Синдром жаби в окропі

3 коментувати
Чи не найулюбленіша користувачами соціальних мереж повчальна історія

Ви напевно вже сто разів чули про цей експеримент, що описує повільне варіння живої жаби. Якщо жабу помістити в киплячу воду, вона вистрибне, але якщо вона опиниться в холодній воді, яка повільно нагрівається, то бідна тварина не відчує небезпеки і загине. Цю історію часто використовують як метафоричне зображення нездатності людей реагувати на значні зміни, які відбуваються поступово. "Синдром жаби в окропі" фігурує в постах лідерів думок, збирає тисячі репостів та використовується для опису найрізноманітніших ситуацій: від способів маніпулювання суспільством і політики в цілому до екології та складнощів змін в бізнесі.

І все було б чудово, якби не одне "але". Оригінальний експеримент 1869 року (до речі, спрямований на пошуки місця розташування душі) проводився на жабах з видаленими мізками. За даними сучасних біологів, експеримент на здорових тваринах не може бути закінчений успішно, оскільки жаба, занурена у воду, при поступовому нагріванні швидко вискочить з неї.

Я б назвав фантастичну популярність цієї історії "синдромом жаби з видаленими мізками" - коли для додання нашій позиції солідності, ми починаємо приправляти її псевдонауковими історіями. А інші користувачі на це ведуться і активно репостять. Не дайте видалити вам мізки - перевіряйте джерела інформації

 

Опубліковано з дозволу автора

Оригінал

Новое Время запрошує на лекції наших відомих колумністів Діалоги про майбутнє. Детальна програма тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу  Мнения Нового Времени

 


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.