Постімперські комплекси. Як Москва загнала себе в пастку

1 коментувати
На Росію чекає маргіналізація, підпорядкування стратегічним інтересам КНР і втрата контролю над Далеким Сходом і Сибіром

Один відомий практикуючий раб на галерах назвав розпад Радянського Союзу найбільшою геополітичною катастрофою XX століття. На мій погляд, цей розпад викликав насамперед найбільшу психіатричну катастрофу в головах людей, скромно називають себе російською політичною елітою, включаючи і зазначеного страстотерпця. Якщо є сьогодні одна якась надідея, що об'єднує забитих катастрофою персонажів, то це "домінування на пострадянському просторі", створення "зони привілейованих інтересів", відновлення в тій або іншій якості ордынско-російсько-радянської імперії, - пише політолог Андрій Піонтковський для Радіо Свобода.

Постімперські месіанські комплекси завжди були характерні для російського політичного класу. Але надмірні дози крымнашистского наркотику, божевільні глюки "Російського світу" і "Новоросії" різко загострили стан російського пацієнта.

В опублікованій нещодавно доповіді Ради з зовнішньої та оборонної політики "Стратегія для Росії" Федір Лук'янов і його колеги гордовито доповідають urbi et orbi і перш за все собі, що їм "вдалося частково зупинити і навіть, можливо, повернути назад розпад пострадянського та історичного російського імперського простору". Як розперезалися – вже не якісь там "зони впливу", а просто так, по-нашому, по-ріббентропівськи: російський історичний імперський простір, виходить, зауважте, навіть за межі пострадянського.

Росія не буде "домінувати на пострадянському просторі і не відновить ніякої "імперії". І не тому, що на цьому просторі з'являються нові гравці, що володіють великими економічними або інформаційними ресурсами. У створенні імперій ресурси далеко не найголовніше.

Російська імперія розпадалася двічі. Перший раз в 1917 році. Перепохований кілька років тому з почестями на Батьківщині Антон Іванович Денікін і разом з ним більшість російських освічених людей того часу переживали цей розпад як національну катастрофу. Вони цілком щиро вважали Україну частиною Великої Росії. І не тільки Україну, але і Кавказ, і Прибалтику, а можливо, і Фінляндію з Польщею. Не випадково центральне гасло білого руху було таке: "За єдину і неподільну Росію!" Вірність цій ідеї не дозволяла білим навіть заради перемоги над більшовиками йти на компроміси з національними рухами на території колишньої Російської імперії. Ця позиція заслуговує поваги. У неї був тільки один недолік: вона не підтримувалася ні українцями, ні кавказцями, ні прибалтами, взагалі жодним з неросійських народів Росії. У кращому разі хтось міг з нею змиритися. Але захопити, тим більше змусити за себе битися та помирати ідея Великої Росії нікого з них просто не могла. Це елементарна істина, але на її усвідомлення у "титульних" націй колишніх імперій зазвичай йдуть десятиліття.

Нерозуміння її було однією з головних причин поразки білого руху. Перемогли червоні, які обіцяли усім усе і вступали в будь-які тактичні союзи. Здолавши Денікіна та інших білих генералів, більшовики досить швидко реалізували їхню програму "єдиної і неподільної", відновивши майже цілком Російську імперію. Як же сталося це диво і чому воно не відбудеться сьогодні?

Росія не буде "домінувати на пострадянському просторі і не відновить ніякої "імперії"

Та тому, що Ленін і його товариші нікому з народів колишньої Російської імперії не намагалися нав'язувати абсолютно чужу і порожню для тих ідею Великої Росії. Червона армія несла на своїх багнетах (а її комісари – у своїй пропаганді) надихаючу комуністичну ідею соціальної справедливості і звільнення пригноблених трудящих. Неважливо, що ця ідея виявилася хибною, а її реалізація злочинною. Це з'ясувалося пізніше. А тоді вона захоплювала мільйони людей незалежно від їхньої національності і не просто була квазірелігійною, а грала роль цієї нової релігії.

 Геніальний Андрій Амальрік мав рацью, ще наприкінці 1960-х років передбачивши розпад Радянського Союзу, коли стверджував: "Як прийняття християнства продовжило на 300 років існування Римської імперії, так і прийняття комунізму продовжило на кілька десятиліть існування Російської імперії". СРСР міг розпастися трохи раніше, трохи пізніше, за тим або іншим сценарієм (наприклад, за югославським), але коли комуністична релігія померла в душах спочатку своїх жерців, а потім і пастви, радянська теократична імперія була приречена.

А що сьогоднішня російська "еліта", хвора на фантомні імперські болі, може запропонувати колишнім побратимам по будівництву платонівського котловану? Нічого, крім помпезних розмов про свою велич, про месіанське імперське призначення російського етносу, про сакральний Херсонес. Але це нікому, крім нас, росіян, нецікаво. Максимум, на що деякі сусіди готові – поблажливо вислуховувати ці фантазми за велику фінансову винагороду.

Злодійкувата й бездарна, чванлива і боягузлива, що метається між Куршевелем і Лефортовом, російська політична "еліта" ніяк не може зрозуміти, що нікому вона не потрібна на пострадянському просторі як вчитель життя і центр тяжіння. Не тому, що американка паскудить. А тому, що путінська Росія ні для кого не може бути привабливою – ні для мільйонів українців, які прагнули позбутися власних бандитів у владі, ні для донецьких кримінальних злочинців, яким не потрібен альфа-пахан в Кремлі. Ну, можливо, знайшлися б на пострадянському просторі якісь соціально близькі брати по розуму, якби охрипла від ненависті до Заходу російська "еліта" запропонувала б їм послідовний Великий Антизахідний Ідеологічний Проект. Але всім відомо, де ці "нові дворяни" великої держави, якавстає з колін  зберігають свої скарби, відпочивають, лікуються, народжують спадкоємців і платять за їхню освіту.

Нездатність нарцисуючої у своїх мегаломанічних фантазіях "еліти" не формально на папері, а внутрішньо, психологічно сприймати всерйоз незалежність країн СНД, її вражаюча глухота до можливої реакції сусідів, духовна лінь та імперська пиха, не дозволяють спробувати поглянути на себе їх очима, – все це породжує цикл відчуження і ворожнечі на всьому пострадянському просторі, який саморозгортається. Ще в 1997 році всі ці фантомні державні комплекси було артикульовано в сумно відомому документі "СНД: початок чи кінець історії". З того часу рекомендації цього опусу червоною ниткою проходять через нескінченні публікації "експертів" з ближнього зарубіжжя і втілюються в реальну політику Кремля на пострадянському просторі:

Україна: "Примус України до дружби, в іншому випадку – поступове встановлення економічної блокади за зразком блокади Куби з боку США".

Закавказзя: "Тільки загроза серйозної дестабілізації Грузії та Азербайджану, підкріплена демонстрацією рішучості Росії йти до кінця по цьому шляху, може запобігти остаточному витісненню Росії із Закавказзя".

"Примус до дружби", цей чудовий оруелівський оксюморон, – нещадний самодіагноз психічного стану російського політичного класу. Примус до любові у всіх правових системах розглядається як виключно тяжке діяння, яке тягне за собою серйозну відповідальність. У повсякденних людських відносинах примус до дружби гарантовано виявляється запрошенням до ненависті. Чому ж настільки очевидна дурість видається за зразок державної мудрості, коли мова йде не про стосунки між людьми, а про відносини між народами? У сьогоднішньому конфлікті з Україною примушувачі до дружби, путіни-прилєпіни, історично приречені на жалюгідну роль ґвалтівників-імпотентів.

Інші центри тяжіння виявляються сьогодні набагато більш привабливими для наших колишніх братів менших. Україна, Молдавія, Грузія бачать своє майбутнє в європейському економічному та політичному просторі. Рвонув би туди і цинічний харизматичний бацька, але добре розуміє, що йому особисто у всій Великій Європі світить тільки Гаага. Ханства Середньої Азії поступово стають ближнім зарубіжжям Китаю, який набирає економічну міць. Ми своїми руками створили там чудовий механізм – Шанхайську організацію співпраці з рейдерського поглинання цього простору Піднебесної імперією.

Сьогодні російський політичний клас відчуває жорстоку геопсихологічну ломку, набагато більш гостру, ніж у 1991 році. Тоді все здавалося тимчасовим, а сьогодні стало очевидним, що – назавжди. Слова "ближнє зарубіжжя" втратили обнадійливо амбівалентний зміст. "Ближнє зарубіжжя Китаю" – ось нове словосполучення, яке поки ще обережно куштує на смак, приміряючи його до себе, російська політична "еліта", об'єднана нестримною ненавистю до Заходу. Ми просто не помітили, як, відчайдушно намагаючись зібрати хоч якихось васалів у "нашому ближньому зарубіжжі", самі перетворюємося на ближнє зарубіжжя Китаю.

Ось і доповідь СВОП повний нескінченного помахування хвостиком перед Серединною імперією, жалюгідного, наполегливого і безплідного самонав'язування в стратегічні союзники. Взагалі все російське євразійство ідеологічно вторинне, є функцією образи на Захід і виконує для російської "еліти" роль психологічної прокладки на критичні дні її відносин із Заходом. Всі ці мотиви чудово артикульовано в знаменитому блоковському вірші. Пристрасне освідчення в любові до Європи за найменшого сумніву у взаємності змінюється загрозливим "а если нет, нам нечего терять, и нам доступно вероломство… мы обернемся к вам своею азиатской рожей". Ці обороти необхідні російської "еліти" для з'ясування відносин з вічно ненависним і вічно улюбленим Заходом. Не до випадкового товариша по чарці, а до небес Заходу звернене екзистенційне російське питання: "А ти мене поважаєш?"

Немає відповіді.

У Китаї, до речі, все це прекрасно розуміють і тому ставляться до російських спорадичних загравань скептично і з неминучою дозою поблажливого та зарозумілого презирства. Вибудовуючи свою зовнішню політику, Пекін буде керуватися чим завгодно, але тільки не комплексами російських політиків, які мріють вигукнути: "Нас з Великим Китаєм – півтора мільярда людей" – і погрозити сухеньким кулачком Америці з китайського обозу. Але, схоже, не дуже й беруть в цей обоз кремлівських нафтогазотрейдерів.

Конфронтація із Заходом і курс на "стратегічний союз" і коаліцію з Китаєм неминуче ведуть не тільки до маргіналізації Росії, але і до підпорядкування її стратегічним інтересам Китаю і до втрати контролю над Далеким Сходом і Сибіром — спочатку de facto, а потім і de jure.

Повну версію колонки Андрія Піонтковського читайте на сайті Радіо Свобода


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.