Приклад Вірменії. Про що варто задуматися росіянам

4 травня 2018, 07:13
2051
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Те, що відбулося у Вірменії, переконливо свідчить: всі ігри в конституційні наперстки миттєво втрачають будь-який сенс, коли розгнівані громадяни виходять на вулиці

Після того, як другого травня опозиції Вірменії вдалося заблокувати будь-який рух наземного транспорту (як автомобільного, так і залізничного), тамтешня Республіканська партія, що поки ще значиться правлячою, пообіцяла не перешкоджати обранню прем'єром лідера вуличних протестів Нікола Пашиняна. Він, в свою чергу, закликав до припинення протестів. Таким чином, угрупованню Сержа Саргсяна, який пробув прем'єром всього кілька днів, не вдалося взяти реванш за рахунок більшості в парламенті. Вже восьмого травня Пашинян буде, найімовірніше, затверджений «перехідним» прем'єром, що йому не вдалося першого травня.

Звичайно, дуже забавляє вегетаріанська реакція російських державних ЗМІ на те, що відбувається у Вірменії. Все, мовляв, нормально: звичайна внутрішня справа дружньої держави. Подумаєш, скинули лідера, який спробував зберегти владу, відредагувавши Конституцію. Ніяких згадок про концептуальної промови Володимира Путіна на Генасамблеї ООН у 2015 році, де він пояснював, що всякий народ повинен жити з тим диктатором, якому вдалося захопити владу. Ніяких міркувань про те, що «кольорові революції» – новий спосіб ведення бойових дій проти суверенних держав. Ніяких докорів, що до влади на наших очах приходить людина, за партію якої проголосували лише вісім відсотків виборців. Всі ці тележурналісти твердо впевнені, що їх глядачі – клінічні ідіоти, нездатні задуматися про те, чому "укрофашисти" скинули Януковича "незаконно за намовою Держдепу", а Саргсяна мирно і, головне, законно усунули брати-вірмени.

Восьмого травня слово «Вірменія» буде горіти на всіх стінах Великого Кремлівського палацу

Тим часом, восьмого травня слово «Вірменія» вже точно буде горіти на всіх стінах Великого Кремлівського палацу. Тому що те, що сталося у Вірменії (а до цього в Україні і в Грузії) переконливо свідчить: всі ці виборчі маніпуляції та ігри в конституційні наперстки миттєво втрачають будь-який сенс, коли розгнівані громадяни виходять на мирні акції протесту. І кому після цього розповідати про 80% підтримки населення, про радощі стабільності при вічному керманичі на галерах? Адже, з огляду на вірменський досвід, виходить, що на вулицю з протестами вийшли ті, хто вчора голосував за правлячого автократа. Точно так само ті, хто на референдумі 1990 року голосував за збереження СРСР, в 1991-му тріумфували з приводу його розвалу.

Таким чином, справа за малим: як у Вірменії вивести на вулицю відсотків десять населення країни, або хоча б найбільших міст. Тобто, в разі Москви йдеться про півтора мільйона осіб. Підозрюю, що без різкого, катастрофічного падіння рівня життя, такого бути не може. І тут постає найважче запитання тим, хто розраховує на можливість повалення Путіна в результаті вуличних протестів. Чи хочуть росіяни вийти зі свого байдужого сну і раптом зненавидіти правлячий режим? Чи все-таки зробити ставку на повільний процес просвіти?

Інша важлива відмінність російської ситуації від вірменської полягає в тому, що на самій ранній стадії кризи у Вірменії керівники всіх силових структур ясно дали зрозуміти Саргсяну – придушувати протест вони не будуть. У маленькій країні немислимо стріляти в натовп: майже напевно влучиш в знайомого або родича. У Росії все інакше. Не дарма два роки Путін створював Росгвардію, яка більша за сухопутні війська і яку очолює його охоронець. При цьому, безсумнівно, Путін, на відміну від Саргсяна, без вагань віддасть наказ про придушення. Тому вже зараз необхідно сконцентруватися на просвіті силовиків, якою б важкою не здавалася ця задача.

Одним словом, приклад Вірменії ставить перед російською опозицією питання, на які треба шукати відповіді саме зараз, коли правлячий режим демонструє непохитну впевненість у власній непорушності...

Текст опубліковано з дозволу автора

Оригінал

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Журнал НВ (№9)

Справа, котра топить президента

Напередодні президентських виборів Петро Порошенко опинився в епіцентрі потужного скандалу в оборонному секторі, який може коштувати йому другого терміну

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Геополітика

Сьогодні, 14:53

thumb img
Мільярди доларів. Як експерти оцінили збитки України та РФ через незаконну анексію Криму
LOL

Сьогодні, 11:19

thumb img
Чому не в формі Шахтаря? Юлія Тимошенко купила хот-дог на заправці і стала героїнею жартів соцмереж
Події

Сьогодні, 19:02

thumb img
Кримінал та заборона ЗМІ. Що відомо про законопроект щодо фейків у професійних медіа