Про інформаційну війну. Як це було в Естонії

17 травня 2017, 14:21
4177
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Успіх Естонії і втрату впливу деяким сусідам було не так просто прийняти

Я не знаю, де проходить грань демократії і свободи слова. Грань – штука тонка. Тим більше під час війни.

Але розповім історію однієї реформованої країни – Естонії.

Відразу після відновлення незалежної Естонської республіки в країні дійсно пішли шляхом реформ. Як сказав генерал Керт: «Ми за свою незалежність занадто довго боролися, щоб втратити цей шанс». І реформи проводилися швидко, впевнено й чітко, як скальпелем. У 2004 році Естонія увійшла до Євросоюзу і НАТО. Середня зарплата на руки 28 000 гривень.

Але успіх Естонії і втрату впливу деяким сусідам було не так просто прийняти. У 2007 році зафіксували першу в світі кібервійну проти естонських інформаційних систем. А Естонія від цього стала навіть ще сильнішою. Зрозуміла швидко критичну важливість кібербезпеки і вийшла на такий рівень компетентності, що зараз (зокрема, завдяки генералу Керту) центр кібербезпеки НАТО знаходиться в Естонії.

Політичний вплив на Естонію доходив до (так стверджують) такого рівня, що керівника партії, що керує столицею і представляє 1/4 голосів і мера Таллінна звинувачували в отриманні постійної фінансової допомоги з Росії. До речі, договір про співпрацю з Єдиною Росією ця партія не розірвала. А члени міськради столиці ходять святкувати з послом Росії в Естонії 9 травня.

Естонія вирішила піти шляхом «не перекривати нічого»

Про інформаційну війну я навіть не буду говорити. Це очевидно. Вже в 1990-х роках в прикордонному місті Нарва намагалися провести референдум про «утиск прав» і естонська Нацгвардія вже за кілька років до «зелених чоловічків» провела навчання практично за тим же сценарієм, який потім був у Криму. Просто як за підручником все.

Але.

Естонія вирішила піти шляхом «не перекривати нічого». Я теж могла сперечатися про це з творцями стратегії інформаційної безпеки держави та з найбільшими медіа-гуру. Їх позиція була такою: «Народ сам зрозуміє, а перекриття створить ще більше причин для бунту і підніме на бунт навіть тих, хто сьогодні пасивний. А рівень життя доведе все».

Так і в цьому містечку Нарва з 88% російськомовним населенням відповіли на намагання провести референдум: «Спасибі, якщо навіть є якісь проблеми, ми самі розберемося». І сьогодні в Естонії середня зарплата 28 000 гривень. В Естонії свобода слова і безвіз... Продовжити? І цим все сказано.

Війна не у всій Україні. Я не знаю, чи прийняли б таке рішення про повну свободу інформації в умовах війни у частині країни. Але завантажувати інформацію в Яндекс і mail.ru – це добровільно завантажувати інфо спецслужбам. Для держслужбовців це взагалі неймовірно, для інших – не знаю. Чесно, просто не знаю. Але, напевно, знають українські спецслужби, раз прийняли таке рішення перекрити ці ресурси для всіх.

Але при цьому грань демократії і свободи слова, ой яка тонка...

Текст опубліковано з дозволу автора

Оригінал

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Політика

Вчора, 12:00

thumb img
#ВибориБезБрехні: перевіряємо достовірність заяв Зеленського, Порошенка і Тимошенко
Події

Вчора, 20:12

thumb img
Людина Зеленського. Айварас Абромавичус дав велике інтерв'ю Радіо НВ - відео
Food&Drink

Вчора, 22:45

thumb img
Турецький фуд-туризм. Нічна вулична їжа та інші гастрономічні пригоди Стамбула