Психологічні ігри Путіна. Як Кремль заспокоює росіян

4 грудня 2015, 15:11
3422
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Психологічні ігри Путіна. Як Кремль заспокоює росіян - фото
Показна миролюбність виступу, за винятком турецького питання – прагнення показати суспільству та елітам, що президент не закинув внутрішню політику

Вчорашнє послання Путіна Федеральним зборам містило два прямо протилежні сигнали: з одного боку, миролюбний настрій, з іншого - різкий і агресивний тон щодо Туреччини. Саме на це найчастіше звертають увагу, в тому числі і за кордоном. Не буду називати джерела, але вони дуже обізнані: на Заході і в США з великою тривогою сприйняли цю жорстку формулу і побоюються серйозних провокацій з боку Росії. Хоча Путін і пообіцяв "не брязкати зброєю", ризики продовження ескалації конфлікту з Туреччиною досить великі.

Правда, я більше схиляюся до точки зору, яку висловлюють і багато військових експертів: Росія не буде безпосередньо протистояти Туреччині і вступати в прямі військові зіткнення, а замість цього може посилити фінансову та військову підтримку курдських повстанців. Думаю, це більш імовірний варіант.

У будь-якому випадку, очевидно, що м'якого і швидкого виходу з конфлікту між Росією і Туреччиною не буде.

Другий важливий момент, який здивував багатьох в Росії – відносно миролюбний тон послання і акцент на внутрішньому порядку денному. Україна не згадувалося взагалі. Це теж дуже показово: українська тема для Росії поки що закрита. Я б не поспішав з кардинальними висновками, але наразі це так: сьогодні українська тема не є для Путіна першочерговою. Він переводить її у напівзаморожений стан. Закривати повністю конфлікт він не буде, залишивши дві сепаратистські республіки в Донбасі як джерело подразнення, плюс як тему другого плану для переговорів із Заходом на дуже важливу для Росії тему – зняття санкцій.

Різке перемикання порядку – маніпулятивний психологічний прийом

Різке перемикання порядку – це психологічний прийом для маніпулювання суспільною свідомістю.

Показна миролюбність Путіна, за винятком турецького питання – це, з одного боку, вимушене реагування на ситуацію. Потрібно було показати своїм громадянам та елітам, що президент займається не лише глобальними геополітичними питаннями. Що він пам'ятає і займатиметься внутрішньою ситуацією в країні.

Те, що в промові було багато конкретики – теж показово. Треба було заспокоїти еліти і громадян, показавши їм, що немає перекосу в бік зовнішньої політики, що внутрішня політика також перебуває в центрі уваги президента. Думаю, в цьому і був психологічний сенс вибору такого порядку денного.

Але при цьому була присутня і гучна риторика на адресу Туреччини, оскільки необхідно було знову показувати м'язи. Заяви "не пробачимо туркам того, що сталося" - це вже традиційний стиль Путіна.

Російське суспільство реагує на жорстку риторику. Воно хоче заспокійливих сигналів від Путіна, але при цьому найбільше аплодує фразам про Туреччину і грайливим заявам про Аллаха. Які, я думаю, дуже не сподобаються російським мусульманам. Але в аудиторії це викликало оплески і сподобалося тим, хто звик до класичного стилю Путіна.

Варто звернути увагу і на заклики відбирати землю у тих, хто погано нею користується – таку собі тезу про "розкуркулення". Але ми в цьому плані недалеко пішли від Росії, і радіти тут нічому: в Україні значна частина суспільства теж з радістю б аплодувала, якби прем'єр або президент запропонували розкуркулення. Тут у нас з Росією спільні родові травми і політико-психологічні проблеми.

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Країни

Сьогодні, 01:41

thumb img
Терезу Мей скоро очікує відставка - The Times
Країни

Сьогодні, 11:27

thumb img
Повітряна тривога. Наймасштабніші авіакатастрофи останніх років - інфографіка
Політика

Вчора, 20:03

thumb img
Дружина Зеленського розповіла, якою уявляє себе в ролі першої леді