Бюрократія, яка працює

0 коментувати
На фото - зал засідання Ради директорів сьогодні вранці за три хвилини до засідання

На фото - зал засідання Ради директорів сьогодні вранці за три хвилини до засідання

Проілюструю на прикладі підготовки засідання Ради директорів Міжнародного валютного фонду

МВФ – досить бюрократична організація. Але це той випадок, коли бюрократія працює, як годинник. Проілюструю на прикладі підготовки засідання Ради директорів МВФ (IMF Executive Board):

1. Рада засідає три рази на тиждень. В цілому на Раду виносяться питання трьох типів: а) обговорення країн (де є програми – перегляди програм (як з Україною); де немає програм – періодичний огляд країн. Наприклад, країни G7 проходять огляд в рамках Article IV щорічно – в липні); б) питання глобальних політик; в) питання роботи МВФ як організації (HR стратегія, бюджет etc);

2. Порядок засідань Ради Секретаріат відправляє Виконавчим директорам (executive directors) за 2-3 місяці до самих засідань. Тобто в червні ми точно знаємо, які теми будуть обговорюватися на початку осені, вже після літньої відпустки. Дуже рідко питання потім переносяться, але все-таки таке трапляється;

3. У Раді 24 директори, що представляють або одну країну, або групу країн (Constituency). В цілому всі країни – учасниці Фонду представлені в Раді директорів + представник менеджменту;

4. Безпосередньо матеріали для ознайомлення на Раді розміщуються на загальному ресурсі в інтранеті (і направляються по е-мейл) за два тижні до засідання, ні днем пізніше. У дуже рідкісних випадках це правило можна спробувати порушити. Але для цього відправляється окремий запит на директорів і потрібно, щоб ніхто не висловився проти. Матеріали включають у себе звіт (до 100 сторінок), статистичні таблиці; додаткові звіти з окремих питань (selected issues).

До чого я це? Я не розумію, як депутатів не може бути на місці під час голосування законів

5. Навіщо потрібні два тижні? Для аналізу документів директорами і персоналом офісу директорів. За ці два тижні можна узгодити позицію з представниками своїх країн, якщо це необхідно. Можна організувати зустріч з командою співробітників Фонду, які працювали над питаннями, які виносять на Раду.

6. Якщо обговорюється країнове питання, директор, який представляє цю країну, за тиждень до засідання Ради повинен випустити свою думку (buff) щодо звіту, підготовленого співробітниками Фонду. У своїй офіційній позиції, представляючи свою країну, директор погоджується або не погоджується з висновками звіту, дає якісь додаткові відомості, необхідні директорам для формування позиції. Ця позиція відправляється всім директорам і задіяним підрозділам Фонду по е-мейл та розміщується на інтранеті.

7. За три дні до засідання Ради кожен директор на підставі матеріалів стаффа, buff країни (якщо такий був) і зустрічей зі співробітниками задіяних підрозділів повинен випустити офіційну позицію з питання, що  виноситься на засідання, а також задати запитання, які не покриті в матеріалах або на яких був зроблений недостатній акцент. В принципі в цій офіційній позиції (grey) директор висловлюється за або проти пропозиції, виносячи на затвердження Радою. Тобто фактично голосування проходить до самого засідання. До засідання позиції всіх відомі. Тому представнику, який презентує, легко підготуватися до самого виступу. Greys через Секретаріат відправляються від всіх директорів всім директорам і розміщуються на інтранеті. У підсумку всі бачать, що кожен з директорів думає щодо кожного питання.

8. За день до засідання Ради директорів співробітники задіяних підрозділів Фонду опрацьовують всі питання і дають технічні відповіді на них. Секретаріат надає їх усім директорам по електронній пошті і розміщує в інтранеті. Прозорість. Своєчасність. І ніякого чату в Телеграм.

9. Іноді перед формальним засіданням Ради, де приймаються рішення, може пройти неформальне засідання (Informal Board meeting), де менеджмент і керівники відповідальних підрозділів представляють своє бачення тем для ознайомлення директорам і збирають перший зріз запитань і коментарів для доопрацювання. Зазвичай такі засідання відбуваються за темами глобальних політик.

10. Засідання Ради директорів Фонду зазвичай починається о 09.30 ранку. В 09.27 в залі засідання може нікого не бути, крім представників секретаріату. О 09.30 всі директори займають свої місця, також приходить головуючий засідання (глава МВФ або один із заступників). Засідання починаються не пізніше 09.32. Жодного разу не було по-іншому. І жодного разу не було так, щоб місце директора було не зайняте. Якщо немає директора, його місце займає Alternate Executive Director (щось на кшталт заступника директора, але не зовсім), який має ті ж права на Раді.

11. На Раді кожен директор може в принципі висловитися з питань, поставлених на порядок денний засідання. Але в принципі основна дискусія відбувається до засідання – між керівниками підрозділів і менеджментом. Між директорами і керівниками підрозділів. Між самими директорами. Фактично до безпосередньо засідання Ради всі питання повинні бути зняті. І незважаючи на цей факт самі засідання – відмінний приклад структурованої, професійної та підготовленої дискусії з глобальних або країнових питань.

До чого я це? Я не розумію, як депутатів не може бути на місці під час голосування законів. Я не розумію, як можна проекти законів або проекти рішень надсилати ввечері напередодні голосування. Я не розумію, як можна призначати зустрічі сьогодні на сьогодні, до кінця не знаючи адженду, і точно не знаючи матеріалів, які виносяться, але за якими потрібна інституційна або політична позиція. І точно не розумію, як можна голосувати за документи, фінальну версію яких ти теж не бачив. Упевнений, що введення елементарного інституційного порядку і планування багаторазово підвищить якість прийнятих в нашій країні рішень, а також поліпшить комунікаційну складових будь-яких політичних рішень.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.