Повернулися в Сім'ю. Порошенко створює клан

23 липня 2016, 07:03
Замість того щоб боротися з олігархами, влада змушує їх іти на поступки та ділитися. В результаті система не очищається — перерозподіляються лише потоки на користь президентського клану

Анонсований навесні минулого року проект деолігархізації зазнав фіаско. Тепер Петро Порошенко поводиться, як типовий український президент,— будує клан, що має стати фінансовою базою при політичній надбудові, яка гарантує тривале перебування при владі, а потім — мирний відхід з посади.

Відео дня

В основі клану — кілька найближчих соратників президента, які забезпечують безперервний потік коштів. Перш за все це Ігор Кононенко, який роздає напрямки для збагачення з подальшим отриманням комісії.

Ідеться, наприклад, про компанію Центренерго, де за схеми постачання вугілля відповідає близький до верхівки БПП депутат Сергій Трегубенко. Приватизацію компанії зривають другий рік поспіль всупереч тому, що інтерес до неї виявляла найбільша французька корпорація Gaz de France. Заблокували навіть прозорий конкурс із призначення голови Центренерго — претендентам особисто телефонував Кононенко з проханням не виступати з публічними протестами.

Ще одна масштабна схема Кононенка включає виведення грошей з державних обленерго, де під його парасолькою працювала компанія Енергомережа братів Крючкових. Один з них нещодавно був оголошений у розшук, а напередодні на новому Rolls-Royce приїжджав до Фонду держмайна обговорювати умови приватизації обленерго. У своєму інтерв'ю голова регулятора Дмитро Вовк прямо сказав, що Кононенко намагався командувати його органом і захищати Крючкових, називаючи їх "непоганими хлопцями".

Навіть політичні конкуренти здатні домовлятися, коли йдеться про контроль над головними дійними коровами країни

Підмайстром у Кононенка в спорудженні кланової сім'ї трудиться депутат Олександр Грановський, який відповідає за проходження правильних рішень у судах і гарантує прийняття рішень у прокурорському ланцюжку. На рівні СБУ вертикаль Кононенка—Грановського забезпечує заступник голови спецслужби Павло Демчина, якого нещодавно призначили першим заступником голови СБУ, керівником антикорупційного управління.

Другою опорою клану є головний куратор оборонних замовлень країни Олег Гладковський. Власник Кременчуцького автозаводу Костянтин Жеваго обурюється — його техніка продається в більш ніж 80 країнах світу, але не годиться для рідної країни, а замовлення забирає черкаський завод Богдан, що здійснює примітивну викруткову збірку білоруських МАЗів.

Третій стовп президентської Сім'ї — голова Державної фіскальної служби Роман Насіров, ім'я якого стало символом збереження старих схем на митниці та непрозорої роботи податківців.

Після ослаблення позицій Бориса Ложкіна роль контактера з олігархами взяв на себе Юрій Луценко, який провів переговори з Ігорем Коломойським під час недавнього візиту до Івано-Франківської області. Сьогодні Коломойського намагаються залякувати сценарієм націоналізації Приватбанку нібито на вимогу американців, натомість пропонуючи домовитися. Своєю чергою Коломойський, розуміючи, що його розкуркулення може стати новим "національним проектом", вибудовує оборону. Його головна опора — не стільки група Відродження, що рятує коаліцію голосами, скільки Народний фронт і міністр Арсен Аваков, який посилає сигнали про можливий протест збройних батальйонів проти влади Порошенка.

Але навіть політичні конкуренти здатні домовлятися, коли йдеться про контроль над головними дійними коровами країни. Так, Кононенко і Аваков є кураторами Міністерства інфраструктури, де корупція, здається, незнищенна. Одна з історій показова: коли керівника Дунайського пароплавства викликали в міністерство та спробували звільнити, той попросився у туалет, звідки зателефонував міністру внутрішніх справ. Після чого міністра інфраструктури викликали на килим у МВС. Або інший випадок — коли керівник Полтавського автодору під час співбесіди на вищу посаду навіть у присутності телекамер громадських спостерігачів доводив свою незамінність словами: "Я від Кононенка".

Оскільки економічний прорив до наступних виборів президента сумнівний, а партійна каса тріщить від тіньових доходів, все імовірнішим стає перевірений Леонідом Кучмою спосіб збереження влади. Його підвалини — моделювання другого туру виборів, коли проти чинного президента будуть виводити найбільш одіозного та найменш прохідного кандидата.

А поки замість боротьби з олігархами створюються умови, за яких їх примушують йти на поступки і ділитися. В результаті система не очищується, а лише перерозподіляє потоки та активи в інтересах президентського клану. Єдиний спосіб зупинити цю хвилю — змушувати владу до очищення через об'єднання нових політиків і пропаганду нетерпимості до корупції. А введення міжнародних санкцій проти корупціонерів з нової влади має стати вагомим аргументом у цій боротьбі.

Колонка опублікована в журналі "Новое Время" за 22 липня 2016 року. Републікування повної версії заборонено

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X