21 листопада 2018, середа

Переробка не вирішить проблему сміття. Як бути?

1 коментувати

Пора зрозуміти, що набагато ефективніше працювати з проблемою, ніж наслідком

Попередні кілька днів стали багатими на новини про сміття. Спочатку на Financial Times вийшла велика стаття з неймовірно ґрунтовним аналізом глобального трафіку відходів й оцінкою світової системи їх переробки.

Справа в тому, що половину (якщо не більше) пластикових відходів розвинуті країни експортують для переробки до інших держав. До 2018 року більшу частину сміття імпортував Китай, але нещодавно ввів заборону на таке ввезення. Потоки почали розподіляти в сусідні країни. В основному це Малайзія, В’єтнам і Таїланд. Та на днях Таїланд заявив, що теж введе аналогічну заборону з 2021 року, а В’єтнам серйозно обдумує цей крок. Жодна країна не хоче бути звалищем світу. Як кажуть в англомовному світі, you cannot throw it away, because there is no “away”.

Одна з героїнь матеріалу Financial Times, громадська активістка з Таїланду, в розмові з кореспондентом каже: «Але якщо переробка сміття – це добре, чому Європа, Америка, Японія та Корея його вивозять? Чи можете дати відповідь?».

Останні глобальні тенденції доводять, що нинішня система ресайклінгу себе вичерпала, і не може вважатися вирішенням глобальної проблеми відходів. Реально змінити ситуацію може лише перехід ключових компаній та урядів до моделі кругової економіки.

Жодна країна не хоче бути звалищем світу

Про це говорить і Еллен МакАртур, співзасновниця однойменної фундації, що найбільшою мірою просуває ідеї цієї моделі у світі. Кілька днів тому організації вдалось вмовити 290 організацій (а серед них і Сoca-Cola, PepsiCo H&M, L'Oréal, Mars, Danon), що відповідають за 20% пластикової упаковки у світі, і таким чином зобов’язати їх зменшити обсяг забруднення пластиком планети. Подивимося, якими будуть результати.

Крім того, Європарламент проголосував за заборону одноразового пластику з 2021 року, а міста на кшталт Роттердаму та Шарлотт (штат Північна Кароліна) заявляють про наміри стати zero-waste містами до 2050-го. В Амстердамі за круговою моделлю починають будувати цілі квартали.

Пора зрозуміти, що набагато ефективніше працювати з проблемою, ніж наслідком. А відтак змістити фокус з ресайклінгу на прісайклінг, тобто попередити утворення проблемних відходів. Тут на допомогу приходять інновації. Примітно, що минулого місяця в Україні вперше пройшов Circular Economy Hackathon. Серед проектів-переможців були:

- реагент з відходів виробництва алюмінію для очистки стічних вод;

- онлайн-платформа для реалізації речей з незначними дефектами чи близьким терміном реалізації;

- заохочувальна система логістики відсортованих відходів, що придатні для переробки;

- біоупаковка, що здатна замінити пластик.

Враховуючи нікчемну «розкрученість» теми серед українців та в ЗМІ, таких результатів не очікував ніхто. Далі буде. А поки візьміть до магазину торбу з дому та припиніть смоктати з пластикової трубочки.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Журнал НВ
за спеціальною ціною

Передплата журналу Новое Время до кінця листопаду дешевше на 100 грн! Передплатіть зараз на 12 місяців лише за 559 грн.

Передплатити зараз
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Роман Пучко
Роман Пучко

співзасновник громадської організації ReThink 

Інші погляди автора

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.