Проблеми з сусідами. Коли помиряться Москва та Анкара

13 січня 2016, 19:11
1887
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Інтереси Росії та Туреччини в Сирії діаметрально протилежні

Довгий час вважалося, що між Росією і Туреччиною склалися досить вигідні і стабільні взаємини, особливо в економічній сфері. Активно розвивалося співробітництво і лідери двох країн – Реджеп Ердоган і Володимир Путін – здавалися чимось схожими у своїй політиці.

Але в середині 2000-х років Туреччина визначила одним з основних векторів зовнішньої політики Близький Схід. Вони виходили з того, що Туреччина, яка впливає на близькосхідний регіон, буде більш цікава Європейському Союзу, ніж просто Туреччина. У турків навіть була концепція "zero problems with neighbours" ("жодних проблем з сусідами"), завдяки якій країні вдалося посилити свої позиції на Близькому Сході. Точка зору Туреччини стала важливою в країнах цього регіону.

Однак після початку так званої Арабської весни концепція «zero problems» практично припинила своє існування. З початком повстань в арабських країнах Туреччина активно впливала на події та брала посередницьку участь у політиці регіону протягом цього достатньо динамічного часу.

Туреччина зайняла сторону повстанців з розрахунку на те, що режим Асада скоро буде повалений

У 2011 році починається сирійська революція, і Туреччина стає перед вибором, кого їй варто підтримати в цьому конфлікті, і яку позицію по відношенню до нього виробити. Слід зазначити, що відносини Туреччини з Башаром Асадом і Сирією в цілому ніколи не були простими, проте турки намагалися їх поліпшити і вони домоглися свого. Між двома країнами активно розвивалося двостороннє співробітництво, економічні зв'язки. Тим не менш, з початком сирійського повстання Туреччина однозначно займає сторону повстанців з розрахунку на те, що режим Асада скоро буде повалений – як це раніше сталося в багатьох інших арабських країнах з авторитарним правлінням.

Але цього не сталося, і Туреччина, по суті, очолила міжнародний фронт підтримки повстанців у Сирії.

Росія, тим часом, зайняла сторону Асада і всіляко її підтримувала, поставляючи техніку і озброєння для сирійського режиму. Саме завдяки російській підтримці режим Асада вистояв у війні проти повстанців. А коли Москва безпосередньо втягнулася в сирійський конфлікт (кінець вересня 2015 року), її дії почали безпосередньо загрожувати інтересам Туреччини.

Інтереси Росії і Туреччини в цьому регіоні діаметрально протилежні. Відповідно, вся ця ситуація не могла не закінчитися загостренням відносин між двома країнами. Особливо враховуючи той факт, що Росія експлуатує «примари» історичних конфліктів з Туреччиною для підняття духу своїх солдатів на Близькому Сході.

Інтереси росіян і турків на Близькому Сході узгодяться не скоро. Якщо Москва дійсно планує створити в районі сирійської провінції Латакія нову державу, як заявив нещодавно Ердоган, то Туреччина буде першою, хто візьметься активно протистояти задумам росіян, а з нею і всі суніти. Чому? Тому що це означає руйнування старих кордонів і актуалізацію питання створення Курдистану.

Більше точок зору тут

Подкасти Радіо НВ

Пропустили улюблену передачу? Не дослухали інтерв'ю? Хочете переслухати радіошоу з архіву?

Підпишіться на подкасти Радіо НВ на Soundcloud.
Слухайте та поширюйте!

Слухати подкасти

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Фінанси

Вчора, 10:30

thumb img
Як приватний інвестор може купити ОВДП і скільки можна заробити на цих цінних паперах
Країни

Вчора, 20:43

thumb img
Шахрайство на $1,77 млрд. У Лондоні затримали ювеліра, який входив до сотні найбагатших людей Індії
Події

Вчора, 16:12

thumb img
Циркове лобі vs активісти. Як в Україні та світі відмовляються від цирків з тваринами