Путін піде у 2018 році?

16 коментувати
Путін піде у 2018 році?
Якби Путін сказав, що він не буде балотуватися в президенти, в Росії почався б політичний хаос

В інтерв'ю телеканалу Bloomberg Володимир Путін заявив, що поки не знає, чи братиме участь у виборах президента в 2018 році. «Майбутній лідер має бути досить молодою людиною (...), але зрілою», – додав російський президент.

Абсолютно пусті слова, нічого певного з них винести неможливо. Путін тому і сказав цю репліку, що в ній немає ніякого змісту. Що значить «молодий», порівняно з ким? Що значить «зрілий»? Гілларі Клінтон, кандидатові в президенти США, 68 років; її супернику, Дональду Трампу, - 70. Порівняно з ними, Путін молодий.

Якби Путін сказав зараз, майже за два роки до виборів, що він не буде балотуватися в президенти, в Росії почався б політичний хаос. Російська політична система, як відомо, персоналістична, самодержавна. Коли самодержець оголошує про свій відхід, самодержавство падає, починається розпад.

З іншого боку, сказати «я йду» буде не по-путінськи. Він обожнює кокетувати, інтригувати, тримати напругу і створювати інформаційні приводи. Розкривши карти, Путін обнулив би для себе коридор інтриги.

Якщо рубль раптом впаде в десять разів, а нафта буде коштувати близько $20, Путін, мабуть, не піде в президенти. Проте, вірогідність такого повороту близька до нуля. В широкому діапазоні, коли нафта коштує від $40 до $60, а долар – від 50 до 80 рублів, Путін може абсолютно спокійно, ні з ким не радячись, вирішувати, чи балотуватися йому на новий термін, чи ні. І це рішення залежатиме виключно від його внутрішніх спонукань.

Як актору, який звик грати Макбета і Гамлета, переходити на роль характерних персонажів?

Як людина стороння, я можу лише перерахувати низку очевидних міркувань, які будуть спонукати Путіна балотуватися на другий термін: звичка до необмеженої влади; той факт, що посада президента давно стала змістом його життя; неймовірне марнославство й жадоба привертати до себе увагу; неминуча після 15 років у владі потреба до лестощів, а також страх, що буде з ним після відходу.

Але є і такі міркування, які могли б його утримати від нового президентського терміну. Путін звик бути чарівником. Перші два терміни свого президентства він був добрим чарівником, з його рукава на Росію лився «золотий дощ», точніше нафтодоларовый «дощ». Хоча його заслуга у високих цінах на нафту дорівнює нулю, величезний економічний успіх Росії асоціювався, звісно ж, з Путіним.

У другій половині свого правління Путін був злим чарівником. Злим для України і Заходу, але як і раніше, добрим для росіян: #Крымнаш, величезний (хоч і негативний) вплив глави Кремля у всьому світі. Путін став ледь не головною фігурою президентської виборчої кампанії США – такого в історії ще не було. Путіну приписують ледве не все, що відбувається у світі: від терактів і воєн до партій, які функціонують у Європі. Для Заходу він став великим і жахливим.

Підтримувати той самий рівень популярності і впливу протягом наступних шести років буде вельми проблематично. Про новий економічний прорив у Росії не каже ніхто: всі розуміють, що шансів ніяких. У кращому разі буде повільне зростання, в гіршому – стагнація.

Які ще дива можна влаштувати на міжнародній сцені? Чим ще привернути до себе увагу? Чим ще "уконтрапупити" світову атмосферу? Не зрозуміло, і це проблема. Як бути людині, яка звикла бути в центрі уваги і творити чудеса, якщо продовжувати в тому ж дусі неможливо. Як актору, який звик грати Макбета і Гамлета, переходити на роль характерних персонажів? Дуже важко, нудно і в якомусь сенсі навіть принизливо займатися дрібною, рутинною роботою, коли ти звик грати в Наполеона. Прирікати себе на шість років животіння не так-то просто.

Путін – самодержець, який легко змінює будь-які фігури. Нещодавнє миттєве зняття Сергія Іванова з посади глави президентської адміністрації, який вважався другим за впливом політиком у Росії, показує, що нікого в російській політиці, крім Путіна, немає. Є тільки вертикальна самодержавна структура. Її можна надзвичайно легко наповнювати будь-якими людьми. Якби Путін вирішив йти, він визначив би наступника, який, за його уявленнями, на 100% гарантує йому безпеку, повагу, виняткове положення, всі мислимі і немислимі привілеї.

Таким чином, з моєї точки зору, 9 з 10, що Путін у президенти піде. А якщо він піде, то його обов'язково оберуть, це навіть не обговорюється - особливо при таких суперниках як Зюганов, Жириновський і Явлінський, трійка, яка визначена раз і назавжди. Але є 1% ймовірності, що він відмовиться балотуватися, здивувавши світ ще раз своїм самим несподіваним гучним вчинком. Ймовірність дуже мала, але не дорівнює нулю.

Більше точок зору тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.