Чиновник і крісло: навіки разом

0 коментувати
Нашим держслужбовцям варто було б повчитися у американців, як лікувати надмірні амбіції самоусуненням з посади

Дві абсолютно не подібні між собою події змушують замислитися над тим, наскільки складно розстається з посадою середньостатистичний український чиновник. Перша подія: зрив запуску електронного декларування. Подія друга: незадовільний результат української збірної на Олімпіаді в Ріо.

Як це робиться «у нас»

Власне, першому моменту приділено стільки уваги, що детальний переказ цієї колізії, далебі, зайвий. Держслужба спеціального зв'язку та захисту інформації звинувачує в зриві проекту розробника – ТОВ «Міранда», який не усунув вчасно виявлені недоліки. А стурбована громадськість тим часом жадає крові Наталії Корчак – глави Національного агентства з протидії корупції, відзначаючи, що вказівка зірвати своєчасний запуск е-декларування нібито надійшла Корчак «зверху». Хай там як, а ніхто з відповідальних осіб у відставку не квапиться, та й каятися – не кається, ніби все йде саме так, як і має йти.

Що ж до другого скандалу, то він тільки набирає обертів. Почалося все з того, що одеський губернатор Міхеїл Саакашвілі оцінив заслуги керівника «спортивного» міністерства так: «Зазвичай після такого провалу міністр спорту як мінімум повинен піти у відставку».

Власне, він оцінював не так збірну, як її міністерських «патронів», хоча, звісно, питання про те, наскільки Жданов безпосередньо винен в нашій олімпійській ганьбі, видається доволі дискусійним. І тільки факт залишається фактом: збірна України завершила Олімпіаду-2016 у Ріо-де-Жанейро на 31-му загальнокомандному місці, здобувши загалом лише 11 медалей. І це найслабший результат українців за всі 20 років самостійної участі в літніх Олімпійських іграх. Перед стартом Олімпіади міністр Жданов пророкував українським атлетам потрапляння у першу двадцятку, по факту ж наша збірна не потрапила й у тридцять найкращих команд.

Комусь, щоб гідно піти, достатньо й непрацюючого сайту, а комусь і ймовірного зриву безвізового режиму чи великого спортивного провалу замало

Про те, чому так сталося, можна міркувати довго. Згадуючи, зокрема, й не про завжди чесне та об’єктивне суддівство. Або про те, що цього річ Україну представляли лише 205 спортсменів, що також є своєрідним «антирекордом», бо на попередніх іграх українська збірна була чисельнішою. А ще можна втішитися тим, що «кризова» Україна в Ріо виступила краще, приміром, за благополучну Польщу, в якої теж 11 нагород, але серед них менше срібних. Однак мова навіть не про це. Мова про приводи, які здатні змусити можновладця, приміром, міністерського рівня, подати у відставку.

І як це відбувається «у них»

Та поки з України перенесемося в Америку, де три роки тому розгорівся скандал, теж пов'язаний з відповідальністю державного службовця за очевидну невдачу. Діло було в 2013 році. Влада Сполучених Штатів в рамках проведеної реформи охорони здоров'я надумала запустити веб-сторінку, за допомогою якої всі бажаючі змогли б придбати медичну страховку. Сайт (та й вся програма реформ) називався промовисто – Obamacare, відразу відсилаючи до того, хто був головним у цій зоні відповідальності.

Важливий нюанс: після вступу в дію нового закону Обами, що стосувався охорони здоров'я (і після запуску Інтернет-ресурсу), деякі страхові компанії анулювали поліси своїх клієнтів. Вони зробили це тому, що, як переконувала всіх тодішній міністр охорони здоров'я і соціальних служб Кетлін Сібеліус, віднині американці зможуть придбати кращий план страхування, обираючи серед кількох конкурентних варіантів. Щоправда, конгресмен-республіканець Філ Гінгрі зауважував, що Обама і Сібеліус вводять виборців в оману, але його на той час ніхто не слухав.

А потім сталося те, що кожен день трапляється в Україні: виявилося, що система Obamacare не працює. У жовтні 2013 року місіс Сібеліус вже вибачалася перед виборцями за проблеми, з якими довелося зіткнутися багатьом з тих, хто спробував придбати страховку за новими правилами. А республіканці з числа членів Комітету Палати представників з енергетики і торгівлі кинулися розпитувати Сібеліус про недоліки програми, оскільки питання про медичне страхування стало одним з найбільш гострих питань американської політики.

Голова вищезгаданого Комітету, республіканець Фред Аптон, пригадав, що до введення програми в дію Сібеліус та її колеги неодноразово запевняли законодавців в її готовності. «Або ці чиновники не знали, наскільки неефективна ця система, або просто нікому про це не розповідали», – констатував Аптон. – На жаль, минуло вже п'ять тижнів з початку цієї програми, проте ситуація з кожним днем, судячи з усього, стає тільки гірше».

Кетлін Сібеліус тим часом обіцяла, що вебсайт запрацює нормально до кінця листопада. «Ви заслуговуєте кращого, – говорила Сібеліус. – Я приношу свої вибачення. Я відповідаю перед вами за усунення цих проблем і докладу всіх зусиль до того, щоб, налагодивши вебсайт, знову завоювати вашу довіру». Але, на жаль, довіру в рази легше втратити, аніж відродити. Для багатьох американців Кетлін Сібеліус стала уособленням численних проблем, пов'язаних з відкриттям так званих онлайнових бірж, що дозволяють отримати медичну страховку.

Завершилася історія тим, що Кетлін Сібеліус добровільно подала у відставку. Хоча її безпосередньої провини в збоях в роботі веб-сайті не було. Як немає безпосередньої провини Жданова у 31-му місці нашої збірної або ж провини голови НАПК у недосконалій системі електронного декларування.  

Мораль цієї «байки» така: кожен вкладає у поняття відповідальності щось суто індивідуальне. Комусь, щоб гідно піти, достатньо й непрацюючого сайту, а комусь і ймовірного зриву безвізового режиму чи великого спортивного провалу замало. На місці пані Сібеліус складно уявити будь-кого з українських держслужбовців. Їм би повчитися у американців, як лікувати надмірні амбіції самоусуненням з посади – це інколи дуже суттєво освіжає голову. Якщо тільки голова входить у комплектацію чиновника разом з його портфелем, кабінетом та державним окладом. 


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.