Як зробити регулювання економіки прозорим

1 коментувати
Замість того, щоб вносити зміни в діючі закони, переглядати тисячі постанов, наказів і т.д., краще одразу побудувати сучасну європейську регуляторну систему

Останнє засідання Національної ради реформ стосувалося переважно економіки. Одне із питань порядку денного – дерегуляція.

Мабуть, ця реформа побила всі «рекорди» – дерегуляція проводиться з 2005 року. За цей час змінилося два президента, сім прем’єр-міністрів, але до завершення процесу ще дуже далеко.

Експерти тільки в п’яти секторах економіки нарахували 8 600 регуляторних документів, які необхідно оцінити для прийняття рішення про необхідність їх зміни чи скасування. Отож, якщо не змінити підхід, ще не один прем’єр-міністр зможе обіцяти та звітувати про проведену дерегуляцію. При цьому жодних гарантій належних умов ведення бізнесу бути не може, адже зараз, як і раніше, основними виконавцями дерегуляції є чиновники. Ті, які звітують про процес і які зацікавлені в нескінченності процесу. Як недобросовісні чиновники в ремонті чи недобросовісні адвокати – в продовженні розгляду справи.

Україна, економіка, бізнес є замовниками. Замовниками нової системи регулювання економіки, яка гарантуватиме:

- безпеку споживачам та навколишньому середовищу;

- захист прав, в тому числі права власності;

- створення конкурентних умов та обмеження монополістів.

Чи можливо побудувати таку ефективну систему через дерегуляцію? Як бачимо, ні, адже саме через ситуативність, безсистемність та відсутність цілісного бачення майбутньої системи регулювання під час дерегуляції виникли питання щодо посилення рейдерства, псування екології, зменшення надходжень до бюджету.

Стару будівлю ніщо вже не врятує. Нам потрібна нова, простора і якісна

Щоб нарешті створити  прозору та не корупційну систему регулювання, потрібно визнати, що стару будівлю ніщо вже не врятує. Нам потрібна нова, простора і якісна. Відтак замість того, щоб вносити зміни в діючі закони, переглядати тисячі постанов, наказів і т.д., краще одразу побудувати сучасну європейську регуляторну систему.

Як це зробити?

Моя пропозиція: дати чиновникам і депутатам рівно один рік на розробку нових правил, обмежити їх чіткими часовими та процедурними рамками. А через рік старі регуляторні норми втратять юридичну силу.

Переконана, ніщо так не стимулюватиме чиновників, як загроза залишитися без роботи.   Адже що робитимуть численні інспекції, органи ліцензування, якщо старі закони не діятимуть? Відтак вони змушені будуть зробити все, щоб були прийняті нові.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.