Де грань між логікою та маніпуляцією

0 коментувати
Думка або вірна, або ні, і це ніяк не залежить від кола людей, які її підтримують

Останнім часом у Facebook стрімко набирає популярність одна з найбільш примітивних маніпуляцій, яку почали повторювати навіть цілком розумні люди: «Не кажіть цього, тому що цю ж думку висловлюють люди, які мені не подобаються». Наприклад, «не скочуватися до рівня Лещенко/Шабуніна/Соболєва», «досить повторювати за Порошенком, ви що, порохобот?» і так далі.

Звичайно, це очевидна і дурнувата маніпуляція: думка або вірна, або ні, і це ніяк не залежить від кола людей, які її підтримують. Якщо Путін закінчив школу, то абсолютно точно неодноразово підтримував тезу, що «2+2=4». Від того, що ми цілком справедливо ненавидимо і зневажаємо Путіна, 2+2 не стане дорівнює 5. Також якщо дві людини дотримуються однієї і тієї ж точки зору з конкретного питання, зовсім не означає, що вони діють спільно: визнання Ейнштейном і Гітлером тези «2+2=4» зовсім не робило їх однодумцями з політичних, філософських та інших питань, що не належать до елементарної математики.

Крім відвертої абсурдності теза «не кажіть цього, тому що це говорить, на мій погляд, дуже погана людина» має ще два критичних недоліки:

1. За замовчуванням ви припускаєте, що вам достеменно відомо, що обговорювана людина не має рації, причому вона не має рації, якщо не завжди, то майже завжди. Але ж це явна ознака ще однієї класичної маніпуляції – «демонізації». Чи впевнені ви в тому, що змогли оцінити людину об'єктивно, а не піддатися маніпуляції з її демонізації?

Якщо дві людини дотримуються однієї і тієї ж точки зору, зовсім не означає, що вони діють спільно

2. Що буде, якщо дуже погана, на ваш погляд, людина почне озвучувати думки, які повністю дублюють думки тих людей, яких ви підтримуєте? Лещенко у всьому почне хвалити Порошенка або, навпаки, «зрадник» Петро почне в усьому підтримувати придушених ним патріотів? Якщо ви будете наслідувати принцип «не кажіть цього, тому що це говорить дуже погана людина» завжди, то будете змушені почати боротися з абсолютно правильними, на ваш погляд, речами. Якщо вирішите відійти від використання даного принципу, то постане питання: чому і в яких ситуаціях ви вирішуєте його наслідувати, а в інших ні? Адже тоді виходить, що це зовсім не принцип і не аргумент, а просто ваша особиста емоція, загорнута в псевдологічну маніпуляцію.

Якщо ви не погоджуєтесь з якоюсь тезою, то повинні спробувати спростувати конкретно її, по суті, використовуючи логічні аргументи, а не займатися маніпуляцією. А, як ми побачили вище, думка «не кажіть цього, тому що це говорить дуже погана людина» - це банальна маніпуляція, яка не має ніякого відношення до логіки і аргументів. Якщо ви продовжуєте використовувати її, то самі стали жертвою цієї маніпуляції, або цілком свідомо намагаєтеся маніпулювати іншими в дискусії.

Текст публікується з дозволу автора

Оригінал

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.