Привіт, долар по 50! Про сумну історію з Антикорупційним судом

17 травня 2018, 11:42
1681
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Про створення, точніше, гальмування, Антикорупційного суду в Україні не знають хіба що зовсім ліниві.

Нагадую. Створення Антикорупційного суду мало би завершити формування системи органів для кримінального переслідування топ-корупціонерів.

У нас є Національне антикорупційне бюро України, яке проводить розслідування фактів корупції (НАБУ); Спеціалізована антикорупційна прокуратуру (САП), яка на основі доказів, зібраних НАБУ, іде з матеріалами в суд. В той, створенню якого наша влада так люто чинить опір.

Старі корумповані суди відкладають справи по корупції в довгі шухляди. Якщо і виносять рішення, то це, як правило, угоди із слідством, які суд лише затверджує.

Хочуть, щоб було так: суд – є, а наслідків для корупціонерів – немаєМи маємо сумну історію із Верховним судом України. Туди потрапило багато дивних персон. Там є судді, на яких немає куди ставити клейма, а також ті, хто так і не зміг пояснити своїх високих статків. Так, до Верховного суду потрапило відсотків 30 пристойних суддів. Але вони не стали критичною масою, яка здатна змінити систему.

Верховна Рада України все ще не може приступити до розгляду законопроекту про Антикорупційний суд. Президент України подав до Ради більше тисячі поправок. Експерти кажуть, що такі поправки мають на меті затягування, а то і блокування створення спеціалізованого суду. Наприклад, вимоги до кандидатів в судді вищі, аніж для суддів Верховного чи Конституційного суду. Кандидатів, які відповідають озвученим вимогам в Україні від сили набереться пару десятків.

Президент пропонує, щоб недостовірні факти в деклараціях топ-посадовців цей суд не розглядав. Такі справи перекваліфікують і відправлять у місцеві суди.

Відмивання коштів з боку чиновників теж не входитиме до компетенції цього суду. Як і ухвалення чиновниками нормативно-правових актів, які протиправно зменшують доходи бюджету. Ці справи перекваліфіковуватимуть і переправлятимуть для розгляду у місцеві суди. А там – інша відповідальність.

Вимоги європейських партнерів до створення Антикорупційного суду надокучливі для українських високопосадовців. Вони розуміють, що уникнути цього не можна. Тому і намагаються все обставити таким чином, щоб суд був, а наслідків для корупціонерів – ні.

США, Європейський Союз, МВФ заявили про те, що створення Антикорупційного суду відповідно до рекомендацій Венеціанської комісії буде ключовим показником готовності боротися з корупцією для українською владою. У разі відсутності такої волі, Україна не отримає черговий транш Міжнародного валютного фонду.

А це означає, що тоді проблеми почнуться не у влади, а у нас з вами. Ми не добрали за програмою МВФ 8 мільярдів доларів. Без створення суду, нам не бачити першого траншу. І тоді Україні доведеться позичати гроші у приватних структур на невигідних умовах – кредити дадуть щонайменше під тричі вищий відсоток, ніж у МВФ. І – привіт, долар по 50!

І так, Міжнародний валютний фонд дає нам кошти в обмін на реформи. Ми дістали вже всіх своїми недолугими оборудками, які мають на меті захистити права негідників у владі.

Зараз варіантів небагато: або президент відкличе свої паралізуючі правки, або ж Верховна Рада напрацює нормальний законопроект і проголосує за нього.

Текст опубліковано з дозволу автора

Оригінал

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Країни

Вчора, 12:42

thumb img
Ґвалтують, поки не завагітніє. Жінок народу качинів із М'янми продають як "наречених" у Китай
Країни

Вчора, 11:27

thumb img
Повітряна тривога. Наймасштабніші авіакатастрофи останніх років - інфографіка
Travel

Вчора, 19:43

thumb img
Це місто створене для тривалих прогулянок. Тревел-план для туриста в Копенгагені