Путінгейт. Про секретний канал зв'язку Трампа з Кремлем

30 травня 2017, 17:03
4469
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Суть "путінгейту" не в кількості контактів передвиборного штабу Трампа з Кремлем, а в схожості зовнішньополітичних поглядів Трампа з набором путінських побажань

Численні розслідування зв'язків виборчого штабу кандидата в президенти США Дональда Трампа з путінською агентурою, які проводяться Конгресом, пресою, американськими правоохоронними органами, концентруються на можливій допомозі російських структур у проведенні виборчої кампанії. Геть ігнорується не менш важлива сторона діяльності російської агентури, без якої взагалі неможливо було б зрозуміти, а навіщо, власне, Кремль сприяв обранню Трампа – це питання про те, як формувалася політика майбутньої адміністрації Трампа щодо Росії. Суть "путінгейту" не в кількості контактів передвиборного штабу Трампа з Кремлем, а у схожості, що послідовно наростала, зовнішньополітичних поглядів Трампа з набором путінських побажань, пише Андрій Піонтковський для Крим.Реалії.

Буквально днями Russia Investigation у вигляді численних комісій законодавчої і виконавчої влади наблизилося до ключової невралгічної події спецоперації "Трампнаш". Сталося це майже випадково, і значення цього відкриття ще (у всякому разі, на момент написання ї статті), не усвідомлене повністю самими розслідувачами. Але 24 травня вперше були вимовлені слова: "27 квітня 2016 року, готель "Травнева квітка".

Трампа вкривають хвилі критики, але він продовжує повторювати завчену мантру: "Путін – наш союзник у боротьбі з ісламським тероризмом"

Рутинна перевірка показала, що Джеф Сешнс, генеральний прокурор США, заповнюючи при вступі на посаду необхідну форму безпеки, забув згадати в ній про одну зі своїх зустрічей з російським послом у Вашингтоні Сергієм Кисляком. Одну, але яку! Я, здається, розумію, чому здригнулася рука генерального прокурора і не вигаптувала фатальних слів Mayflower, "Травнева квітка". А навіщо взагалі двом таким солідним джентльменам, як Сешнс і Кисляк, треба було зустрічатися в якомусь готелі? Чому не в затишному кабінеті сенатора Сешнса? Справа в тому, що в тій же точці чотиривимірного простору-часу перетнулися лінії ще кількох чудових людей – Пола Манафорта, Картера Пейджа, Майкла Флінна, Джареда Кушнера, Дональда Трампа і, нарешті, найголовнішого з них, того, хто з того історичного дня й керував всією цією компанією.

Дмитро Костянтинович Сіміс, колишній заступник секретаря комітету ВЛКСМ ІМЕМО і лектор-міжнародник МГК КПРС, у 1973 році разом з батьками виїхав на постійне проживання у США. У США він став Дмитром Саймсом, згодом – президентом і керуючим дослідного Центру національного інтересу. 27 квітня 2016 року конференц-хол Мayflower був орендований Центром національного інтересу для важливого заходу – зі своєю першою доповіддю з питань зовнішньої політики був запрошений виступити один з кандидатів на пост президента від Республіканської партії. Перед початком виступу гостинний господар познайомив двох своїх гостей, Трампа і Кисляка. Сьогодні посол Росії у Вашингтоні став токсичною суперзіркою, але я б не перебільшував його значення. Багато в чому він – роздута фігура відволікання, реальним шефом операції "Трампнаш" був не Кисляк, а, судячи з усього, саме Саймс.

Мені вже не раз доводилося говорити в різних аудиторіях про унікальну ніші, яку Саймс обрав для себе в американському політичному дискурсі. Як керівник мозкового Центру Ніксона, а потім Центру національного інтересу він вже більше двох десятиліть виконує важливу місію в американському експертному співтоваристві. Його роль – м'яко вселяти американському істеблішменту позиції, вигідні в поточний момент Москві, підштовхуючи Білий дім до чергових перезавантажень. Робилося це завжди дуже майстерно, я б навіть сказав, артистично. Тексти Саймса змістовно і стилістично відрізняються від стандартного вашингтонського зовнішньополітичного наративу. Але в кожній статті обов'язково з'являвся ключовий абзац, що вкрадливо видавав за американський національний інтерес який-небудь черговий кремлівський список бажань. Все інше – солідне академічна лушпиння, що виконує для американського читача роль сигналу "я – свій".

Кандидатура Дональда Трампа, людини мало обізнаної в питаннях зовнішньої політики, надзвичайно самовпевненої, яка зробила своїм коником гасло America First, виявилася ідеальним об'єктом для розробки. Ключовим успіхом Саймса стала готовність Трампа виголосити свою першу зовнішньополітичну промову в Центрі національного інтересу – якраз про те, що гасло "Америка понад усе" стане головною темою майбутньої адміністрації. Такому вдалому вибору Трампа передувала велика попередня робота Саймса, обговорення цими двома американськими патріотами національних інтересів своєї країни. Навряд чи Трамп міг сам написати свою промову, він прочитав її з промтера з певними труднощами. Але, до речі, дисципліновано, ні разу не відриваючись від першоджерела.

У наступних заявах Трампа та його оточення з такого роду пасажів, як личинки, почала вилазити вся путінська програма капітуляції Заходу. "Наш основний ворог "Ісламська держава", Путін бореться з "Ісламським державою", тому ми повинні відкинути всі наші дрібні розбіжності і об'єднатися з Путіним" – ось нехитрий штамп свідомості, який денно і нощно вселяли Трампу. "Відкинути дрібні розбіжності" цією мовою означало – здати Україну на відкуп Путіну. І ось вже Трамп заявляє: він не впевнений, чи було приєднання Криму до Росії анексією, а потім скептично висловлюється про застарілість, на його погляд, організації НАТО. А якою музикою сфер напевно прозвучали в Кремлі слова близького до Трампа Ньюта Гінгріча, спікера Палати представників Конгресу 1990-х років, що оголосив капітуляцію Заходу від імені майбутнього президента Трампа: "Естонія – це передмістя Санкт-Петербурга, і не варто заради неї йти на ризик ядерної війни з Росією".

За свідченнями очевидців, в оточенні новачка у великій політиці Трампа навесні 2016 взагалі не було експертів з міжнародних відносинам, а заповнити вакансію неформального зовнішньополітичного радника для мотивованого Саймса – справа нехитра. Можна припустити, що було вирішено зосередиться на навіюванні двох найбільш важливих для Москви мемів: "Путін – необхідний Америці союзник, з яким слід співпрацювати" і "НАТО застаріла як організація епохи холодної війни". Обидва ці положення спочатку в характерній для стилю Саймса вкрадливій манері прозвучали вже в настановній промові 27 квітня: "Ми повинні шукати ґрунт для співробітництва на основі спільних інтересів. Росія, наприклад, також зіткнулася з жахами ісламського тероризму", "Країни, які ми захищаємо, повинні оплачувати вартість цього захисту, або США повинні бути готові до того, щоб ці країни захищали себе самі. У нас немає іншого вибору". Відмова США від військового захисту країни – члена НАТО, від принципу ядерного стримування означала б кінець Північноатлантичного альянсу, кінець США як світової держави, відхід Заходу зі світової історії.

"Співпрацюйте з нами, або вас будуть продовжувати підривати у ваших будинках і на вулицях", – ось який сигнал надсилається з Москви після кожного великого теракту в США, Франції, Німеччині, Великобританії, починаючи від Бостонського марафону і закінчуючи недавнім вибухом в Манчестері. Голова комітету Ради Федерації з оборони та безпеки Віктор Озеров щойно назвав теракт в Манчестері "уроком британським спецслужбам за відмову співпрацювати з російськими колегами". Кремлівська мафія майже відкритим текстом пропонує Заходу дах від подальших терактів. Суть нав'язуваної Кремлем Заходу "співпраці" формулюється гранично відверто: нова Ялта, поділ сфер впливу, визнання виключного домінування Москви на території колишнього СРСР.

9 листопада вранці перемога Трампа була зустрінута шампанським в Державній думі. Саймс відсалютував на неї директивною статтею, представляючи путінський порядок денний в респектабельному образі "американських національних інтересів". Але в Кремлі не розуміли однієї дуже важливої обставини. Затуманити мізки одному досвідченому політику і посадити його в крісло в Овальному кабінеті в Білому домі недостатньо для того, щоб підпорядкувати собі зовнішню політику США. США – розвинена демократія з багаторівневою системою стримувань і противаг. За сто днів президентства Трампа кремлівська спецоперація пройшла шлях від тріумфу до повного провалу. Але віртуозна майстерність головного героя у зомбуванні свого клієнта повинна бути гідно оцінена професіоналами розвідувального співтовариства. Судіть самі: Трампа вкривають хвилі критики, але він продовжує повторювати завчену мантру: "Путін – наш союзник у боротьбі з ісламським тероризмом, і ми повинні співпрацювати з Москвою". А на зустрічі НАТО в Брюсселі прямо відмовляється підтвердити прихильність США до 5-ї статті статуту організації колективної оборони.

Секретний канал зв'язку з Путіним Трампу не вдалося організувати, Джаред Кушнер з Сергієм Кисляком, як запевняє The Washington Post, провалили цю багатообіцяючу ідею. Але ментальний канал, схоже, створений Інститутом національного інтересу, витримує перевірку на міцність.

Подкасти Радіо НВ

Пропустили улюблену передачу? Не дослухали інтерв'ю? Хочете переслухати радіошоу з архіву?

Підпишіться на подкасти Радіо НВ на Soundcloud.
Слухайте та поширюйте!

Слухати подкасти

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Ігри

Вчора, 21:02

thumb img
Гра року. Усе, що відомо про Mortal Kombat 11
Країни

Вчора, 16:16

thumb img
Відставка Назарбаєва. Топ-15 цитат президента, який очолював Казахстан майже 30 років
Країни

Вчора, 19:45

thumb img
До 2030 року. Як країни світу відмовлятимуться від пластику, та що треба зробити в Україні