МВФ та Україна: хто визначає економічний курс

3 коментувати
Нам потрібне зростання економіки. А для цього потрібне відновлення довіри суспільства, в тому числі, і за рахунок прозорості у стосунках із МВФ

Вже в липні-серпні Міжнародний валютний фонд може відновити кредитування України. Про це під час останнього візиту в Київ заявив заступник директора-розпорядника МВФ Девід Ліптон. За його словами, Україна і МВФ узгодили основні питання меморандуму – документу, який фактично визначає економічний курс нашої країни.

Узгодити – узгодили, але сам текст оновленого меморандума ви ніде не знайдете. Як і не дізнаєтесь про зміст домовленостей чи, хоча б, ключові параметри меморандуму. Цієї інформації у вільному доступі немає. Судячи з усього, нею володіє обмежене коло осіб, і народні депутати в нього не входять. Попри те, що у нас парламентсько-президентська республіка, де парламент формує коаліцію, а коаліція, у свою чергу, призначає Кабінет міністрів. Тобто наймає урядовців на роботу.

Парадокс? Так! Але, на жаль, це звична практика років незалежності. Незалежно від складу, уряд завжди робить одну й ту ж помилку – намагається приховати деталі перемовин і зміст домовленостей із МВФ. Це породжує недовіру, дає привід для спекуляцій і, врешті-решт, породжує питання – хто визначає національну економічну стратегію? Україна? МВФ? Наскільки ми є економічно суверенною державою? І чи не намагаються урядовці, прикриваючись вимогами МВФ, реалізувати власні інтереси?

Якщо діючий уряд прагне відновити довіру, варто відмовлятися від методів роботи попередників. І для початку – відкрити завісу над перемовинами з МВФ, дати відповідь на декілька важливих запитань:

Уряд завжди робить одну й ту ж помилку – намагається приховати зміст домовленостей із МВФ

- Які ключові параметри проекту меморандуму?

- Які зобов’язання бере на себе Україна?

- Які законопроекти, необхідні для співпраці із МВФ, потрібно прийняти?

Для Міжнародного валютного фонду головне завдання – щоб позичальник повернув кошти. Як він це зробить - за рахунок скорочення соціальних програм чи видатків на державний апарат, або за рахунок збільшення ВВП - для МВФ питання другорядне. Головне, щоб повернув. Тоді як у нас інші пріоритети. Ми не можемо дозволити собі таку розкіш – витратити кредитні кошти на проїдання або латання дір, що їх зробили чиновники.

Нагадаю, державний борг України на сьогодні складає вже $67 млрд., або 79% від ВВП, і ми змушені будемо повертати ці кошти. Зробити це можна буде або за рахунок зростання економіки, або роблячи нові запозичення.

Нам, безумовно, потрібне зростання економіки. А для цього потрібне відновлення довіри у суспільстві, в тому числі, і за рахунок прозорості у стосунках із МВФ.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.