Мрій, думай, твори

0 коментувати
10 порад, які я хотів би почути сам 10 років тому, коли тільки починав свій самостійний дорослий шлях

Якби десять років тому у мене була можливість дати собі, першокурснику, ці поради, я б ними скористався. Але час не повернеш, тому хочу озвучити їх зараз, щоб якась із них допомогла сучасним студентам і школярам не повторювати багатьох помилок, зроблених мною і моїми однолітками.

1. Мрій великими мріями. Вір у свої мрії. Бажай і борись за те, про що мрієш. Жага до життя, прагнення більшого — для успіху вони важливіші за інтелект, гроші і владу, разом узяті.

2. Думай самостійно. Соціальні мережі  це супермаркети думок, де "лідери думок" втюхують тобі оціночні судження про все на світі, видаючи за істину в останній інстанції. Як би не було спокусливо придбати чужі думки зі знижкою, думай своєю головою. Не дай тиранії громадської думки і думкам свого оточення зробити з тебе раба. Якими б очевидними і священними або, навпаки, абсурдними не здавалися ті чи інші ідеї, не поспішай з висновками  критично аналізуй все. Свобода починається з сумніву.

Не дай тиранії суспільної думки зробити з тебе раба

3. Більше стратегії, менше тактики. Абстрагуйся від нескінченних хвиль поточних завдань і переживань. Подумай над тим, чого ти хочеш досягти за місяць, рік, десятиліття. Склади план того, як цього домогтися. Якщо не знаєш як  склади план, як цьому навчитися. Будь гравцем в шахи, а не шаховою фігурою  навіть найціннішою. За всяку ціну захищай час, необхідний на переосмислення поточного становища, формулювання бажань і вироблення плану їх досягнення. Щоб краще зрозуміти, про що йдеться, можна прочитати Стратегії геніїв. П'ять найважливіших уроків від Білла Гейтса, Енді Гроува і Стіва Джобса.

4. Цінуй силу малих справ, результати яких накопичуються протягом тривалого періоду. У фільмах, книгах і соціальних мережах великі справи відбуваються швидко, а супергерої рятують світ за кілька днів. В реальності перемагають ті, хто щодня робить невеликі кроки в правильному напрямку. Цей світ формують регулярні дії, помножені на великі проміжки часу.

5. Поважай поточний стан речей, але не бійся кинути йому виклик. Як би погано не йшли справи в організації, бізнесі або цілій державі, на це є об'єктивні історичні причини. Якщо ти використовуєш аргумент "тому що всі навколо ідіоти", то просто не розумієш цих причин. І лише усвідомивши їх, зможеш щось змінити.

6. Спілкуйся з тими, хто надихає і робить реальні справи. Наш горизонт можливого окреслено нашим оточенням. Не слухай тих, хто говорить: вони заведуть тебе в глухий кут або до прірви. Прислухайся до лідерів дій, а не до лідерів думок. Але і тут нічого не сприймай за абсолютну істину — навіть титани припускаються помилок.

7. Знання англійської — елемент базової грамотності. Але цього замало. Вивчи стільки способів мислення, скільки зможеш. Навчися дивитися на світ алгоритмічно, за допомогою програмування. І логічно  за допомогою математики. Подивися на реальність через призму філософії і психології, економіки та фізики. Світ складний  і це єдиний спосіб наблизитися до його розуміння.

8. Привчай себе до повільної концентрованої праці. У світі соціальних мереж, месенджерів і постійного відволікання перемагає той, хто працює довго і зосереджено. Навчися вибирати повільну роботу (читання книги) на противагу швидкому поверхневому задоволенню (збір лайків на Фейсбуці або читання блогів). Почни медитувати, щоб навчитися концентрувати увагу.

9. Більшість розумних людей вважають, що вміють мислити критично лише тому, що вони розумні. Не повторюй їхніх помилок. Критичне мислення  це вміння, вироблене систематичним навчанням і практикою. Відсутність досвіду мислити критично XXI століття не прощає. Розпочати навчання можна з легендарної книги Мислення швидке та повільне Нобелівського лауреата Даніеля Канемана.

10. Менше споживай, більше створюй. Не зрозумій мене неправильно: всі ми любимо споживати. І всі ми створюємо нові ідеї виключно з вже спожитих і засвоєних ідей і вражень. Тому споживання  це перший крок до створення нового. Але без другого кроку навіть наймайстерніше споживання на кшталт подорожей або читання  це тільки ширма, якою ми намагаємося замаскувати порожнечу. Придумуй, експериментуй, створюй, роби щось, не тільки споживай, а й твори!

Колонка опублікована в журналі Новое Время за 22 сентрября 2017 року. Републікація повної версії тексту заборонена

Новое Время запрошує на лекції наших відомих колумністів Діалоги про майбутнє. Детальна програма тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.