Путін піднімає ставки

19 коментувати
Відправляючи обмежений контингент зелених чоловічків на безглузду бійню в далеку Сирію, Путін сподівається знову підтвердити свою телевізійну легітимність. Але він помиляється

Циклічність російського занурення в сирійську катастрофу диктує автору незвичайну конструкцію тексту. Перша його частина являє собою розгорнуте посилання – дайджест моєї статті " Пахан Земної Кулі" від 23 жовтня 2013 року. Коротке нагадування про події дворічної давнини допоможе, сподіваюся, читачеві краще розібратися в сьогоднішній "стратегії" Кремля в Сирії і не тільки в Сирії, - пише Андрій Піонтковський у своїй колонці для «Радіо Свобода».

 Вузол I. Серпень – вересень 2013

...І ось тут Асад і Путін роблять той блискучий хід і реалізують ту віртуозну інтелектуальну комбінацію, що привели в такий захват прогресивне людство. Давно забуте почуття глибокого задоволення охопило і весь російський політичний клас: і сувору владну вертикаль, і гламурні опозиційні вершки суспільства. І возлегла трепетна лань поруч з лютим хижаком. Злилися в щасливому єдиному відчуття національної гордості великоросів Євгенія Марківна Альбац і Олександр Андрійович Проханов.

21 серпня Асад наніс ракетний хімічний удар по передмістям Дамаска, утримуваним опозицією. Загинули більше тисячі мирних жителів. Дрібне рутинне злодіяння для національного лідера, який до цього вбив вже сотню тисяч своїх співгромадян, що не дає йому ніяких військових або навіть чисто садистських дивідендів.

Стратегічне і політичне значення цієї акції полягає виключно в тому, що Асад демонстративно і зухвало перетнув "червону межу", необережно проведену американським президентом.

Зрозуміло, Асад і Путін негайно заявили, що це опозиція сама себе атакувала ракетами з хімічними боєголовками. Ця версія підтверджується інтерв'ю настоятельки православного монастиря благочестивої матінки Агнесс Маріам Ас-Салиб відомому своєю бездоганною репутацією каналу Russia Today, але, на жаль, спростовується даними хімічної та балістичної експертиз двох комісій ООН.

У Росії всі кремлівські пропагандони і пропагандонші повторювали по спущеному темничку один і той же "переконливий" аргумент спеціально для ліберальної громадськості – так, можливо, Асад лиходій, але він же розумна людина, він не міг не розуміти, до яких наслідків призведе його хімічний удар.

Це гірше, ніж Афганістан кремлівських старців. Тому що це божевілля однієї людини

Абсолютно вірно! Асад і Путін, може бути, і не спінози, але обидва вони прекрасно розуміли, що хімічний удар Асада 21 серпня призведе саме до тих наслідків, до яких він і привів насправді. Вони вирахували Обаму. Його зважили і з'ясували, що він дуже легкий. Вони знали, що Обама змушений якось реагувати на зневажливе ставлення до своєї червоної межі, на шокуючі сцени загибелі дітей на екранах всіх світових телеканалів, що він виголосить якісь гучні осудливі слова, але в той же час відчайдушно буде шукати можливості цими словами і обмежитися. Ось тут-то Путін і Асад і запропонують йому як би щоб  він врятував своє обличчя рояль в кущах під назвою план хімічного роззброєння. Цей рояль давно уже позначався російською дипломатією на переговорах в рамках G8, але Путін і Асад ніколи не зіграли б на ньому так віртуозно в чотири руки без хімічної атаки 21 серпня.

Буквально протягом декількох днів вона дозволила їм повністю підмінити в світовому сприйнятті зміст сирійської порядку денного і одним махом реалізувати цілий комплекс найважливіших для себе цілей:

— звести сирійську трагедію виключно до питань "хімічного роззброєння";

— захистити Асада від будь-якої перспективи навіть мінімального (поставки зброї) втручання Заходу на боці опозиції;

— дозволити йому тим самим залишатися при владі і продовжувати з допомогою "Хезболли", Ірану і Росії знищувати сунітське населення;

— більш того, перетворити цього суперсерійного вбивцю та ізгоя в шановного державного діяча світового масштабу, з яким ООН буде вести тягучі переговори щодо практичної реалізації пакту Керрі – Лаврова про хімічне роззброєння;

— закріпити у суспільній свідомості кремлівську інтерпретацію міжнародного права як священного права будь-якого людожера робити все, що йому заманеться, з довіреними йому в управління людьми, якщо тільки його кришує в Раді Безпеки сам Путін;

— підняти світової та внутрішньбригадний авторитет пахана злодійської Дзюдохерії як ефективного рішали і одночасно поборника міжнародного права і борця за мир у всьому світі.

Як ця нова зовнішня ситуація вплине на внутрішню динаміку сирійської катастрофи? Насамперед, різко зросте роль і вплив радикальних ісламістів. Два роки тому опір сунітської більшості, взагалі починався з мирних демонстрацій, був переважно світським. Повна дипломатична ізоляція Асада змусила б його або його оточення шукати шляху мирної трансформації режиму. Секта, що складає 10% населення, в будь-якому випадку не може правити вічно.

Проте переміг лукава теза російської пропаганди, який із задоволенням проковтнуло і західну громадську думку: не можна допомагати опозиції, ми приведемо до влади джихадистів. Вона виявився правильною з точністю до навпаки. Саме невтручання світової спільноти в систематичне знищення алавітською сектою Асада, до зубів озброєною радянською і російською зброєю, сунітської громади призвело до радикалізації сунітів і до зростання впливу ісламістів-інтернаціоналістів, які постали в ролі їх єдиних захисників.

Між тим, такий розвиток зовсім не був фатальним. При мінімальній підтримці ззовні світської опозиції, об'єднаної в "вільну Армії Сирії", самі суніти вигнали б з Сирії ментально чужих їм середньовічних фанатиків, як іракські сунітські племена вигнали в 2007 році воїнів-інтернаціоналістів "Аль-Кайди",  що прийшли їм допомагати. Влітку цього року почастішали збройні сутички сунітів з джихадистами, що намагалися нав'язувати населенню свої варварські шаріатські порядки.

Реалізація пакту Керрі – Лаврова, який закриває очі на всі злочини режиму заради химери "хімічного роззброєння", призведе до негативного сценарію. Асад вб'є ще десятки або сотні тисяч людей, будуть зруйновані всі соціальні структури сунітської громади. Але навіть з політичним прикриттям Путіна і  Обами, що примкнув до нього, Асаду просто фізично не вдасться знищити всі сунітське населення (14 млн осіб). У сунітської молоді, яка вижила і залишилася позбавленою соціальних коренів, не залишиться іншого виходу, як поповнити ряди екстремістських організацій, чиї емісари кинулися в Сирію. Саудівська Аравія щедро підтримає їх грошима. Цей сценарій вже здійснюється. Позбавлені будь-якої підтримки ззовні, деморалізовані реакцією Заходу на блискучий хід Асада – Путіна 21 серпня багато бійців "вільної Армії Сирії" приєднуються до джихадистів ІДІЛ, з якими вони ще нещодавно ворогували.

Країна, розташована в центрі Близького Сходу і не так вже далеко від російських кордонів, на наших очах перетворюється в найгірший варіант Афганістану за талібів – величезний резервуар ісламістського терору, готового виплеснутися назовні. Як могло "прогресивне людство" дійти до такого ступеня інтелектуального і морального маразму, щоб називати ЦЕ миротворчістю і врегулюванням сирійського конфлікту і вимагати присудження Путіну (чому не спільно з Асадом?!) Нобелівської премії миру?

Вузол II. Серпень – вересень 2015

Минуло два роки. Можна підвести деякі попередні підсумки. Величезний резервуар ісламістського терору, як і передбачалося, створено. У Сирії зліт ІДІЛу стався після угоди Путіна – Обами, що поклала кінець надіям помірної сунітської опозиції на підтримку Заходу.

В Іраку ІДІЛ скористався ще одним прорахунком Обами – остаточним виведенням американських військ. Позбавлені будь-якої політичної підтримки сунітські племена, союзники американців на другому етапі іракської війни, змушені були змиритися з ІДІЛом як з єдиним захистом їх від свавілля шиїтського уряду в Багдаді.

У ІДІЛі, що став центром тяжіння і джерелом натхнення для ісламістських фанатиків всіх країн, б'ються вже тисячі російськомовних бійців – з Кавказу, Середньої Азії, Поволжя. "Нова газета" опублікувала сенсаційний матеріал про те, як ФСБ видає іноземні паспорти, а по суті, свідомо направляє до Сирії кавказьких воїнів джихаду.

Кількість біженців із Сирії, що вже до 13-го року налічувалися мільйонами, різко зросла. Більшість з них рушили в Європу. Біжать вони від війни. Від бомбардувань Асада і від звірств ІДІЛа, що ріс як на дріжджах після хімічної угоди "Путін – Обама".

До речі, про хімічне роззброєння. Його не сталося. Ні, звичайно, якісь каністри невідомого призначення публічно знищувалися перед камерами чи навіть вивозилися з Сирії на кораблях. Але сьогодні регулярно приходять повідомлення про використання хімічної зброї як армією Асада, так і бойовиками ІДІЛу. Відносини Асада з ІДІЛом складні – він з ними і воює, він їх і потребує для створення на Заході його світлого образу борця з терористами. Особливо з терористами, які володіють зброєю масового знищення.

Якщо все перераховане вище – великий зовнішньополітичний успіх Росії, яка встає з колін та її національного лідера, то нехай наші мідівські "дебіли, б**" так прямо і скажуть, що саме цих цілей вони з самого початку і домагалися.

Серію цих досягнень Путін вирішив, судячи з усього, увінчати різким посиленням військової присутності РФ в Сирії аж до прямої участі в бойових діях на боці Асада для початку силами авіації та морської піхоти спільно з підрозділами іранських Вартових ісламської революції.

Божевілля цієї ідеї – вступити в конфлікт, який переріс в дику середньовічну релігійну війну, кинути в її топку життя російських військовослужбовців для захисту приреченого диктатора-ката – настільки очевидне, що його не прикрити жодними лицемірним беканням про національні інтереси Росії на Близькому Сході, збереження військового плацдарму у стратегічно важливому регіоні, протистоянні однополярному світу. Та й майже не чутно цього бекання навіть найзапекліших пропагандистів, на яких печаток давно ніде ставити. Навіть вони жахнулися.

Тому що це гірше, ніж Афганістан кремлівських старців. Тому що це божевілля однієї людини. Тому що це особиста пацанська війна цієї людини, яка має право посилати на смерть багато інших людей.

Загадка прихильності Путіна до Асада не пояснюється ніякими мудрованими геополітичними міркуваннями. Порятунок Асада, утримання його владу хоча б над якимось клаптиком сирійської території – для Путіна глибоко особистісна ірраціональна надцінна ідея. Це навіть не про Асада. Це, насамперед, про його власну безпеку. В його параноїдальній картині світу демонічні сили зла одержимі метою послідовно знищити всіх титанів опору однополярному світу – Каддафі, Асада, Путіна. Жахливий кінець Каддафі справив на нього глибоке враження і вкорінив його в цьому переконанні.

З того часу прикриття дупи Асада стало всепоглинаючою ідеєю російської зовнішньої політики. А сама ця дупа була зведена в ранг сакральної цінності "Русского Мира" і буде в такій якості перебувати, поки обидва державних діяча залишаються у владі.

План Путіна, який буде представлений на ГА ООН 27 вересня, так само як і план "хімічного роззброєння" два роки тому, спричинений насамперед цієї гуманітарної ідеєю. Але, так само як і тоді, він має ще цілий ряд прагматичних в його системі координат цілей.

Осінь 15-го патріарх російської клептократії зустрічає в набагато гіршій позиції, ніж тріумфальну осінь 13-го, від якої запаморочилася голова у без п'яти хвилин Пахана земної кулі.

Оголошена ним безбожному Заходу гібридна світова війна обернулася серйозними поразками.

Проголошена ним промениста Новоросія – перший крок на шляху до великого "Російського Світу" – зіщулилася до бандитської Лугандонії, яку він сам же відчайдушно намагається заштовхнути назад як ракову пухлину в політичне тіло України.

Не спрацювала і спроба ядерного шантажу Заходу. У відповідь на радіоактивний попіл Кисельова, тремтячі "Іскандери" Семенович, мудрі застереження "незалежного експерта" Треніна НАТО розмістила свої підрозділи в прибалтійських країнах, не залишивши жодних сумнівів у тому, що надасть їм військову підтримку в разі навали зелених чоловічків.

Союзний Батька по робітничо-селянському висловив своє ставлення до химері "Російського Світу", наказавши розстрілювати зелених чоловічків, якщо ті виявляться на території білоруської держави.

У Путіна, який опинився внаслідок своєї авантюри в українському капкані, немає хороших ходів. Але і бездіяльність, топтання на місці для нього небезпечні. У зомбованого його ж пропагандою обивателя виникає страшна підозра: "Цар не справжній?". Від нього не позбутися ні нав'язливою демонстрацією оголеного торсу, ні тисканням разом з Берлусконі малолітніх дівчаток на ялтинській набережній, повернутої ним у лоно "Русского мира".

Піднімаючи ставки, відправляючи обмежений контингент зелених чоловічків на безглузду бійню в далеку Сирію (а поблизу їх вже нікуди відправити), Путін сподівається знову підтвердити свою телевізійну легітимність. Але він помиляється. В цейтноті і в цугцвангу він забуває важке слово "Афган", що стала архетипом російської колективної підсвідомості. Ця тяжкість чверть століття тому вже розчавила набагато сильнішу державу. Ніякий телевізор не змусить народну думку підтримати новий Афган. І навіть найближче оточення, що особливо небезпечно, не зрозуміє нової примхи пахана, що живе в іншій реальності.

У нього є й інша цільова аудиторія. Захід, з яким він веде гібридну війну і з яким, усвідомивши, що він програє, з квітня 2015 року домагається "нового мирного співіснування". Це тут, в Росії він буде розповідати нам, що, рятуючи Асада, він продовжує священну війну з заклятими піндосами. А самим піндосам він постарається на Генеральній Асамблеї продати свою операцію з порятунку Асада як конструктивний російський внесок у загальну справу прозахідної коаліції проти ІДІЛу. І зрубати з них за цей внесок скасування або хоча б пом'якшення санкцій і мовчазна згода на Кримнаш.

Ну і як вишеньки на торті отримати ще одне додаткове задоволення. Другий раз поспіль розвести гарвардського лоха Обамку по Сирії – це ж для колишнього дрезденського опера майже як двічі постріляти з маузера Дзержинського і обидва рази влучити в ціль.

Так не буває. Якщо в серпні 13-го він вгадав все, то в серпні 15-го він прорахувався у всьому. Підполковник Путін повторюється, сподіваючись на погану нескінченність свого режиму. Але це до Папи Римського можна запізнитися на 70 хвилин, і то тільки один раз. А в гості до Бога не буває запізнень. Навіть для раба Божого Володимира Таврійського.

Друкується з дозволу Радіо Свобода/Радіо Вільна Європа, 2101 Коннектикут-авеню, Вашингтон 20036, США


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.