Чому Росія йде з Сирії

20 коментувати
Чому Росія йде з Сирії
Ніхто досі так і не зрозумів, що насправді Москва шукала в Сирії

Чи досягла Росія своїх цілей ув Сирії, про що сказав Володимир Путін, заявляючи про виведення основної частини російського військового угруповання з Сирії?

Для розуміння цього непогано було б знати, в чому ж ці цілі взагалі полягали. Нам не пояснювали. Лунали якісь божевільні відсилання, мовляв, мета Росії в Сирії в тому, щоб вбити всіх терористів, які приїхали туди з РФ, і готових повернутися назад. Інакше, крім як знущальною маячнею, подібне обґрунтування не назвеш. Як тисячі або десятки тисяч людей могли перетнути кордон Росії, якщо ФСБ знає, що вони – терористи? Абсурд за визначенням. Якщо ФСБ знає, що вони є терористами, то як могли їх випустити? Якщо не знали, то кого збиралися там вбивати?

Єдиного відомого російського чеченського терориста у Сирії вбили американці, причому лише кілька днів тому. Можливо, після цього Москва вирішила, що її місія в Сирії виконана?

Таким чином, офіційна мета РФ у Сирії – безглузда брехня, перша дурна фраза, яка спала на думку, і яку всі постійно згодом торочать.

Що стосується неофіційних цілей, то, напевно, ставилося завдання показати себе впливовим гравцем на міжнародній арені. Важко сказати, чи досягнуто його, оскільки це суб'єктивно: хтось вважає, що показали, хтось – ні.

Головне, життєво важливе питання для РФ – ціна на нафту

З одного боку, показали, що у росіян вистачає окаянства, ні з ким не радячись і нічого не погоджуючи, увійти в Сирію. Інші країни так не вміють: їм необхідна тривала процедура узгодження між собою в рамках ООН чи ще десь. Росія, тим часом, взяла і увійшла, а потім взяла і вийшла. Це говорить про те, що країна рішуча, здатна на різкі рухи. Більш того, масована участь російських літаків змогла серйозно змінити військово-політичну ситуацію в сирійському конфлікті. Сирійського президента Башара Асада витягли з болота, в якому він сидів.

З іншого боку, той факт, що ніякого вирішального військового успіху досягнуто не було, місто Алеппо так і не взято, а Росія просто взяла і пішла, навряд чи говорить про неї, як про впливового гравця. Радше, це говорить про Росію як про примхливого і непередбачуваного геополітичного гравця. Примхливість, різкість і впливовість – не одне і те саме, хоча іноді ці терміни збігаються.

Яка ще могла бути мета Росії в Сирії? Відвернути увагу від України? Цього зробити не вдалося. Українська і сирійська теми йдуть окремо одна від одної, ніякого збігу немає. Налагодити відносини із Заходом? Теж не вийшло. Тільки нові конфлікти та чвари.

Ще кажуть, що за допомогою Сирії Росія випробовувала свою зброю. Навіть якщо опустити моральний бік випробування зброї на живих людях (адже це все одно що купити рушницю і почати стріляти з неї в перехожих), то це дурість. Яку зброю могла випробовувати Росія? Літаки і крилаті ракети? Не впевнений, що РФ торгує крилатими ракетами, але торгує літаками. Залишилося порахувати, наскільки зростуть продажі російських літаків після цієї війни (та чи виростуть взагалі), і у скільки обійшлася така кампанія. Гадаю, якщо хтось підрахує, то вийде абсолютно незначна сума виграшу.

Випробування літаків у воєнних умовах Сирії – теж нісенітниця. Чому? Тому що в Сирії не воєнні умови, а умови каральної операції. Випробування літаків у воєнних умовах – це випробування літаків проти ворожої ППО. Однак у Сирії немає ППО і у сирійських бандитів немає літаків. Таким чином, це каральна операція. Льотчик бере термос з кавою, сідає в літак і без будь-якої небезпеки для себе спускає бомби на голови мирному і немирному населенню. Він не обходить ворожу ППО, він не бореться з ворожими літаками – він бомбардує пустелю. Де тут випробування літаків, я зовсім не розумію.

Випробування взаємодії різних родів військ? Цього теж не було, тому що Росія не проводила в Сирії сухопутні або морські операції, жодних взаємодій різних родів військ не спостерігалося.

Таким чином, з моєї точки зору, як цивільного, кампанія Росії в Сирії – це каральна операція, яка, можливо, приведе до того, що деяку кількість російських літаків купить та ж Саудівська Аравія. А, можливо, і не купить.

Йдемо далі. Союзником Росії в Сирії є Іран. При цьому немає ніякої інформації про те, чи поставила до відома Росія іранців, йдучи з Сирії? З Обамою Путін розмовляв, з ним він готовий говорити 24 години на добу. Але чи говорив він з кимось з лідерів Ірану, ми не маємо уявлення. Якщо і говорив, то навряд чи іранські керівники в захваті від ухваленого Путіним рішення. Адже в разі виходу Росії з Сирії, весь тягар боротьби за Асада ляже на Іран. Звісно, їм це не подобається.

Головне, життєво важливе питання для Росії – не Асад і Сирія, а ціна на нафту. Проте, на прохання взяти участь у скороченні обсягів продажів нафти для збільшення її ціни, Іран, союзник Росії, відповів відмовою. Іранці не збираються брати участь у жодних угодах, доки не доведуть своє виробництво до 4 млн барелів на день. Таким чином, вони пустили під укіс загальну зустріч країн-нафтовиробників. Причому Саудівська Аравія, найлютіший ворог Ірану і прямий військово-політичний противник Росії (війна проти Асада практично повністю фінансується саудитами), яка заявляла, що не заспокоїться, поки Асад не буде скинутий, готова домовлятися з РФ щодо найважливішого нафтового питання, а Іран – ні.

Це говорить про те, що світова політика набагато складніша, ніж лінійні схеми: цей з нами, а цей – проти. Немає чіткої відповіді на питання, з нами Іран чи ні; Саудівська Аравія проти нас чи ні. Але та незвичайна легкість, з якою Путін увійшов до Сирії, а потім вийшов, говорить про крайню несерйозність і авантюрність цієї місії. Ніхто досі не зрозумів, що насправді Росія шукала в Сирії. Це геополітичні примхи, які логіці не піддаються.

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.