Крим, Трамп і санкції

9 коментувати
Трамп, за його ж словами, прийшов до Білого дому не як проповідник чи місіонер, а як бізнесмен, тому будь-які його поступки Росії - це питання торгу, що Кремль зможе запропонувати натомість

Під час передвиборчої кампанії Дональд Трамп заявляв, що готовий розглянути питання визнання Криму російською територією та зняття санкцій з РФ. Але наскільки це можливо?

Американський президент навряд чи здатний одноосібно змінювати офіційну позицію Сполучених Штатів щодо півострова. Закон, що забороняє визнавати анексію Криму, був прийнятий Конгресом, тобто, президентським указом його не скасуєш. Американський Конгрес – це не Державна Дума Росії, він не ручний і не буде після дзвінка з Білого дому змінювати своє рішення. Іншими словами, про зміну позиції Конгресу не може бути й мови.

Інша річ, що саме це рішення – ніщо, пустушка, символічний порожній папірець. Кому яке діло до їх засудження? Конгрес США 50 років не визнавав приєднання країн Балтії до Радянського Союзу, але це не заважало американцям підтримувати з Москвою, наприклад, торговельні стосунки.

Більш реалістичне питання полягає в тому, чи скасує новообраний президент США санкції проти Росії? Втім, американські санкції проти конкретних російських чиновників досить незначні. Знімуть їх чи ні, не так вже важливо. 2 або 22 російських чиновників не поїдуть на Манхеттен – так відправлять своїх дітей. Набагато більш важливі санкції – секторальні (блокування кредитування та інвестицій для російських компаній). Думаю, Трамп готовий це скасувати. Його абсолютно не цікавить Крим, Україна, про що він неодноразово заявляв.

Американський президент навряд чи здатний одноосібно змінювати офіційну позицію Сполучених Штатів щодо півострова

Але Трамп, за його ж словами, прийшов у Білий дім не як проповідник або місіонер, а як бізнесмен. Іншими словами, він скасує санкції лише в обмін на якісь дії з боку Росії. Якщо Москва зможе запропонувати Сполученим Штатам щось важливе, Трамп, цілком ймовірно, скасує чинні в Америці санкції. Якщо ж Росії нічого запропонувати, який резон новому президентові в односторонньому порядку йти на поступки? Бізнес так не роблять. Тож це питання торгу: що може запропонувати Росія США.

Друге, що може зробити Трамп, - повністю перестати втручатися в рішення європейців, припинити політично тиснути на Європу, що робив Барак Обама. Без американського тиску Європа, напевно, теж скасує санкції. Або, як мінімум, послабить їх до такої міри, що вони фактично втратять будь-який сенс. Формальні осудливі слова, напевно, залишаться, їх ніхто скасовувати не буде.

Для Путіна важливо, щоб світ визнав Крим російською територією, але він прекрасно розуміє, що це неможливо. Як для державного діяча, Путіну важлива економічна ситуація, скасування санкцій і що він за це повинен заплатити. Як мені видається, Заходу буде недостатньо скасування введених Росією контрсанкций. Вони захочуть якихось політичних поступок – якщо не на українському напрямі, то, наприклад, на сирійському.

З піарівської точки зору, це теж питання непросте. Нещодавно рейтинг Путіна знову злетів на нечувану висоту: 86% схвалення, як за часів Криму. Питається, що сталося, який другий Крим Путін приєднав? Відповідь: російське суспільство впевнене, що Путін приєднав Трампа.

Російська громадська думка знову легітимувала Путіна, цього разу – як морального переможця у війні з Заходом. Незважаючи на всю лайку, істерики і ненависть в бік Заходу, російська громадська думка, як і російські еліти, почувалися незатишно в ситуації тотального інформаційного, психологічного і політичного протистояння з Заходом. Але тепер російські ЗМІ кажуть, що Путін переграв усіх, здобув важливу моральну перемогу, ані на крок не відступив, а в Америці обрали прихильного до Росії президента. Це, на думку російського телебачення, перемога Путіна. Він домігся, дочекався, переломив ситуацію, що і викликало новий прилив ентузіазму.

Тому для Путіна, з одного боку, дуже вигідно, щоб налагодилися відносини з Америкою, Європою тощо. І зробити це дуже просто: знижується градус взаємної сварки, от і все. Реально у Росії жодних конфліктів із Заходом немає, ділити нічого. Але з іншого боку, це для Путіна вкрай небезпечно. Якщо припиняється сварка з Заходом, знижується градус психологічної війни, зникає і розмивається образ ворога. А якщо немає образу ворога, чим зайняти громадську думку? Яку йому соску всунути? Це і є ті два полюси, між якими Путін вагатиметься.

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.