Північна Корея знову за своє

17 травня 2018, 07:13
2069
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Трамп підтвердив свій намір зустрітись з Кімом, що є величезною поступкою для країни. Та чи насправді там готові відмовитись від ядерної зброї?

Північна Корея пригрозила скасувати вже затверджену на вищому рівні зустріч між президентом США Дональдом Трампом та Кім Чен Ином з огляду на американські «провокативні військові порушення з Південною Кореєю» . Так вранці 16 травня повідомило місцеве інформаційне агентство. А на 12 червня в Сінгапурі запланована зустріч Трампа та Кіма.

На всезагальний подив, у знак протесту проти цих самих військових навчань Північна Корея також відмінила переговори з Південною Кореєю, що мали відбутись уже сьогодні.

У відповідь офіційний Пентагон сказав, що американсько-корейські навчання – це частина співпраці між двома державами, «рутинна тренувальна програма, спрямована на підтримку військової готовності».

Шум, який підняла Північна Корея, «виглядає як відміна усього раніше сказаного президентові Південної Кореї з приводу спільних військових навчань на недавньому саміті». Так вважає Роберт Меннінг, старший науковий співробітник Atlantic Council.

Кім має велике бажання затягнути переговори

Експерт припускає, що в такий спосіб Пхеньян шукає важелі тиску в перемовинах зі Сеулом. «Це нагадування про глибоку двосторонню недовіру та крихкість дипломатії по відношенню до Північної Кореї», – вважає Меннінг.

«Шанс на реальний прорив – ліквідацію північнокорейського арсеналу зброї масового ураження та приєднання держави до регіональної та глобальної економіки, як пропонував Держсекретар Майк Помпео, все ще видається можливим. Та нинішня ситуація – це, насправді, лише перший з підводних каменів, які можуть звести до нуля весь процес», – додає експерт.

Джеймі Метцль, член Scowcroft Center говорить: «Ніхто і не думав, що організація зустрічі між двома такими непередбачуваними та символічними лідерами, як Кім Чен Ин та Дональд Трамп, пройде просто і легко».

«Трамп відчайдушно прагне здобути у цих переговорах бодай поверхневу допомогу, яка б змогла виправдати його президенство. А Кім, тим часом, має велике бажання затягнути переговори та процес формування довірливих відносин, – каже Метцль. – Таким чином він покращує умови для розвитку економіки, зберігаючи при цьому зброю, яка має критично важливе значення для виживання власного режиму».

Рішення Північної Кореї відмінити зустріч з Південною винесли на тлі потепління відносин між двома країнами. Кульмінацією процесу стала історична зустріч 27 квітня, коли Кім та Мун зустрілись у Пханмунджомі, так званому селищі перемир’я на кордоні, що розділяє дві країни. Кім увійшов в історію, ставши першим північнокорейським лідером, що ступив на територію південного сусіда з часів Корейської війни 1953 року.

Коментуючи відлигу в міжкорейських відносинах, Олександр Вершбоу, член Scowcroft Center та екс-посол США в Південній Кореї, в інтерв’ю the New Atlanticist сказав: «І тим не менш, відносини Північної Кореї з Америкою та Заходом так і не стали більш зрозумілими».

Трамп підтвердив свій намір зустрітись з Кімом, що є величезною поступкою для Північної Кореї, чиї лідери завжди думали, та ніколи так і не мали двосторонньої зустрічі з президентом США.

Північна Корея, між іншим, скасувала свої ядерні та ракетні випробування, здійснила кроки назустріч ліквідації полігонів та буквально на днях випустила на волю трьох американських ув’язнених. Напередодні американсько-корейської зустрічі, це все розглядають як один великий жест доброї волі.

Питання денуклеаризації

Метцль зазначає, що в «серці зближення між США та Північною Корею завжди існувало велике протиріччя».

«Якщо адміністрація Трампа змушуватиме Північну Корею швидко здати свої ядерні бомби, то корейці відхилять це, – каже експерт. – Якщо ж останні будуть схиляти адміністрацію піти шляхом поступових переговорів на закріплення довіри, Трамп підпише точно такий самий повен недоліків акт, як і попередні американські президенти»

«Якщо адміністрація погодиться прийняти Північну Корею з її ядерною зброєю, то шлях ведення переговорів очевидний, – вважає Метцль. – Та якщо Трамп таки буде наполягати на швидкій денуклеаризації, обидві сторони будуть змушені шукати спосіб зберегти обличчя. Так тріщини у процесі, який завжди був несправним, дуже скоро стануть значно, значно більшими».

На думку Вершбоу, велике питання полягає у тому, що насправді означатиме процес денуклеаризації у контексті декларації, яку напередодні підписали Кім та Мун.

«У минулому денуклеаризація Корейського півострова, на відміну від аналогічного потенційного процесу в Північній Кореї, передбачала можливість зняття американської ядерної парасольки – аж до цілковитого відкликання усієї військової присутності в країні США, як ядерної держави», – вважає екс-посол, який працював у Південній Кореї протягом 2005-2008 років.

«Раніше з боку Північної Кореї також лунали заяви про те, що її денуклеаризація повинна стати частиною глобального процесу роззброєння. А до цього безхмарного дня країна залишатиметься при ядерній зброї, – підкреслює Вершбоу. – Тож, як бачимо, є цілком очевидні приводи для скепсису».

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Atlantic Council. Републікування повної версії тексту заборонене

Оригінал опубліковано на Atlantic Council

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Подкасти Радіо НВ

Пропустили улюблену передачу? Не дослухали інтерв'ю? Хочете переслухати радіошоу з архіву?

Підпишіться на подкасти Радіо НВ на Soundcloud.
Слухайте та поширюйте!

Слухати подкасти

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Наукпоп

Вчора, 23:41

thumb img
Коли в Україні переводять годинники на літній час в 2019 році
Події

Сьогодні, 10:02

thumb img
500 грн за дитину без автокрісла. В Україні можуть ввести нові штрафи для водіїв
Події

Сьогодні, 11:12

thumb img
Терпіння, праця і синдром Дауна. Як живе і працює українська молодь з 47-ою хромосомою