Прогноз на завтра

3 коментувати
Дістатися Лондона за дві години потягом? Проїхатися на таксі без водія? Найняти адвоката-робота? Все це вже майже реальність 

Стрімкий розвиток технологій змінить уявлення про межі можливого і в найближчі 10 років переверне наше щоденне життя, економіку та суспільство.

Швидкий і ще швидший

У травні у США відбулися перші успішні випробування запропонованого Ілоном Маском вакуумного потяга Hyperloop, який у фінальній версії має розвивати швидкість до 1.100 км/год. Лише уявіть: у Києві дощовий вихідний день, але замість того, щоб віддаватися тузі, ви спонтанно вирішили сісти на потяг з улюбленою книгою і вже за півтори години опиняєтеся у Венеції або за дві години — на узбережжі Іспанії. Сонце, тепле море і лише одна книга в багажі — почитати на пляжі. Або ви знайшли роботу мрії в Лондоні, але не хочете їхати до Великої Британії. Тепер це не проблема — поїздка в Лондон потребуватиме не більше двох годин, а вже ввечері ви зможете попрямувати на день народження друга в Київ. Передмістя розтягуються на 1.000 і більше кілометрів. Але не Hyperloop'ом єдиним. Компанія Boom планує вже в 2017 році продемонструвати прототип надзвукового пасажирського літака, який буде здатний розвивати швидкість понад 2.300 км/год. Рейс з Нью-Йорка до Лондона на такому літаку потребуватиме лише 3,5 години. Британська авіакомпанія Virgin вже підписала з Boom контракт на купівлю 10 надзвукових пасажирських літаків за $2 млрд.

На автоматі

Стрімкий розвиток нейронних мереж, а також технологій збору й обробки великих даних дозволив зробити серйозний прорив у системах штучного інтелекту. Кілька тижнів тому велика юридична фірма Baker&Hostetler із США вперше в історії найняла адвоката-програму, що працює на базі суперкомп'ютера IBM Watson. Робот-адвокат розуміє питання на природній мові та відповідає на них, підкріплюючи відповіді цитатами та посиланнями.

Uber активно працює над створенням безпілотного таксі

Інший робот, що функціонує на базі IBM Watson, пропрацював викладачем Технологічного інституту Джорджії майже півроку, відповідаючи на форумі курсу, але практично ніхто зі студентів цього не помітив. За 20 років після закриття останньої німецької фабрики та перенесення всього виробництва до Азії Adidas оголосив про повернення в 2017 році до Німеччини і відкриття там першого повністю роботизованого заводу.

А що в самій Азії? Днями стало відомо, що провідний світовий виробник електронних компонентів Foxconn замінить 60 тис. співробітників роботами. Тим часом Uber активно працює над створенням безпілотного таксі, а інші компанії — над роботизованими вантажівками, поява яких миттєво позбавить роботи 1% працездатного населення США.

Так, з одного боку, широке використання роботизації та автоматизації може дати потужний поштовх розвитку економіки. З іншого — загроза масового безробіття перед лицем наступу штучного інтелекту стала настільки реальною, що експерти активно обговорюють ідею безумовного базового доходу: постійних мінімальних виплат, необхідних для гідного життя всім громадянам, незалежно від рівня їхнього добробуту та зайнятості. За задумом, концепція має запобігти тотальній бідності та соціальним заворушенням, викликаним безробіттям, одночасно стимулюючи купівельну спроможність і ризиковане підприємництво.

Річ у мережі

Щорічно в автомобільних аваріях у всьому світу гине понад мільйон людей. Але що коли керовані вручну або роботизовані автомобілі, а також світлофори об'єднати в єдину мережу, що дозволяє вбудованим комп'ютерам спілкуватися один з одним в режимі реального часу? Така система практично виключить можливість автокатастроф і перетворить дорожні пробки на пережиток минулого.

Уже скоро все це може стати реальністю завдяки інтернету речей: підключеним до мережі та між собою всіляким пристроям, крім звичних смартфонів, планшетів і комп'ютерів. Медичні датчики, вбудовані в побутові предмети у будинках для літніх людей, які стежать за станом їхнього здоров'я та в разі екстреної ситуації автоматично викликають швидку допомогу. Розумний термостат, що адаптує температуру в приміщенні до режиму дня своїх власників: відключає опалення на період, коли сім'я вирушає на роботу, і автоматично включає за кілька годин до приходу.

Утім, за всіма перевагами інтернету речей проглядається і його похмура сторона: світ, де приватності більше не існує, авторитарні держави можуть, у буквальному сенсі цього слова, стежити за кожним вдихом громадян, а зловмисники здатні зламати не тільки комп'ютер, але і автомобіль, що мчить на швидкості 100 км/год.

Колонку опубліковано в журналі "Новое Время" за 10 червня 2016 року. Републікування повної версії тексту заборонене


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.