Путін в ролі психотерапевта

3 коментувати
Чим була пряма лінія з Путіним цього року?

Масовим психотерапевтичним сеансом на всю країну. Все було, як зазвичай, - відрепетирувані питання, іноді з часткою дозволеної провокації, щоб продемонструвати всім «демократичність» доброго «Царя-батюшки», демонстрація всезнання і контролю над усіма і вся, обіцянки з усім розібратися і т.п. Типова позиція доброго, але суворого Отця, який і пожурить, і подбає, і покарає по справедливості де треба.

Але цього року були і помітні нюанси.

Якщо виразити однією фразою відчуття після Прямої лінії - це буде по Станіславському, - «Не вірю!» Перш за все - Путін виглядав блякло й непереконливо. На відміну від багатьох публічних виступів Путіна в попередні роки, коли він часто демонстрував навіть задоволення від подібних вистав одного актора, цього разу він відверто нудився і мучився. Було видно, що він сам мало вірить тому, що говорить і йому просто нудно.

«Зрозуміти, що відбувається» - так Путін обґрунтував необхідність подібних спілкувань з народом. Велику частину часу він намагався переконати слухачів, що все ж таки все добре. «Все зростає» - це головна теза путінської промови. Він стільки разів повторив, що «все зростає», що закрадається мимовільне бажання проінтерпретувати це по Фрейду

Він стільки разів повторив, що «все зростає», що закрадається мимовільне бажання проінтерпретувати це по Фрейду

На початку і в кінці він згадав про введення смертної кари, ймовірно, ця погано прихована «мрія» повинна багатьох в Росії насторожити.

Путін помітно пожвавлювався лише коли питання стосувалися міжнародних справ. Було видно, що боротьба з «світовим гегемоном» доставляє йому набагато більше драйву, ніж вся ця «нудота» про лікарні, дороги, зарплати. Як наголосили ведучі програми - міжнародні проблеми «хвилюють всіх росіян».

Звичайно, не могло обійтися без України. Показовим було питання «з Києва» - «Чому ж Ви нас кинули?»

Основний акцент він зробив на федералізації України. Мотивуючи це тим, що навіть українські націоналісти (не зрозуміло правда, хто саме) ратували за федеративний устрій, без якого Україна приречена на внутрішні конфлікти. Але - «всі виступали за федералізацію».

Однією з головних тез для обґрунтування «спільності» України і Росії - стає «Збереження нашої спільної пам'яті». Мабуть «Безсмертний полк» - буде використовуватися і далі як основний мобілізаційний інструмент, так як інші стають все менш життєздатними.

Що відрізняло путінські згадки України від його промов останніх кількох років - було видно, що він ретельно підбирав слова.

Путін робив вигляд, що не так вже сильно стежить за подіями в Україні. Спочатку заявив, що не дуже в курсі виступів президента Порошенка, але відразу ж відповів на цитування Лермонтова Порошенком, заздалегідь заготовленим «експромтом». «Я не буду відповідати Порошенку,... з поваги до нашої спільної історії, нашої спільної віри». Але не втримався і згадав Шевченка - «Доборолась Україна до краю...»

У підсумку звів протидію російській політиці в Україні і в світі як - «інструменту дрібної внутрішньополітичної метушні». Також і русофобія в Америці, так само як і відсутність співпраці між Росією і США - «це результат конкуренції, загострюваної внутрішньополітичної боротьби» в Америці. Прямий меседж - надія на те, що відносини Росія-США прийдуть в «нормальний» стан - «Нам разом треба вирішувати, що робити». Що таке норма він, втім, не пояснив.

Цікаво, що, відповідаючи на питання про звинувачення Комі пщодо втручання Росії в американські вибори, Путін не став навіть сперечатися з цим. Він просто сказав - «А хіба в світі інакше?»

Якщо підсумувати результати цього шоу на всю країну. Основне відчуття, яке у мене залишилося після цих 4 годин «спілкування з народом» - втома самого Путіна. Де соковиті метафори та іскрометне «мочіння в сортирах», де молодецька завзятість готового боротися з усім світом «захисника землі російської» і драйв від вирішення всіх проблем прямо в ефірі? На емоційному рівні, було більше трансляції переваги, втоми, і навіть часто погано прихованої злості. А такий набір - не найкращий коктейль для Лідера, в умовах реального погіршення життя і відсутності перспектив для більшості населення.

Путін виконує дві основні функції: «Лідер нації» для народу і арбітр для еліт.

Бути Лідером нації означає втілювати телевізійного «Царя-батюшку», який покаже «кузькіну мать всім супостатам» і якого слухають з відкритим ротом мільйони телеглядачів. Це непогано вдавалося ВВП до недавнього часу, але мабуть вживатися в цю роль йому буде все важче і важче, що в загальному-то і було видно під час нинішньої Прямої лінії. За останні роки, ця була одна з найбільш нудних.

Залишатися Арбітром також стає все важче - зменшення ресурсної бази, зростаючі апетити різних груп впливу, постійні спроби переформатувати кадрову структуру - все це несе ризики навіть для близького кола Путіна.

На жаль, ця комбінація з інтересу самого Путіна до міжнародних справ і значно більша підтримка населенням його міжнародних авантюр, швидше за все призведе до того, що основними темами наступних виборів будуть обрані знову «захист Батьківщини» від зовнішніх ворогів і твердження «великої Держави», що не обіцяє нічого доброго ні сусідам Росії, ні миру в цілому. А ось теми лікарень і доріг - доведеться скинути на невдах (привіт, Дімон), які виявляться винні у всіх бідах на пару з вічними підступами «світової закуліси».

Виступ Путіна на Прямій лінії показав ще раз, що хвалена вертикаль влади - це, за великим рахунком, ілюзія і обман. У певних сегментах - система абияк працює, але на низовому рівні, а саме його видно більшості простих росіян, - ніякого чіткого механізму не існує. Якщо для вирішення дрібних питань житлового господарства, екології або охорони здоров'я - необхідно тільки втручання Президента (нехай навіть і для пропагандистських цілей обрані ці питання), це означає, що ніякої координації, а тим більш ефективного управління - немає і не буде.

Пряма лінія в черговий раз продемонструвала, що у режиму немає нових ідей, стратегії, бачення майбутнього, які можна запропонувати в якості платформи на наступні вибори.

Це означає, що будуть експлуатуватися все більше теми міжнародної політики, головне - Росія як «обложена фортеця» в колі ворогів і тема справедливості (напевно, грядуть показові посадки «обраних» корупціонерів і т.п.) - так як вона приваблива для широких верств населення.

Журнал Новое Время №38

Тема номера – Спецназ Кремля. Російське ГРУ перетворилося в монстра з багатомільярдним бюджетом, який смішить світ безглуздою поведінкою своїх «шпигунів».

Читати журнал онлайн
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Олексій Полегкий
Олексій Полегкий

Філософ і політолог, Антверпенський університет, Бельгія / Вроцлавський університет, Польща

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.