IT-грамотність — це нова англійська

1 коментувати
Ресурс ІТ-сфери дозволяє не тільки платити податки в казну і створювати робочі місця. Він дозволяє поліпшити саму країну та її держапарат зсередини

ІТ — це експорт українських послуг на $2,5 млрд на рік. ІТ — це можливість для українців заробляти $1-3 тисячі в місяць інтелектуальною працею. ІТ — це можливість створити міжнародну компанію, маючи при собі лише комп'ютер, доступ в інтернет і власну голову. Впевнений, ця сфера заслуговує особливої уваги і гідна стати нашим національним фокусом.

Англійська мова була must have ще в кінці ХХ століття. З її вивченням ми запізнилися. Хоча вже зараз кількість людей, що розмовляють цілком пристойною англійською, в рази більше, ніж 20 років тому. Комп'ютерна грамотність — це нова англійська. Це грамотність ХХІ століття. І тут ми вже не відстаємо на 15 років, у нас є всі шанси застрибнути в технологічний поїзд і стати ІТ-країною. Але ІТ в Україні розвивається настільки швидко, і нових талантів потрібно так багато, що без єдиної національної ідеї "2017 — рік ІТ в Україні" ми можемо не встигнути.

Тут як в Алісі в країні чудес: щоб залишатися на місці, треба бігти з усіх ніг.

IT локомотив української економіки

На даний момент в Україні є понад 1000 IT-компаній, понад 100 R&D-центрів, а на частку IT-послуг припадає близько 4% експорту. І ми зараз говоримо про наймолодшу сферу української економіки, яка виросла на очах за останні 20 років. При цьому конкурентоспроможність українських ІТ-продуктів на світовому ринку вище, ніж у пшениці та соняшнику. Серед клієнтів українських аутсорсингових компаній — фірми зі списку Fortune 500.

IT - це неймовірний ресурс для країни. Тільки за перше півріччя 2015 року 90 000 українських ІТ-фахівців заплатили 2,3 млрд грн. податків. Можливо, маржинальність аутсорсингових компаній не дуже висока, але стартапи і продуктові компанії створюють проекти з маржинальністю понад 90%. Наприклад, одеську компанію Looksery викупив Snapchat за $150 млн. В Looksery працюють всього пара десятків співробітників.

Ресурс ІТ-сфери дозволяє не тільки платити податки в казну і створювати робочі місця. Він дозволяє поліпшити саму країну та її держапарат зсередини. Яскравий приклад – система публічних закупівель Prozorro, що дозволяє здійснити реформи і оптимізувати державні витрати.

Індустрія постраждала від війни не так сильно, як металургія та вугільна промисловість. Вона повністю прийшла в себе, показує зростання і, за прогнозами експертів, може стати головною експортною галуззю української економіки через п'ять-сім років.

Україна займає перше місце за кількістю ІТ-фахівців у Центральній і Східній Європі. До 2020 року їх кількість має зрости в два рази: тобто потрібно плюс 20 000 нових IT-шників на рік. Кадровий голод в українському ІТ є на всіх рівнях - від джунів до топів.

У багатьох зберігся стереотип, що ІТ-шник - це асоціальний гик, який постійно дивиться в комп'ютер

Що стосується джунів - зараз вузи не справляються з "постачанням" юних ІТ-фахівців. І кількісно, і якісно. За даними дослідження AVentures, щорічно з 150 000 випускників вузів близько 15 000 — ІТ-інженери. На жаль, більшість із них не відповідають вимогам сучасного ринку і змушені довчатися в тренінгових центрах або інтернатурі ІТ-компаній. Добре виконують свою роботу лише кілька факультетів у топових вузах.

Враховуючи кадровий голод, компанії готові брати на роботу «світчерів» — людей, які перекваліфіковувалися з інших сфер. Отримати нову престижну професію і змінити своє життя стало досить просто. За даними кар'єрного сервісу GoIT, в середньому, щоб перекваліфікуватися і почати кар'єру з нуля, знадобиться від кількох місяців до року.

Історії успіху

Мої слова про "змінити життя" — не просто красиві фрази. Ці історії зараз оточують мене кожен день. Колишні бухгалтери, фінансисти, інженери, маркетологи інвестують кілька місяців свого життя на навчання, займаючись по 4-6 годин в день, і домагаються успіху вже в новій для себе сфері. Повірте, нова робота з хорошою зарплатою і організацією праці за західними стандартами окрилить кого завгодно.

Саме так вийшло в переселенця Андрія Дмитренка. У свої 30 він жив у Донецьку і працював системним адміністратором. У Київ донеччанин переїхав після того, як бойовики захопили його дачу, а біля його будинку вибухнув снаряд.

Тут Андрій почув про благодійну освітню програму Coding for Future від фонду BrainBasket. Хлопець вирішив спробувати, пройшов відбір і потрапив до нас на курс Manual QA (тестування). На першому занятті він відразу поставив собі за мету — знайти роботу в IT до кінця навчання. Провчившись трохи більше трьох місяців, він домігся свого: його останнє заняття проходило у перший робочий день. Він влаштувався в компанію Visonic, де і працює досі на посаді Middle QA Engineer. Через пару місяців завдяки новій роботі він вивіз з Донецька маму, брата і собаку.

IT-нація як національна стратегія

Історія Андрія показує, як хороша робота здатна змінювати життя людей. Дати українцям хорошу роботу дуже просто, потрібно лише сфокусувати увагу країни на тій сфері, яка дасть 80% результату при 20% зусиль.

Це можна зробити, насамперед, за допомогою освіти. В українців величезний інтелектуальний потенціал, який можна перетворити на економічний потенціал країни. Так, реформувати освіту в школах і вузах — складне завдання. За один рік її не осилиш. Але не вузами єдиними: зараз така величезна кількість online і offline варіантів навчання, що тільки ледачий не зможе вивчитися.

Мене дуже радує поява активних діячів, які рухають IT-реформи в Україні: Дмитро Шимків, Яника Мірило, Володимир Люлька, Дмитро Дубілет, Роман Хміль. Ці люди розуміють усі перспективи зростання ІТ-сфери, її значення для країни і відкриті до діалогу.

Також радує, що в Україні (в Києві, Харкові, Одесі, Львові) починають з'являтися працюючі IT-кластери. Кластери - це середовище, в якому сьогодні формується майбутній потенціал галузі.

Чого не вистачає для ривка? Насамперед - інформації. Далеко не всі знають, якими темпами зростає українське IT і які можливості відкриває.

Оголосити 2017 рік роком ІТ в Україні, привернути увагу ЗМІ, розповісти українцям про ІТ-сферу, її перспективи, значення для країни і можливості, які вона створює для людей — це ті 20% зусиль, які приведуть до результату. Для того щоб "заразити" суспільство ідеєю, потрібно, щоб 10% населення були активно залучені в неї. Тобто, нам достатньо 4 мільйонів українців, захоплених ІТ-сферою.

Це дозволить розвіяти всі міфи і залучити більшу кількість українців до вивчення професії, а потім — і до роботи. У багатьох досі зберігся стереотип 90х, що ІТ-шник - це асоціальний гик, який постійно дивиться в комп'ютер. Або що ІТ — це дуже складно і потрібно мати особливий тип мислення. Або що ця професія не для жінок.

Всі стереотипи — це обмеження, які гальмують розвиток галузі. Для того, щоб розвінчати міфи, достатньо одного року активного ІТ-лікнепу. І цим роком повинен стати 2017. Роком IT в Україні. Відкладати не можна.


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Андрій Пивоваров
Андрій Пивоваров

СЕО та співзасновник освітньої компанії GoIT

Інші погляди автора
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.