб зрозуміти ступінь популярності російського президента. У зведеній таблиці ЦВК Росії значиться цифра в 461435 осіб. Однак це не відповідає твердженням, наприклад, «депутата парламенту» Абхазії Роберта Яйляна, який в коментарі російському агентству EADaily в травні 2016 року заявив: «Починаючи з 2002 року більшість жителів Абхазії, понад сто тисяч осіб, що на момент розпаду СРСР вважалися особами без громадянства, змогли отримати громадянство Росії». Роберт Яйлян підкреслив, що після 2008 року Росія зупинила видачу паспортів, але з 2016 року знову відновила.

Цей різнобій в кількості жителів утворився практично відразу після окупації Абхазії російської армією в жовтні 1993 року

За два роки до цього, в 2014 році, в публікації агентства РБК, з посиланням на «депутатів» Саїда Харазі і Адгур Харазі, «52 тисячі (абхазьких) пенсіонерів за погодженням з російською владою були зареєстровані в одному з гуртожитків Сочі». Вони ж сказали, що «під дію російського закону про друге громадянство підпадає третина з 242 тисяч громадян Абхазії (статистика за 2012 рік)», тобто близько 80 тисяч осіб. Станом на 1 січня 2015 року, повідомляло «Міністерство праці, зайнятості та соціального забезпечення Абхазії», зареєстровано 32058 російських пенсіонерів. Навряд чи за два роки померли майже 20 тисяч пенсіонерів – або брешуть «депутати», або обманює «міністерство». Але в будь-якому випадку, 32 тисячі пенсіонерів можуть становити лише частину виборців, чверть або третину з тих, хто має право голосу.

В кінці січня 2018 року директор Інституту Євразійського економічного союзу (ЄАЕС) Володимир Лепьохін побував в Сухумі і розповів про підготовку до виборів російського президента на окупованій території. Виступаючи в «Клубі виборців», він сказав пишномовну фразу: «Для майже 190 тисяч жителів республіки, що мають російське громадянство, а це 80% всього населення, глава Росії – теж свій президент», – з чого випливає, що дані ЦВК Росії сильно занижені. Лепьохіна ніхто за язик не тягнув, і його цифра швидше за все більш реальна, що ще більше посилює інтригу. В Абхазії офіційно в 2014 році зареєстрований 132 861 виборець, переважна більшість з них мають російське громадянство. Російське громадянство мають і всі військовослужбовці 26 російських баз і частин, а також прикордонні війська ФСБ Росії, дислоковані на окупованій території, разом з членами сімей (ще близько 8 тисяч осіб), а також співробітники «посольства», різних російських організацій і нечисленні відпочивальники.

З'ясувати реальне число жителів Абхазії, як і кількість повнолітнього населення, допущеного до урн для голосування, неможливо. Найімовірніше, ці цифри невідомі й «керівникам» окупованої території, з однієї простої причини – в маріонетковій «республіці» немає ні податкової служби, ні елементарного публічного сервісу, який би дозволяв мати більш-менш точну цифру людей, які виплачують податки або зареєстрованих за місцем проживання.

Цей різнобій в кількості жителів утворився практично відразу після окупації Абхазії російської армією в жовтні 1993 року: спочатку приховувалися дані про кількість біженців, потім стали маніпулювати цифрами про етнічний склад, коли в Кремлі зрозуміли, що з вигнанням етнічних грузин абхази все одно не стали більшістю, що до кінця 1990-х років після напливу переселенців з Карабаху етнічною більшістю виявилися вірмени. Нарешті, «влада» стала збільшувати цифру кількості жителів через допомоги і дотаційні програми, які після 2008 року стали надходити в Абхазію. На сьогодні абхазький бюджет на 60% складається з російських вливань, але є ще й соціальні програми, які забезпечують російськими пенсіями всіх пенсіонерів, вони-то насамперед отримали громадянство Росії.

Оскільки суспільство Абхазії надзвичайно політизоване, то можна припустити, що частина населення банально проігнорувала вибори, особливо ті, хто за останні два роки бурхливо обговорювали листування з пошти Владислава Суркова, яка опублікована хакерами. У ній йдеться про маніпуляції і вплив Кремля на «президентські» вибори 2014 року в Абхазії. Відразу ж після публікації листування в Абхазії почалися мітинги протесту, на яких обережно, але критикували Кремль за втручання у внутрішні справи республіки. Також активізувалися прихильники зміщеного в 2014 році Олександра Анкваба, який пішов з поста «президента» за бажанням Москви, поступившись місцем Хаджимбі.

Єдиним місцем, де ведеться обговорення політичної ситуації в Абхазії, є соціальні мережі, серед яких найпопулярнішим став Фейсбук. Після недільного голосування 18 березня багато користувачі накинулися на чинного «президента» Рауля Хаджимбу.

Irakliy Bzhinava: «Наш президент – громадянин іншої країни, в якій він є просто виборцем. Іншими словами, Путін – президент громадянина Хаджимби. Такий стан справ не може зберігатися. Або ми держава, або ні. Потрібно починати поступово. Вищі посадові особи Республіки Абхазія можуть бути тільки громадянами Республіки Абхазія».

Аліас Езугба: «Президентом чинного президента країни є громадянин іншої країни))) каламбур!!!».

Ельдар Мазлум-огли: «Абхазія ніколи не буде в чиємусь складі, ми незалежна держава, у нас і так вистачає лайна, додамо Росію – взагалі потонемо. Тільки дружба – і все».

Ахра Кеакеасқьир: «Читаю і дивуюся! Ви багатьох знаєте міністрів, депутатів та інших офіційних осіб держави, які не мають громадянства Росії? І коли цього не було? Наше керівництво почало прописуватися в Росії в далекому 1992 році. А як ви думаєте, як вони виїжджають на різного роду переговори й інші офіційні поїздки? Наприклад, в ту ж Женеву? А як вони зустрічалися б з діаспорою в Туреччині?».

На іншій окупованій території – в «Південній Осетії», де «головою» з 21 квітня 2017 року є Анатолій Бібілов, судячи з бадьорих звітів, ситуація така ж – при повній відсутності даних про чисельність населення і, само собою, про виборців, Володимира Путіна, за попередніми даними, підтримало 92,8% виборців, які проживають в республіці. У «посольстві Росії» в окупованій «Південної Осетії» звернули увагу на рекордну явку – вона перевищила показники 2012 року на 20%. На виборчі дільниці прийшли понад 17 тисяч осіб, що мають право голосу. Це близько 5 тисяч військовослужбовців російської 4-ої гвардійської військової бази і прикордонників ФСБ Росії, а також членів сімей офіцерів. Називається цифра тих, хто проголосував – 14-15 тисяч виборців, третина з них – військовослужбовці.

Офіційно чисельність населення «Південної Осетії» – 53532 особи, з них за віком виборцями повинні бути не менше 30 тисяч – практично всі вони громадяни Росії. Виходить, що в голосуванні взяла участь тільки третина жителів окупованої території. Знову хтось бреше – або виборча комісія, або статистичні дані.

Само собою, МЗС Грузії зробило заяву про втручання Росії у внутрішні справи Грузії: «На окупованих територіях Грузії парламентські або президентські вибори Росії проводяться в умовах, коли населення, що залишилося в Абхазії і Цхінвальському регіоні, починаючи з 2000-х років, масово стало жертвою незаконної, примусової паспортизації з боку Москви, а виселені в результаті етнічних чисток сотні тисяч вимушено переміщених осіб і біженців знову позбавлені права на повернення в свої домівки. Подібними діями Росія повністю ігнорує Статут ООН, Гельсінкський Заключний акт і грубо порушує такі фундаментальні норми і принципи міжнародного права, як суверенітет, територіальна цілісність, недоторканність визнаних на міжнародному рівні кордонів і невтручання у внутрішні справи».

Проте, дані про активність окупованого населення є головною інтригою. Якщо співставляти різні цифри, що називаються в контексті виборів в різний час, то побічно підтверджується припущення, що у виборах насправді брало участь не більше третини населення. Звичайно, будь-яка участь буде видана російською пропагандою як подія світової значимості, данина вдячного населення за порятунок від «грузинського фашизму», але реально виходить, що справи йдуть зовсім інакше.

Як епілог можна навести коментар Дениса Кварчія в обговоренні підсумків голосування в Абхазії: «В Абхазії проголосувало 17% жителів, що мають друге громадянство – російське. До цього числа увійшли і кілька тисяч російських військових з сім'ями, співробітники російського посольства, відпочивальники та гості з Росії. І тому навіть ця незначна цифра нижче, якщо враховувати тільки громадян Абхазії з другим громадянством».

PS: Увечері 20 березня з сайту ЦВК Росії зникли всі дані про голосування за межами Росії, зокрема в Абхазії і «Південній Осетії».

Друкується з дозволу автора і Радіо Свобода/Радіо Вільна Європа, 2101 Коннектикут авеню, Вашингтон 20036, США

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Журнал НВ (№9)

Справа, котра топить президента

Напередодні президентських виборів Петро Порошенко опинився в епіцентрі потужного скандалу в оборонному секторі, який може коштувати йому другого терміну

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Геополітика

Сьогодні, 14:53

thumb img
Мільярди доларів. Як експерти оцінили збитки України та РФ через незаконну анексію Криму
Події

Сьогодні, 16:35

thumb img
Мігранти та діаспора. Як в Україні регулюється набуття подвійного громадянства
Геополітика

Вчора, 20:43

thumb img
Мінус 10% ВВП. У Bloomberg підрахували ціну п'яти років окупації Криму для Росії