Кінець вождя та постпутінська хунта

12 коментувати
Нова влада в Росії буде нестійкою і не дуже тривалою. Піддані отримають ще один, швидше за все, останній шанс стати вільними людьми

Проблеми у режиму не з піплом. Проблеми у режиму з самим собою. І не персональні, а методологічні та екзистенційні, неминучі для такого роду режимів. Центральна з них – проблема метапрограмування, проблема поганої нескінченності, яку намагалися вирішити Рассел і Уайтхед в Principia Mathematica, до якої зверталися Ешер в образотворчому мистецтві і в музиці Бах, - пише російський політолог Андрій Піонтковський у колонці для Радіо Свобода.

Проблема, в роздумі над якою надірвався і остаточно зісковзнув в безумство мозок видатного архітектора адміністративної вертикалі Ульянова-Леніна. Останнім рядком, що дійшов до нас, рукопису пролетарського вождя, який працював над нетлінною статейкою "Як нам реорганізувати Рабкрін?", стало його розгублене питання: "А хто ж контролюватиме контролерів?.."

Коли все навколо зачищено, хто ж буде зачищати чистильників?

У відверто тоталітарної системи проблема вирішується (чи, принаймні, зрушується в часі) довічною незмінюваністю альфа-самця. У квазітоталітарній системі, з тих чи інших причин змушеної грати в керовану (суверенну, народну, справжню) демократію, спроба вирішити проблему самозачистки призводить до помилки в свідомості, загрожує загибеллю мозку. "Я не можу вийти, тому що мої роги не пролізуть у двері", – залишається вигукнути в розпачі нещасному альфа-самцю. Роги дійсно відросли великі.

Еволюція будь-якої авторитарної ієрархічної структури, будь то підвішена на чекістський гак держава, мафіозний клан, первісне плем'я або прайд хижаків в африканській савані, підпорядковується ряду спільних закономірностей, що диктуються функціональною природою подібних систем.

Коли все навколо зачищено, хто ж буде зачищати чистильників?

Ці структури можуть бути дуже стійкими і успішними при вирішенні певних локальних завдань, але для всіх них надзвичайно болісною стає неминуче виникаюча перед ними рано чи пізно проблема зміни ватажка зграї. Особливо у випадку очевидної і фатальною для племені зношеності пахана.

За повної відповідності законам жанру і заповітам Фрейда російському народу, дуже довго демонструвався оголений торс могутнього альфа-самця, посадженого на коня. У колективне підсвідоме завантажувалася мобілізуюча матриця сакрального покриття міфологічним кентавром. Альфа-самець не може тепер, увійшовши раптом у філософічний настрій, оголосити себе "духовним лідером" зграї і усунутися від повсякденного життя. Молоді самці негайно розірвуть "духовного лідера" на шматки. І плем'я довго ще буде стрясати "політична нестабільність". Вся ця клоака "суверенної демократії", заточеної під одну-єдину особу, впаде з неї (особи) виходом, ховаючи під вже хлинувші олімпійськими нечистотами конкуруючі банди кшатріїв-торгашів, що пронизують один одного чекістськими гаками.

Йти не можна.

А залишитися – значить, назавжди закупорити країну в мертву систему, позбавити її останнього ресурсу історичного часу, опинитися в становищі довічного заручника, а в перспективі – мукаючого Леніна в Горках або перебуваючого у калюжі власної сечі Сталіна на підлозі ближньої дачі в Кунцево.

Йти не можна залишитися. Але з 27 лютого 2015 року стало зрозуміло, що це найгостріше персональне питання буде вирішувати вже не сам пахан, а його оточення, що раптово стало сміливим.

Так само, як з 14 жовтня 1952 року, коли на пленумі тільки що обраного XIX з'їздом ВКП(б) Центрального комітету КПРС товариш Сталін самовпевнено анонсував чергову зачистку своїх тонкошийних вождів. І так само, як з 27 жовтня 1962 року, коли товариш Хрущов змушений був піти на капітуляцію в кубинській ядерній авантюрі. Зачистці Сталіна (14.10.52–5.03.53) присвячені десятки документальних та художніх творів. Один з найбільш сильних із них, на мій погляд, – роман братів Вайнерів "Євангеліє від ката". Надзвичайно актуальне читання. Вражаючі паралелі. Передусім жорстока гризня спецслужб біля трону і двері в опочивальню ослабленого диктатора. Берія, в якості першого кроку змови прибирає Власика, багаторічного найвірнішого охоронця Сталіна. Бортніков, вустами Муратова і Яшина викриває роль Золотова як замовника вбивства Нємцова і тим самим замахується відразу на двох путінських власиків – Кадирова і Золотова.

Новий завіт від катів пишеться сьогодні на наших очах спадкоємцями славних чекістських традицій. Сакральне вбивство Нємцова, в якому зав'язані всі спецслужби країни, а не просто жменька відморожених чеченців – не причина, а зручний привід для зухвалого виклику силовиків альфа-самця. Не попіл убієнного Бориса Юхимовича стукає в їх гарячі серця, а холодний розрахунок диктує використовувати розслідування цього вбивства для атаки на свого давнього супротивника. Вони завжди ненавиділи путінський проект "Кадиров", що позбавив їх, як вони вважають, "перемоги" в Чечні, але до недавнього часу не наважувалися перечити пахану.

Провал божевільних міфологем "Русского міра" і Новоросії підточив духовні скріпи злодійського режиму і підірвав його економічні підвалини, серйозно загостривши відносини з західними партнерами по розграбуванню Росії. Обсяг утилізованого бабла різко скоротився, що неминуче провокує війну всіх збройних структур один проти одного. І ніяка національна гвардія в 400 тисяч багнетів не захистить вождя, який втратив свою містичну удачу, від гніву фрустрованих спільників.

Є, звичайно, й особливості, неминучі прикмети нового часу. Під кремлівським килимом з'явилися принципово інші бульдоги, про які і не чули в далекому 1953-му. Шакро Молодий на рівних змагається за сфери економічного впливу з новими дворянами Бортніковим і Бастрикіним. А як же могло бути інакше, якщо одним з духовних батьків – засновників путінського режиму був Льоня-самбіст? Серед інших батьків-засновників були Санька-облігація, Рома Абрамович і дідусь наших "ліберальних економічних реформ", який кинув фразу в стилі Марії-Антуанетти: "У вас нічого не вкрали. У вас нічого не було!".

Але які б мерзотники (а інших там просто не може бути в принципі) не прийшли до влади в результаті палацового перевороту, який усунув Міхал Івановича, цей переворот стане позитивною подією, що різко послаблює режим у цілому. По-перше, хунті не вдасться створити мобілізуючий міф про нового спасителя вітчизни, для цього потрібно надто багато часу. По-друге, зачистивши вождя, вони змушені будуть обґрунтовувати переворот і легітимізувати власну владу викриттям його злочинів, а це викриття неминуче торкнеться і їх самих.

Так що влада постпутінської хунти буде нестійкою і не дуже тривалою. Піддані отримають ще один, швидше за все, останній шанс стати вільними людьми. Інше питання, чи побажає генетично модифікована вісьмома століттями рабства популяція цим шансом скористатися.

Кінець вождя. Піонтковський - про те, кому дістанеться влада після Путіна

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.