Світ все більше вкладає в науку. А що Україна?

4 коментувати
Вже зараз лунають заклики скоротити витрати на освіту і науку в разі, якщо впадуть доходи бюджету. Але зробивши це, ми позбавимо себе майбутнього

10 листопада ЮНЕСКО представила глобальну доповідь про розвиток світової науки. На жаль, у нас ця подія залишилася непоміченою. Хоча зроблені у доповіді висновки безпосередньо стосуються нас і нашого добробуту.

Ось кілька найбільш значущих пунктів:

- У період з 2007 по 2013 рік світові витрати на науку зросли на 30,7%. Притому, що світовий ВВП за цей же час збільшився лише на 20%;

- Все більше в наукові дослідження вкладають країни, що розвиваються (Бразилія, Індія, Туреччина), і навіть африканські. Наприклад, у Кенії витрати на науково-дослідні і дослідно-конструкторські розробки (НДДКР) з 2007 по 2010 рік зросли в два рази, до 0,79% ВВП.

- Стрімко нарощує свою частку у світових витратах на науку Південно-Східна Азія. За п'ять років – на 8% (з 29% до 37%).

Настав час закладати фундамент для розвитку економіки

Головний висновок дослідження такий: у багатьох країнах світу прийшли до розуміння, що без інвестицій в науку годі сподіватися на зростання економіки. Тому всупереч кризі 2008 року не скорочують витрати на наукові дослідження, а навпаки – збільшують.

А що Україна?

Ми виглядаємо досить блідо, особливо на тлі деяких країн. Інвестиції в НДДКР у 2012 році – 0,86% ВВП.

Для порівняння: у Сінгапурі – 2,43%, у Німеччині – 2,82%, в Ізраїлі – 4,40%.

По числу дослідників на 1 млн. жителів ми поступаємося не лише азіатським тиграм або скандинавським країнам, але і своїм сусідам – Польщі, Словаччини, Угорщини, Чехії.

Але викликає тривогу навіть не це. Зрештою, у нас завжди не було грошей на те, що дійсно необхідно. Всі попередні роки, за великим рахунком, це тотальна корупція і латання дірок. Політика грабунку, а не розвитку.

Турбує інше. Вже зараз лунають заклики скоротити витрати на освіту і науку в разі, якщо впадуть доходи бюджету. Але зробивши це, ми позбавимо себе майбутнього. Свідомо відмовимося від того, щоб через якийсь час подолати кризу і забезпечити стійке економічне зростання.

За рахунок експорту сировини гідні доходи громадянам не забезпечиш. Нам потрібні переробка та виробництво товарів з більшою доданою вартістю. Без науки і технологій, це неможливо.

Тому: ніякого урізання видатків у бюджеті на наступний рік. Виділені кошти повинні йти на те, що дозволить створювати нові рішення, технології і продукти.

Настав час закладати фундамент для розвитку економіки. В іншому випадку, ми залишимося на узбіччі світової економіки, сировинним придатком для більш заможніших та успішніших країн. Чи хочемо ми цього? Впевнена, що ні.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.