Відповідь Кремля на угоду щодо Північного потоку — 2. Чого домагається Путін за рахунок Газпрому

9 серпня 2021, 12:40

Газпром значно скоротив і навіть припинив закачувати газ до своїх європейських сховищ. Додаткові потужності для прокачування газу через українську газотранспортну систему теж не зарезервовані

На заводі «Газпрому» у Новому Уренгої стався потужний вибух, наслідки якого призвели практично до повного припинення видобутку газу в Західному Сибіру і загрожують зупинкою всього газопереробного комплексу регіону. Вибух вже позначився на прокачуванні газу по трубопроводу «Ямал — Європа». При цьому віддалені наслідки не може передбачити ніхто — пише Віталій Портников для Радіо.Свобода.

Відео дня

Здавалося б, «Газпрому» можна тільки поспівчувати. Але український енергетичний аналітик Михайло Гончар справедливо зазначає, що «Газпром» останнім часом став розповідати про власну аварійність. І аварії відбуваються одна за одною. Чи не для того, щоб переконати у вичерпаності газової інфраструктури Західного Сибіру і українського транзитного маршруту і перемкнути покупців газу на поставки по альтернативних газопроводах із арктичних родовищ Ямалу?

Одночасно «Газпром» значно скоротив і навіть припинив закачувати газ до своїх європейських сховищ. Додаткові потужності для прокачування газу через українську газотранспортну систему теж не зарезервовані. В європейських медіа говорять про створення штучного дефіциту газу і підвищення ціни на нього. Одночасно «Газпром» з гордістю повідомляє про значне збільшення свого експорту. Як так? А дуже просто. Додаткові обсяги газу прокачуються по «Турецькому потоку», для забезпечення потреб Туреччини, Румунії та балканських країн. Але в обхід, зрозуміло, української газотранспортної системи.

Це і є відповідь Кремля і «Газпрому» на недавні домовленості Сполучених Штатів і Німеччини щодо долі «Північного потоку-2». Президент США Джозеф Байден і федеральна канцлерка Ангела Меркель декларували підтримку України і підкреслили, що будуть протистояти спробам Росії використовувати транзит і поставки газу як енергетичну зброю і засоби тиску на Київ. І це не просто декларації. Це питання юридичних процедур і суперечок.

Російський газовий монополіст, по суті, шантажує європейських покупців свого газу

Як швидко «Північний потік-2» буде запущений навіть після того, як буде добудований? Чи зможе «Газпром» використовувати цей новий газопровід на повну потужність? Чи вдасться вивести «Північний потік-2» з дії Європейської енергетичної хартії, яка не дозволяє стовідсоткове завантаження нових газопроводів одним постачальником? Хто проведе сертифікацію нового маршруту в умовах, коли низка фірм відмовляється брати участь у проєкті через побоювання потрапити під американські санкції?

Але в умовах дефіциту і спекулятивної ціни на газ на всі ці питання можуть дати дуже швидку відповідь — просто тому, що Європа не захоче замерзати. Російський газовий монополіст, по суті, шантажує європейських покупців свого газу. Сигнал є очевидним — якомога швидше запустити на повну потужність альтернативні маршрути поставок газу і забути про українську газотранспортну систему.

Європейські спостерігачі дивуються. Як же так! «Газпром» десятиліттями позиціонував себе як надійного постачальника сировини. І тут раптом показує, як можуть бути припинені поставки. Як ніхто не думає про резерви. Як стає непридатною інфраструктура і відбуваються численні аварії. Так у таких умовах європейські покупці задумаються про нових постачальників, а частка «Газпрому» на європейському ринку значно знизиться. Хіба це в інтересах «Газпрому»?

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Але інтереси «Газпрому» — це інтереси Кремля. А Володимиру Путіну може бути важливим забезпечити собі можливості для політичного тиску на Україну — про що російський президент недавно досить докладно розповідав під час виступу на Петербурзькому економічному форумі. І так, заради забезпечення такого тиску можна і пожертвувати фінансовими інтересами «Газпрому». Тому що відновлення російського впливу на пострадянському просторі для Кремля дорожче за будь-які гроші.

Надруковано з дозволу Радіо Свобода/Радіо Вільна Європа, 2101 Коннектикут авеню, Вашингтон 20036, США

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения НВ

Чітко і зрозуміло: чому США і Німеччина підписали договір про Північний потік - 2

Показати ще новини
Радіо NV
X