Як розпізнати псевдоексперта

4 коментувати
У важкі часи популярність та повагу здобувають не тільки справжні герої та фахівці, але й шахраї

У часи потрясінь на передній план суспільного життя виходять герої, генії, видатні люди. На жаль, разом з ними цунамі змін піднімає з дна різного роду шахраїв і пройдисвітів, які стрімко набирають популярність та здобувають ореол "експертів" і "знавців" у тій чи іншій темі. А знайшовши таку популярність, починають використовувати її в своїх далеко не доречних цілях. Короткий список ознак, які вказують на те, що ви зіткнулися з таким псевдоекспертом:

1) Не може продемонструвати ніяких серйозних успіхів у справі, в якій виступає "знавцем": ні масштабних успішно реалізованих проектів, ні публікацій в авторитетних закордонних наукових виданнях, ні конкретних видатних результатів роботи на своїй посаді. Всі його "геніальні" ініціативи та ідеї провалилися через підступи недоброзичливців або опір "системи". Сам себе вважає за краще іменувати розмитими термінами на зразок "експерт", "відомий фахівець в області x", "громадський діяч", "активіст" і т.д.

2) Не просто висловлює особисту думку з широкого кола питань, а видає себе за експерта про все на світі: від військової стратегії і тактики (хоч жодного дня не воював) до реформи держслужби (хоча ні дня не працював на ній). Сьогодні він експерт в міжнародних відносинах, етнічних конфліктах і жваво пише про громадянську війну в Сирії і політичних інтригах в Росії, а завтра вже проголошує істину про конституційну та податкову реформи. Любить в тому чи іншому вигляді повторювати, що провести реформи, подолати корупцію і перемогти у війні можна «просто» і «швидко» - головне «тільки захотіти». Ніколи не сумнівається у своїй правоті.

3) У мові багато сильних емоцій і гасел, але мало фактів і конкретних пропозицій: факти можна перевірити і спростувати, а прогалини в логіці людський мозок добре вміє заповнювати самостійно або ігнорувати, подібно до того, як ми робимо це при перегляді фільмів або читанні художніх книг. Про реформи, роботу і в своїх "аналітичних викладках" воліє говорити в цілому, сторониться обговорення деталей: найчастіше в них просто не розбирається, та і широкій аудиторії деталі мало цікаві, а значить, не вийде швидко набрати популярність.

У промові псевдоексперта багато сильних емоцій і гасел, але мало фактів

4) Постійно використовує модні слівця та абстрактні терміни, не особливо піклуючись про осмисленість своєї промови. Головне - справити враження на пересічну людини, яка щось таке читала/чула і сприймає це як ознаку експертності. "Інформаційне суспільство", "парадигма", "шерингова економіка", "візія", "модернізація", "еліти" - ці та інші гарні слова повністю витісняють будь-який сенс з промови "експерта", підміняючи суть її формою. Якщо в текстах автора немає ніякої конкретики, а є лише абстракції - саме час насторожитися.

5) Активно використовує цифри, цитує думки, згадує факти, однак вічно "забуває" дати посилання на авторитетні джерела з підтвердженням цієї інформації. Видає спірні або недоведені гіпотези про складні явища та процеси за "самоочевидні речі". Ігнорує або відкрито зневажає академічні наукові дослідження за темою. Часто його ідеї і вислови відверто межують з псевдонаукою.

Текст публікується з дозволу автора.

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.