Про захист маленького приватного підприємця

18 лютого, 18:03
3289
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Відразу можна сказати одне  ніхто зараз ФОП чіпати не буде. Тому що вибори


Ви хочете боротися з тіньовою економікою? Ви хочете зменшити нерівність між багатими та бідними в Україні? Ви хочете зменшити дефіцит пенсійного фонду?
Ви хочете боротися з контрабандою? Ви вважаєте, що митниця може давати вдвічі більше? Ви кажете, що Україні не потрібен буде МВФ у такому разі? Ну, зізнайтеся, хочете?

Але якщо ви хоч щось почнете робити в цьому напрямку – вас проклянуть. Готуйтеся відчути себе «Доктором смертю економіки», «Вбивцею малого бізнесу» та «агентом світової буржуазії».

Чому в Україні існує така велика нерівність? Є картинки красивих міст, де тисячі людей стоять у пробках, ходять у ресторани, забивають напхом величезні торгові центри, літають до Європи випити чашечку кави. Це все є. Це не байки. Але з іншого боку є сотні тисяч людей і навіть мільйони, для яких ця картинка – лише фраза, про недосяжне і неможливе.

І так, справжній ліберал скаже, що «так цим людям і треба», адже у них є шанс заробити, але вони їм не користуються. Соціаліст скаже, що у пенсіонерів немає можливості заробляти. А реаліст скаже, що бідні пенсіонери – це ресурс для популістів, і чим більше їх буде, тим більша ймовірність перемоги кандидата, від діяльності якого постраждають усі, зокрема, люди з пробок і ресторанів.

Чому в Україні існує така велика нерівність?

Контрабанду і тіньову економіку не можна заборонити. Можна виконати набір дій, які зменшать обидва явища. І відповідь на те, як зупинити контрабанду, лежить не в площині митниці. І відповідь на те, як зменшити тіньову економіку теж не стосується виключно силовиків. Хоча і їх теж. А головне – і від контрабанди, і від тіньової економіки мільйони українців отримують плюси. І ці люди будуть незадоволені, коли ви почнете приводити там все до ладу. Це природно. Як є природним бажання людей не платити податки. Ніхто і ніколи з власної волі їх не платить.

Коли ви почнете боротися з контрабандою, чекайте повторення «податкового майдану», коли тисячі дрібних підприємців дуже організовано вийдуть протестувати. Тому що всі вони отримують вигоду від торгівлі контрабандними товарами. І грошовий потік, який там формується, живить багатьох депутатів і чиновників. І ці депутати будуть вам дуже красномовно доводити, що не можна вводити фіскалізацію, не можна вимагати продажу тільки за чеком. І вимоги продажу за чеком буде прирівнювати до «геноциду малого бізнесу».

Те саме з ФОП. Зараз розгорається рух «не дамо образити маленького ФОП». Як відповідь на ініціативу уряду навести порядок у цій зоні, для того, щоб ФОП залишилися тільки ті, хто дійсно є фізичною особою підприємцем. Тому що зараз ФОП – це величезний внутрішній офшор. І захищаючи ідею глобальної ФОПізаціі економіки України, яка деструктивно впливає на конкуренцію в Україні, багато хто концентрується на одному сегменті – IT-сектор. Випинаючи його і кажучи, що ініціатива вб'є цю перспективну галузь і IТ-шники поїдуть.

Відразу можна сказати одне – ніхто зараз ФОП чіпатиме. Тому що вибори. Тому нічого цьому сегменту не загрожує. І нічого не зміниться найближчим часом.

А тепер, коли ризик відсунутий на майбутнє, можна поговорити про те, чи потрібно щось робити з ФОП.

І давайте поки виведемо IT-шників за дужки. Головна відмінність IT-сектора – він в основному працює на аутсорс. А значить, не конкурує всередині України. IТ-сектор у всесвіті ФОП можна порівняти з контрабандою сигарет з України в Польщу. І там і там основна шкода – від іншого. І контрабанда для України зло, коли ми говоримо про вхідний сірий імпорт. А контрабандний експорт сигарет – це вже проблема для Польщі. І з нею, звичайно, треба боротися, тому що це кримінал, але вже після того, як вирішено проблеми побільше.

Так і з ФОП. Не треба прикриватися IТ-шниками та їхнім внеском в економіку України. Тому що у всіх ресторанах, навіть коли там середній чек більше мінімальної зарплати, ці чеки видають ФОП. Тому що мережі спортзалів – це ФОП. Тому що касири в супермаркетах – ФОП. І ресторани не переїдуть до Польщі, і супермаркети не зникнуть, якщо там навести порядок. Зате буде чесна конкуренція, коли компанії, які працюють без схем, не будуть виглядати «лохами» на тлі тих, хто все оформив через ФОП. І це все давно пора було прикрити. Тому що в Україні сотні і тисячі великих компаній, вся діяльність яких побудована через ФОП. І це ненормально. Це може бути законно, але тільки тому, що хитрі юристи знайшли лазівки, що дозволило використовувати механізми підтримки малого бізнесу для бізнесу великого. Але це згубно для економіки. Перш за все, тому що спотворює конкуренцію. І тому, що дає поживу нерівності. І коли люди красномовно доводять, що не можна чіпати ФОП, тому що це вб'є малий бізнес в Україні, то треба розуміти, що ці люди захищають дуже немаленький бізнес і дуже великі тіньові схеми.

У чому проблема боротьби з ФОП? У відчутті справедливості. У стандартному аргументі «поки Ахметов не сидить». І дійсно, зараз на бізнес є два фінансових тиски – податки та корупційна рента. І бізнес більш охоче платить корупційну ренту. І тому що її важче уникнути. І тому що вона менше. І бізнесу, який бере участь у тіньових схемах, просто вигідніше платити корупційну ренту. І він не хоче нічого змінювати. І це треба визнавати чесно. Корупціонер і тіньовий бізнес – це часто взаємовигідне співробітництво.

Але правда і в тому, що не прибравши корупційну ренту, важко змусити бізнес повірити, що треба грати за правилами. Тому поряд з наведенням ладу з ФОП необхідна імплементація правил BEPS (боротьба з офшорами, щоб прибрати аргумент про те, що доять тільки маленьких), посилити боротьбу з трансферним ціноутворенням, реформа податкової (сервісна служба) і створення служби фінансових розслідувань, яка забере повноваження в СБУ, поліції, податкової поліції (зомбі, який начебто помер, а начебто ні) і буде побудована за принципом аналітичної служби. І ось паралельно з такими кроками потрібно наводити порядок з внутрішнім офшором, з ФОП. І без них, без цих кроків, дійсно дуже важко довести бізнесу, що він не став останнім. Тому що «як не крути», а найбільша проблема економіки України – це силовики.

Ну а що робити з IT? Те ж саме відчуття справедливості каже, що таких низьких податків бути не повинно. Раціоналізм говорить про те, що різко підвищувати податки може бути небезпечно. Тому це питання треба розглядати обережно. І точно не в першу чергу. Хоча якщо реформи будуть відбуватися, якщо навести порядок у базових речах, то уникнути зростання податкового навантаження для ІТ-шників просто не вийде. Просто тому що несправедливо, коли в бідній країні люди, які отримують найбільше, платять найменше податків.

Текст опубліковано з дозволу автора

Оригінал

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени 

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Політика

Сьогодні, 13:05

thumb img
Катерина Кіт-Садова у великому інтерв'ю – про чоловіка, "сміттєвий" скандал, Гриценка і свої активи
Food&Drink

Сьогодні, 10:35

thumb img
Смак весни. ТОП-5 вин, які варто спробувати прямо зараз
Компанії/Ринки

Сьогодні, 09:00

thumb img
Відчиняйте, їжа! Скільки заробляють кур'єри Uber Eats і Glovo і хто найчастіше користується послугами доставки