Інфляція та податки. Як наповнюється бюджет України

1 коментувати
Днями мене запитали студенти, звідки береться зростання доходів бюджету, якщо економіка продовжує рухатися зі значним мінусом?

За 9 місяців поточного року доходи загального фонду держбюджету зросли порівняно з минулим роком на 58%. У той же час ВВП України зменшилося у першому кварталі на 17,6%, в другому – на 14,6%. Від’ємне значення буде і в третьому кварталі.

Така динаміка зумовлена кількома чинниками.

Перший. Ефект статистичної бази. Всередині минулого року було введено низку нових податків (оподаткування відсотків на депозити, військовий збір, підвищена ставка прибуткового податку). В базі порівняння першої половини 2014 року, до якої рахується динаміка доходів, надходжень від цих «нововведень» не було, що й поліпшує показник бюджетних доходів.

Другий. Збільшення податків та відрахувань. У поточному році введено додатковий імпортний збір у розмірі 5 і 10%. В результаті за 8 місяців до співставного періоду минулого року надходження ввізного мита зросли утричі. Істотно посилена «бюджетна активність» НБУ. Його відрахування в казну цього року зростають у 2,7 рази (до 60,5 млрд. грн). Значний додатковий ресурс отримується за рахунок збільшення платежів за користування природними ресурсами – у 2,3 рази.

Третій і найістотніший чинник – інфляція. Бюджет розроблявся виходячи зі зростання споживчих цін (грудень до грудня попереднього року) на 11,2%. У подальшому з’явилася цифра у 26,7%. По факту ж дев’яти місяців маємо зростання споживчих цін (у річному вимірі) 51,9%.
Не боротьба з тіньовими схемами та схемами уникнення оподаткування, а саме висока інфляція зумовлює корекцію оцінок виконання доходів бюджету за підсумками року.

Текст публікується з дозволу автора

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.