Чим небезпечні для країни зміни до Конституції

10 коментувати
Коли підкилимні політичні інтриги стають очевидними, настає політична криза

Коли підкилимні політичні інтриги стають очевидними, настає політична криза

Існує загроза переродження владної системи в авторитарний механізм

У прийдешніх змінах до Конституції України, процес прийняття яких вже почався, найбільше сумнівів викликають положення, що стосуються так званого «особливого статусу» контрольованих сепаратистами регіонів Донбасу. На мій погляд, ці нововведення не можуть бути прийняті в нинішньому узагальненому формулюванні, оскільки закріплюють військовий стан окупованої частини Донбасу, який насьогодні склався.

Сама собою ідея децентралізації не викликає сумнівів, проте, як будь-яка інша здорова ідея, вона може бути використана в різних цілях. Колись я був директором середньої школи в районному центрі на Галичині і знаю, що на периферії влада – це обмежене коло людей, лише 5-6 осіб. В радянські часи партія намагалася контролювати, щоб це були різні люди, які не будуть один одного покривати і т. д. Партія, звичайно, намагалася, але виходило не дуже добре – керувати всім зверху неможливо, потрібно продумати механізми контролю знизу, а в нинішніх пропозиціях влади щодо децентралізації їх мало – лише один інститут префекта.

Мені здається, що в тому тексті нововведень в частині децентралізації, який ми маємо насьогодні, існує загроза бюрократичного переродження. Крім того, недопрацьовані механізми цивільного самозахисту. Іншими словами, в законодавчих ініціативах влади не передбачені такі механізми, які були б перешкодою на шляху переродження владної системи в авторитарний механізм. Ми можемо опинитися в біді.

Не створено механізму, який з боку єдиної централізованої унітарної держави міг би замінити старі вертикальні конструкти влади. Це неминуче призводить до створення місцевих крайових владних структур: місцеві хлопці «вирішують проблеми», як зараз прийнято говорити, і ніхто не буде знати, що там відбувається.

Ми можемо опинитися в біді

Ініціативна група «Першого грудня», членом якої я є, закликала «владу врахувати небезпеку національного розколу в разі, якщо нову Конституцію буде прийнято без належного розуміння і згоди народу, під тиском іноземних держав».

Якщо в політиці немає прозорості, влада діє приховано. Подібні таємні політичні інтриги залишаються непоміченими до останнього моменту, а коли вони, нарешті, стають явними, настає політична криза і все може полетіти шкереберть. Коли напруга досягає таких масштабів, що виливається в Майдан, - це не найкращий вихід. Не на площах вирішується доля, а так само таємно.

Щоб цього не сталося, є єдиний, створений європейською цивілізацією механізм – прозорість політичного життя. Також велике значення має контроль влади масами і свобода слова. Поки ці принципи не реалізовано, загроза розколу нації на різні територіальні угруповання не зникає.

Більше думок тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.