Про благородних джентльменів із КДБ

3 коментувати
Те, що Москва має агентуру і володіє певним впливом у джихадистських структурах, давно не секрет. Це і люди, завербовані ще КДБ за лінією "національно-визвольних рухів", і саддамівські офіцери

4 роки тому я опублікував текст, який завершувався словами "Розгадки таємниці вбивства Джона Кеннеді, можливо, нам доведеться чекати ще півстоліття, поки радянські і американські архіви не буде відкрито повністю". Відкриття американських архівів планувалося в поточному році, але виявилося частковим. Деякі документи так і лишилися засекреченими "з міркувань національної безпеки США", пише Андрій Піонтковський для Радіо.Свобода.

Моя картина того, що сталося, після знайомства з новими документами, в цілому, не змінилася, але до неї додалися деякі нюанси. Нагадаю насамперед фундаментальну для мене аксіому щодо особистості Лі Харві Освальда, якою 54 роки нехтує переважна більшість американців, включаючи "фахівців щодо Росії", і яка очевидна всім нам, мільйонам людей, які жили в СРСР. Молодий американець лівих переконань, перебіг у 1959 році в Радянський Союз з ідеологічних мотивів, розчаровується в отриманому ним соціалістичному раї і заявляє пильним органам-кураторам, що він збирається повернутися в США. Йде 1962 рік.

При дуже великому зусиллі уяви я можу собі уявити, що благородні джентльмени з КДБ смиренно переносять цей ляпас і негайно оформляють американцеві всі документи, необхідні для від'їзду в країну головного ймовірного противника. Замість того, щоб оформити тривале тюремне ув'язнення, наприклад, за побутове хуліганство. Або не вберегти хлопця від автомобільної катастрофи. Так, дійсно, все-таки не сталінські вже були часи, а ліберальна хрущовська відлига, звичаї вегетаріанські. Під час розстрілу демонстрації робітників у Новочеркаську в тому ж 1962 році було вбито всього 26 чоловік і ще сімох потім позбавили життя за вироком суду.

Але ніколи я не зможу повірити, щоб комсомолці, спортсменці, студентці-заочниці, передовиці виробництва Марині Прусаковій, кандидатуру якої було схвалено компетентними органами в якості дружини товариша Освальда, дозволили покинути свою батьківщину тільки тому, що цей придурок розчарувався, бачте, в великих ідеалах соціалізму. Ніхто з нас, радянських людей, що проживали в СРСР у 1962 році, ніколи в це не повірить: подружжя Освальдів могли благополучно покинути Радянський Союз тільки в одній якості – як завербовані агенти кремлівської розвідки.

Імітація уявні релігійних почуттів – класичний прийом чекістських спокусників

Мій найулюбленіший з розсекречених днями документів, які понад півстоліття зберігалися в таємниці, – донесення від 4.12.63 агента ЦРУ з Москви, котрому регулярно зливало, ні, вибачте, "надавало перевірену інформацію" якесь високопоставлене "джерело": "Новину про вбивство [Кеннеді] було зустрінуто в Москві справжніми шоком і жахом, і церковні дзвони дзвонили в пам'ять про президента Кеннеді. Згідно з даними від нашого джерела, керівництво КПРС вважає, що мова йшла про добре підготовлену ультраелементами змову з метою здійснення державного перевороту в США".

Вишенька на торті – це, звичайно, Москва золотоверха й дзвін дзвонів. На початку було Слово, і Слово було дзвінок з високого кремлівського кабінету товаришеві Арамісу: "Майор Михайлов, продзвенить, будь ласка, на цей раз не вашими державно-патріотичними ...дямі, а церковними дзвонами". За 54 роки не знайшлося в Ленглі жодного експерта, який написав би на цьому "донесенні" (з набагато більшими підставами) знамениту резолюцію вождя від 17 червня 1941 року: "Пошліть до ...ної матері це джерело! Це не джерело, це дезінформація ".

Імітація уявні релігійних почуттів – класичний прийом чекістських спокусників, що дбайливо передається з покоління в покоління. Народжений у 1952 році майор Путін, розмовляючи в 2001 році з президентом Бушем-молодшим, зворушив того легендою про врятований ним на пожежі з ризиком для життя хрестик, освячений на Святій землі. Два дипломати (американець і росіянин), яким довелося бути присутніми на цьому сеансі луб'янськой магії, розповідали мені, що Буш, глибоко заглянувши Путінові в душу, плакав. З приводу дзвонів у пам'ять про вбитого президента Кеннеді американці плачуть від розчулення вже шосте десятиліття.

Інший цікавий документ – докладний звіт ЦРУ про зустріч Освальда 26 вересня 1963 року в посольстві СРСР у Мехіко-сіті з Головним радянським мокрушником у Західній півкулі Валерієм Костіковим (13-е управління КДБ), який працював під консульським прикриттям. Спочатку Костіков розмовляв з Освальдом у компанії ще двох колег, а потім протягом 20 хвилин один на один. Ця зустріч була зафіксована не тому, що ЦРУ стежило за Освальдом, а тому, що воно стежило за Костіковим. Освальд взагалі вперше після повернення з СРСР потрапив на радари спецслужб – і тут же з них і зник. Знання про Освальда, в якому було стільки смутку, не було передано жодній секретній службі, яка охороняла Кеннеді, ні структурам ФБР у Далласі, який відповідав за безпеку візиту президента.

Президент Кеннеді, на моє глибоке переконання, був убитий радянським агентом. Мотиви людей у Москві, які віддали наказ, детально розібрані ось у цій написаній мною статті. Замаху сприяла вражаюча недбалість співробітників американських спецслужб, що межувала зі свідомим або підсвідомим бажанням не перешкоджати можливому злочину. Ці обставини, мабуть, були зрозумілі і комісії Ерла Воррена, що розслідувала обставини злочину, і американському політичному керівництву. Але публічне визнання такого факту досі залишається для влади США політично недоцільним.

На цьому можна було б поставити крапку, якби на наших очах не розгортався б у чомусь подібний драматичний сюжет – вибух на Бостонському марафоні і його розслідування. Після нещодавнього теракту в Нью-Йорку, вчиненого вихідцем з Узбекистану Сайфуллахом Саіповим, Москва вибухнула лицемірними стогонами про те, що загибелі людей можна було б запобігти, якби Вашингтон погодився співпрацювати з Кремлем. Після кожної такої трагедії в США або Європі Москва практично відкритим текстом пропонує Заходу дах від подальших терактів, але, зрозуміло, на своїх "геополітичних" умовах: "співпрацюйте з нами", тобто забезпечте нам "нову Ялту" – повну свободу рук як мінімум на всьому пострадянському просторі.

Те, що Москва має агентуру і володіє певним впливом у джихадистських структурах, давно не секрет. Це і люди, завербовані ще КДБ за лінією "національно-визвольних рухів", і саддамівські офіцери, що навчалися в СРСР і складали кадровий кістяк загонів "Ісламської держави", і молода поросль кавказьких воїнів Аллаха, дбайливо опікуваних ФСБ. Вперше темничок "співпрацюйте з Кремлем, інакше вас будуть продовжувати підривати" був повномасштабно відпрацьований путінською пропагандою і її зарубіжною агентурою після теракту братів Царнаєвих на Бостонському марафоні. Але будь-який американський прокурор, журналіст, політик, який побажав дізнатися правду про теракт Царнаєвих, міг би переконатися, що "Бостонський підривник був давно заряджений" ("Новая газета", 27 квітня 2013 року). Старший Царнаєв, перш ніж здійснити теракт, вісім місяців провів у Росії в 2012 році під чуйним контролем ФСБ. Він, не ховаючись, вирушив зі США в Росію не лісовими стежками, а через аеропорт Шереметьєво, знаючи: Москва офіційно "попереджала" американців, що брати пов'язані з ісламістами (його з цього приводу двічі в США допитували, але відпустили за відсутністю конкретних доказів).

Царнаєв ніколи не наважився б цього зробити, якби не був абсолютно впевнений, що в Росії він буде в повній безпеці, що він їде до друзів і кураторів. І дійсно, під наглядом ФСБ він подорожував по Кавказу, зустрічався з активістами ісламістського підпілля (кількох із них ліквідували відразу ж після цих зустрічей). Сам же Царнаєв залишився живий і неушкоджений, спокійно повернувся в Москву і благополучно був відправлений у США, а Путін і директор ФСБ Олександр Бортніков особисто переконували американських "партнерів" у 2011 році, який він небезпечний ісламіст.

Коли ж уже після теракту в Москву прибула делегація сенаторів США співпрацювати з російськими колегами в справі розслідування Бостонського теракту, колеги послали сенаторів куди подалі, заявивши їм, що ніякого Царнаєва в Росії в 2012 році не було. А один із американських дипломатів, які супроводжували делегацію, Раян Фоглем, став жертвою провокації російських спецслужб: йому обіцяли передати за винагороду секретні відомості про Царнаєва, а потім картинно затримали в безглуздій перуці під телевізійні камери.

Американське керівництво і керівники американських правоохоронних органів напевно знають правду про організаторів бостонського теракту. Однак вони не наважуються поглянути цій правді в очі – занадто жахлива вона і занадто серйозних зажадала б висновків і дій. Навіть сьогодні в обстановці гострої внутрішньополітичної боротьби в США, коли президент Дональд Трамп, здавалося б, не втрачає можливості дорікнути свого попередника в нерішучості перед обличчям ісламістської загрози, обидва політичні табори зберігають накладене ними на себе табу, продовжуючи на двопартійній основі прикривати терористичний напад на американську територію.

10 листопада на саміті АТЕС у В'єтнамі президент США на двосторонній зустрічі (якщо вона відбудеться) може попросити партнера з хрестиком про допомогу у вирішенні іншої проблеми безпеки Сполучених Штатів – стрімкого зростання ракетно-ядерного потенціалу КНДР російського походження. Вождь Русского мира порадить йому мудро змиритися з появою нової, дещо специфічної ядерної держави. І запевнить друга Дональда, що в гіршому випадку всі московські дзвони продзвенять у пам'ять про Сполучені Штати Америки.

 

Друкується з дозволу Радіо Свобода/Радіо Вільна Європа, 2101 Коннектикут авеню, Вашингтон 20036, США

Новое Время запрошує на лекції наших відомих колумністів Діалоги про майбутнє. Детальна програма тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу  Мнения Нового Времени


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.