Погані новини. Відомий американський економіст Нуріель Рубіні дав свій прогноз на 2019 рік

27 лютого, 09:11
9092
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Погані новини. Відомий американський економіст Нуріель Рубіні дав свій прогноз на 2019 рік - фото

bitbetnews.com

Нуріель Рубіні: Хоча навколо світової економіки зібралися хмари, є й світла пляма

У своїй колонці для Project Syndicate американський економіст називає найбільш негативні сценарії для світу і радить, як їм запобігти

Після синхронного світового економічного підйому в 2017 році настало асинхронне зростання-2018, коли в більшості країн, за винятком США, стало спостерігатися уповільнення. Занепокоєння з приводу інфляції в США, траєкторії політики Федерального резерву, торгових воєн, що тривають, італійських проблем з бюджетом і боргом, уповільнення темпів зростання в Китаї, а також крихкості ринків у країнах, що розвиваються – все це призвело до різкого спаду на світових фондових ринках до кінця року.

Для початку 2019 року хороша новина полягає в тому, що загроза повномасштабної глобальної рецесії низька. Погана новина – ми вступаємо в рік синхронного глобального уповільнення: темпи зростання економіки будуть знижуватися до (а в деяких випадках навіть нижче) потенційних у більшості регіонів.

Так, звичайно, рік почався з ралі на ринку ризикованих активів (американських і глобальних цінних паперів), яке прийшло на зміну «кривавій бані» останнього кварталу 2018 року, коли багато ринків були охоплені тривогою через підвищення процентних ставок ФРС і через темпи зростання в Китаї і США. Але потім політика ФРС змінилася, знову ставши більш м'якою, США зберегли впевнені темпи зростання ВВП, а пом'якшення макроекономічної політики в Китаї обіцяє частково стримати уповільнення зростання економіки в цій країні.

Як довго триватиме ця порівняно позитивна ситуація, буде залежати від багатьох факторів. Перше, на що треба звертати увагу: ФРС. Ринки зараз переоцінюють активи відповідно до оголошеної ФРС паузи на рік в монетарних рішеннях, однак на ринку праці в США зберігається високий попит. Якщо зростання зарплат прискориться і призведе до хоча б помірного збільшення інфляції вище рівня 2%, тоді знову виникнуть страхи щодо як мінімум ще двох підвищень облікової ставки в цьому році, що, можливо, стане шоком для ринків і призведе до посилення умов фінансування. Це, в свою чергу, відродить заклопотаність перспективами зростання американської економіки.

Синхронне уповільнення темпів зростання в 2019 році може призвести до зупинки зростання

По-друге, оскільки уповільнення темпів зростання в Китаї триває, застосовуваний зараз урядом країн набір помірних монетарних, кредитних і бюджетних стимулів може виявитися неадекватним, з огляду на відсутність впевненості в приватному секторі і високий рівень надлишкових потужностей і заборгованості. [...]

Пов'язаним фактором є зовнішня торгівля. Ескалація китайсько-американського конфлікту може пригальмувати зростання світової економіки, в той час як продовження нинішнього перемир'я шляхом підписання торговельної угоди вселило б в ринки впевненість, навіть якщо геополітичне і технологічне суперництво цих двох країн буде з часом посилюватися.

По-четверте, темпи зростання економіки єврозони сповільнюються, і ще належить побачити, призведе це до зниження потенційного зростання чи чогось гіршого. Результат буде залежати від змінних факторів як на національному рівні – наприклад, політичних подій у Франції, Італії та Німеччині, так і на більш широкому рівні, регіональному і глобальному.

Очевидно, що «жорсткий» Брекзіт негативно вплине на впевненість бізнесу й інвесторів в Великій Британії і ЄС. Якщо президент США Дональд Трамп почне торговельну війну ще і з європейським автопромом, це серйозно підірве зростання в усьому ЄС, а не лише в Німеччині. [...]

По-п'яте, внутрішньополітична дисфункція в Америці може посилити невизначеність на глобальному рівні. Недавній шатдаун свідчить про те, що будь-які майбутні переговори щодо бюджету і стелі боргу можуть перетворитися на партійну війну на виснаження. Очікуваний вихід доповіді спеціального прокурора Роберта Мюллера може призвести або не призвести до процедури імпічменту проти Трампа. А бюджетні стимули, створені завдяки зниженню податків республіканцями, до кінця року перетворяться на бюджетне гальмо, яке, можливо, послабить темпи зростання економіки.

По-шосте, вартість активів на фондових ринках у США та інших країнах як і раніше завищена, навіть незважаючи на недавню корекцію. Зі зростанням витрат на зарплати доходи і маржа прибутку в США в майбутні місяці можу знизитися, що стане неприємним сюрпризом. [...]

По-сьоме, ціни на нафту може штовхнути вниз прийдешній надлишок пропозиції, викликаний збільшенням видобутку сланцевої нафти у США, потенційною зміною режиму у Венесуелі (яка викличе очікування збільшення видобутку з плином часу), а також нездатність країн ОПЕК співпрацювати між собою заради обмеження обсягів видобутку. Низькі ціни на нафту – це добре для споживачів, але, як правило, вони негативно впливають на американські акції та ринки країн – експортерів нафти. [...]

Хоча навколо світової економіки згустилися хмари, є й світла пляма: ці хмари змусили найбільші центробанки стати м'якше, починаючи з ФРС і Народного банку Китаю, за якими швидко пішли Європейський центральний банк, Банк Англії, Банк Японії й інші. Проте, той факт, що більшість центробанків зайняли дуже м'яку позицію, означає, що у них залишається менше простору для додаткового монетарного пом'якшення. І навіть якщо в більшості регіонів світу не буде спостерігатися обмежень у бюджетній політиці, бюджетні стимули зазвичай вводяться лише після того, як гальмування економічного зростання вже почалося, причому, як правило, з великим часовим лагом.

Напевно, є досить позитивних чинників, які дозволяють зробити цей рік відносно задовільним (хоча може й не дуже видатним) для світової економіки. Але якщо якісь з негативних сценаріїв, окреслених вище, матеріалізується, тоді синхронне уповільнення темпів зростання в 2019 році може призвести до зупинки зростання світової економіки і різкого ринкового спаду в 2020 році.

Повну версію читайте на Project Syndicate

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу   Мнения Нового Времени 

Читайте новий номер журналу НВ

Передплатіть журнал НВ та читайте новий номер вже зараз. Передплатники також отримують доступ до архівних номерів журналу НВ. Вартість передплати журналу на 3 місяці усього 59 грн.

Передплатити журнал

Головне

Футбол

Сьогодні, 00:00

img
Барселона програла у фіналі Кубка Іспанії
Політика

Сьогодні, 10:36

img
Кличко дав політичну оцінку Порошенку
Політика

Вчора, 18:15

img
Вакарчук назвав причину відмови балотуватись в президенти України