Українці в трикутнику Карпмана

0 коментувати
Невже інтелектуально розвинені люди можуть щиро не розуміти, що зарплата людини, яка розпоряджається мільярдами, не може дорівнювати кільком тисячам гривень?

Коли я спостерігаю як в коментарях до постів Юлії Ковалів та Макса Нефьодова люди знову розмірковують про те, що "чиновники зовсім зажрались вимагати високі зарплати", то мені здається, що значна частина нашої країни, сама того не усвідомлюючи, потрапила в трикутник Карпмана.

Це така класична модель психотерапії, що описує людей, які несвідомо включаються в своєрідну "рольову гру" і починають грати одну з трьох ролей:

- персонажа, який грає роль Жертви;

- персонажа, який чинить тиск або критикує жертву – Переслідувач;

- Рятувальника, який втручається, як здається, з бажання допомогти ситуації або слабкому, але в дійсності має прихований мотив до невирішення ситуації або до досягнення успіху таким чином, який вигідний тільки для нього.

Здається, час організовувати масову психотерапію для половини суспільства

Звичайно всі ці ролі лише ілюзія. Насправді Жертва не так безпорадна, як хоче здаватися; Переслідувач не має обґрунтованих претензій, а Рятувальник не допомагає. Прихована мета для кожного гравця і причина перебування в трикутнику Карпмана в тому, що кожен задовольняє свої невисловлені (і часто несвідомі) бажання таким чином, який вони вважають прийнятним. При цьому "гравці" категорично не хочуть визнавати, що в стратегічному плані така поведінка принесе їм та оточуючим шкоди.

Хіба це не схоже на поведінку значної частини населення країни? Одні дорослі люди корчать з себе безпомічних жертв, інші -  зляться та критикують будь-яку ініціативу, треті - намагаються постати рятівниками в зміїних туфлях. Показово, що будь-які конструктивні спроби вирватися з токсичної "гри" розміром з цілу країну (створення нових партій, реформа держслужби і різке збільшення зарплат держслужбовцям, відмова від політики державного патерналізму і т. д.) нариваються на вкрай різку і ніби абсурдну реакцію значної частини суспільства. Така реакція здається незрозумілою: невже інтелектуально розвинені люди можуть щиро не розуміти, що зарплата людини,яка розпоряджається мільярдами, не може дорівнювати кільком тисячам гривень? Проте в рамках логіки трикутника Карпмана все логічно: Жертв, Переслідувачів і Рятівників жахливо дратує будь-хто, хто пропонує дане конструктивне вирішення проблеми, адже це загрожує позбавити їх улюбленої гри. Здається, час організовувати масову психотерапію для половини суспільства.

Текст публікується з дозволу автора

Оригінал

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.