Про російську теорію змов і майбутнє України

5 січня 2017, 19:37
Росія є найбільшим експортером міфів в рамках конспірологічних теорій на територію України. Їх можна розвінчати лише раціоналізмом і здоровим глуздом

В Росії дуже полюбляють теорії змов. Це і зрозуміло – в умовах обмеженої інформації, викривленого інформаційного простору, персоніфікації влади в умовах авторитаризму – конспірологічні теорії є ефективним інструментом впливу на маси. Ірраціоналізм масової політичної свідомості, що характерний для авторитарних режимів, довершує картину. Саме тому в інформаційному просторі Росії такою популярністю користуються історії про те, як світом правлять «масони» чи навіть «рептилоїди», а слава Москви скоро запалає по всьому світі.

Відео дня

Кругообіг цих історій в суспільстві активно підтримується державною пропагандистською машиною. Вони не тільки відволікають увагу від дійсно важливих і раціональних процесів, але й слугують для частини суспільства каналізатором протестних настроїв. Частина з них, яка стосується «таємних домовленостей» Росії з Китаєм, США, Францією, Туреччиною чи з кимось іншим, використовується для підняття духу зубожілого і втомленого населення.

Окрім того, Росія є найбільшим експортером різноманітних міфів у рамках «теорій змов». А Україна, на жаль, є сьогодні одним з найбільших їх імпортерів – найбільше дає про себе знати спільний російськомовний інтернет-простір. У другій половині 2016 року Росія активно розпочала експортувати міфи про:

В Росії популярністю користуються історії про те, як світом правлять «масони» чи навіть «рептилоїди»

- тотальну втрату підтримки України в США внаслідок перемоги Дональда Трампа;

- майбутній союз Росії і США проти Китаю і отримання України Кремлем внаслідок «великої угоди»;

- тотальну втрату підтримки України в ЄС внаслідок приходу до влади в ключових європейських країнах «проросійських» ставлеників;

- розподіл України між Польщею, Угорщиною і Росією внаслідок «таємних домовленостей» і про активну підготовку до цього процесу в Москві і Варшаві;

- неминучу зміну влади в Україні на російську адміністрацію внаслідок всіх вищезгаданих подій і втрати нашою державою більшості території.

Деякі з цих міфів, звичайно, в більш м’якому, ніж в інтернеті, вигляді, є темою для обговорення на каналах, які займають лояльну Росії позицію, і активно циркулюють українським простором. В результаті значно збільшується градус напруги й страху в суспільстві, в той час як Росія штучно «надуває» імідж могутньої і непереможної наддержави.

Однак «нове плаття короля» не викликає особисто у мене жодного захвату, адже чітко видно, що король голий. Варто лише повністю відмовитися від ірраціонального погляду на світ і оперувати фактами, щоб зрозуміти, що всі страхи щодо домінанти зовнішнього впливу на долю України є вкрай перебільшеними, як і все в теорії змов. Отже декілька раціональних тез, які розбивають основні новітні російські міфи, що циркулюють Україною.

1. Новообраний президент США, як і можливі лідери ЄС, що прийдуть до влади в 2017 році, не будуть проводити проросійську політику, як це намагаються продемонструвати в Кремлі. Це буде політика в національних інтересах їхніх держав з можливою зміною зовнішніх пріоритетів. Різниця відчутна.

2. Жодний президент в демократичній державі не вирішує все. В кожній такій країні існує складна система стримувань і противаг. Тому прийняття радикальних важливих рішень (а саме до таких відноситься Україна) одноосібно неможливе. Звичайно, в авторитарній Росії, де новітній цар вирішує майже все, це важко зрозуміти, чим і користуються автори міфів.

3. Незалежність України в нинішніх кордонах є гарантом безпеки всієї Центральної Європи і країн Балтії. Це дуже добре розуміють і в Європі, і в США. Тому будь-яке серйозне потурання агресору якимось із членів ЄС призведе до жорсткої внутрішнього спротиву на східних кордонах Євросоюзу і в Скандинавії, що буде загрожувати серйозною внутрішньою кризою.

4. Економічно від зняття санкцій з Росії виграє ЄС, а не США. Ви думаєте, це дійсно те, чого хочуть виборці Трампа?

5. Ізраїль, який веде постійну боротьбу за виживання, в залежності від своєї політики і політики адміністрації США, мав із Вашингтоном і серйозні конфлікти, і періоди активної співпраці. Але ніхто при здоровому глузді в Ізраїлі не ставить існування своєї держави в залежність від зміни американського президента.

6. Росія сьогодні виглядає слабкою на світовій арені. А це означає, що будь-які домовленості з нею будуть відбуватися в інтересах більш сильної сторони. Проаналізуйте взаємовідносини Туреччини і Росії за останній період – це політика полярних рішень, які диктує Анкара і від яких вона ж і виграє. А тепер питання: якщо з Путіним таке виробляє Ердоган, то що зробить з ним більш сильний лідер?

7. Політика націонал-популізму, яка сьогодні крокує по планеті, буде характеризуватися гучними популістськими заявами, за якими не буде реальних політичних кроків. Але лідеру Росії для внутрішньої пропаганди і підтримки іміджу потрібні саме заяви і зустрічі. «Заяви в обмін на надра» - отак би я охарактеризувала майбутню політику сильних світу цього відносно Росії. Зауважу, що така політика виключає стратегічні геополітичні рішення. Це просто не вигідно тим, хто виграє від переговорів – країнам Заходу.

8. В нинішньому світі говорити про «таємні союзи» і «нові пакти» по перерозподілу світу можуть тільки прихильники «теорії масонів і рептилоїдів». Подібні пакти можливі в принципі лише між двома авторитарними чи тоталітарними державами. Між авторитарним режимом і демократією вони неможливі.

9. Росія не змогла провести переворот в маленькій Чорногорії, вона «застрягла» в Сирії на боці мусульман-шиїтів і в 2017 році отримає проблеми від сунітів на своїй території, у неї, врешті решт серйозні внутрішні економічні і соціальні проблеми. Хтось справді думає, що 42-мільйонна Україна із сильною армією і величезною територією - це той шмат, який спокійно зможе проковтнути Путін? Це можливо лише тоді, коли ми самі допоможемо йому.

10. Ніхто в Вашингтоні, Брюсселі, Пекіні чи Москві, не вирішить за нас і без нас нашу долю. Так само, як і ніхто не вирішить й наші проблеми. Нам потрібно працювати, дивитися на глобальні процеси раціонально і без страху, відстоювати власний національний інтерес і не зважати на російську пропаганду.

Переконана, що чим далі, тим активніше буде працювати російська пропагандистська машина. Це означає, що описані мною міфи будуть ще активніше циркулювати Україною після свят. Тож велике прохання – поширюйте раціональні тези, що розбивають російські міфи і які допоможуть нашому суспільству не піддатися на кремлівську провокацію.

72 544x376
Радіо НВ
X