Мовно-освітній скандал. Чого домагається Угорщина

4 коментувати
Новий закон "Про освіту" дозволить як володіти державною мовою, так і знати свою рідну

"Угорщина хоче перегляду угоди Україна-ЄС через закон про освіту" – кожен раз, коли ви читаєте чергову, але щоразу більш гучну, мовно-освітню істерику наших західних сусідів, згадайте, що про цю ситуацію достатньо знати лише два факти.

Перший: цього року 54% дітей, що навчаються в школах з румунською мовою навчання, не склали ЗНО з української мови, тобто не подолали поріг склав/не склав. Другий: минулого року 75% випускників Берегівського району, де компактно проживає угорська громада, отримали від 1 до 3 балів за 12-бальною шкалою на ЗНО з української мови.

Що це означає на практиці? Більшість українських громадян в таких школах не можуть вступати до українських ВНЗ, не мають шансів зайняти державні посаді чи навіть нормально працювати в бізнесі, бо просто не можуть спілкуватися зі своїми клієнтами по всій країні. Таке собі мовне ґетто, після якого одні українські громадяни не можуть вільно спілкуватися з іншими українськими громадянами – ­бо їх цьому просто не навчили.

Таким чином, ми за свої власні гроші створюємо умови, коли українські громадяни змушені їхати навчатися та працювати у сусідні країни. Завдяки новому закону "Про освіту" відтепер у всіх державних школах з 5 класу навчатимуться українською. Таким чином діти будуть знати як свою рідну мову, так і вільно володіти державною.

Давайте не повторювати помилок вдруге

Деякі "аналітики" і "лідери думок" ФБ на повному серйозі розповідають, що ми "на рівному місці посварилися з західними партнерами" і маємо піти їм на поступки в такому "другорядному" питанні.

В дитинстві я жив у Донецьку, тож добре пам'ятаю, як Росія гостро непокоїлася "ущемлєнієм прав" російськомовних. В результаті серіал "Друзі" українською, який тоді транслювали по телебаченню, зіграв більшу роль в популяризації української на Донбасі, ніж місцеві державні школи. Колись чогось не знаєш ­– боїшся цього, а коли чогось боїшся – пропаганді легко нав'язати ненависть.

Ми всі знаємо, чим це закінчилося на Донбасі. Ми всі знаємо з нашої історії, чим завершується, коли дозволяєш іншим державам втручатися у твої внутрішні справи. Давайте не повторювати помилок вдруге. Бо, як відомо, "обдурив мене одного разу – ганьба тобі, обдурив двічі – ганьба мені."

Текст опублікований з дозволу автора

Оригінал

Новое Время запрошує на лекції наших відомих колумністів Діалоги про майбутнє. Детальна програма тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу   Мнения Нового Времени

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.