Ядерний покер Кремля. Коли Путін заграється

11 коментувати
Новий тип ядерної загрози людству вимагає й нового типу стримування цієї загрози

Організатор навчань в Рязані" секретар Ради безпеки Росії Микола Патрушев 14 жовтня 2014 року в своєму інтерв'ю російським ЗМІ хвалився тим, що  нова російська військова доктрина, яка розробляється під його наглядом, передбачає можливість нанесення превентивного ядерного удару в регіональних і навіть локальних конфліктах: "Скориговані умови використання ядерної зброї при відбитті агресії із застосуванням звичайних засобів ураження не тільки у великомасштабній, але й у регіональній і навіть у локальній війні", - пише російський політолог Андрій Піонтковський для Крим.Реалії.

(...) Президент Путін 26 грудня 2014 року затвердив нову редакцію військової доктрини Росії, в якій без змін було відтворено колишнє формулювання про застосування Росією ядерної зброї. Здавалося б, розумна точка зору перемогла. Нічого подібного. Весь 2015 рік пройшов парад урочистості "доктрини Патрушева". Відвертий ядерний шантаж став одним з центральних інструментів російської зовнішньої політики.

Шантаж був багаторівневим, розгалуженим, креативним. Був використаний в ньому перш за все сам Путін, натхненний, мабуть, успіхом Кім Чен Ина, "спадкового" ядерного шантажиста, який дістав Захід лише своїм єдиним відром ядерних помиїв. Йому асистував хор виконавців від радіоактивно-попелястого Дмитра Кисельова до Володимира Жириновського, який обвалив Стамбул води Босфору; від директора Московського центру Карнегі Дмитра Треніна, який вкрадливо попереджував  західних колег, у відповідь на які кроки Заходу Russians застосують тактичну ядерну зброю, до незрівнянної пані Семенович з її унікальними "Іскандерами".

Коли очільник ядерної держави демонстративно підкреслює свою готовність використовувати ядерну зброю для вирішення якоїсь локальної геополітичної задачі (а саме цьому слугували кримські кіноспогади Путіна), то можливі два пояснення такої поведінки.

Перше – він фанатик, чи справді готовий знищити мільйони людей і загинути в результаті удару сам разом з мільйонами своїх співвітчизників. Для нас, русских, як він казав, на миру и смерть красна.

А інший варіант, в нашому випадку набагато ближчий до істини, – авантюрний гравець не без безумства, але ні в якому разі не шахід. Ядерний шантажист – це терорист, який не збирається вмирати. Шантажист погрожує застосувати ядерну зброю, розраховуючи, що інша сторона, яка володіє не меншим арсеналом ядерної зброї, жахнеться перспективи загибелі мільйонів людей, поступиться в конкретному конфлікті і заплатить йому необхідну політичну ціну.

У будь-якому випадку, це абсолютно безвідповідальна поведінка, що свідчить про девіантну свідомість персонажа. Така людина в однокроковій досяжності ядерної кнопки дуже небезпечна і для своєї країни і для всього людства. Між тим, подібний шантаж, схоже, стає для Путіна, як і для Кім Чен Іна, все більш звичним стилем поведінки.

Путін давно спостерігає за своїми західними партнерами та глибоко зневажає їх

Поява на світовій арені подібних персонажів змушує переглянути низку усталених положень ядерної стратегії.

Понад півстоліття вважалося само собою зрозумілим, що у сфері ядерних озброєнь СРСР (Росія) і США знаходяться в рамках доктрини взаємного гарантованого знищення (ВГЗ). Повномасштабна ядерна війна призвела б до загальної загибелі і тому виключалася. Більш того, наявність ядерної зброї запобігало і конвенційній війні між двома суперядерними державами. Президенти та генеральні секретарі чудово пам'ятали досвід 1962 року і навіть у дуже гострих політичних конфліктах поводили себе досить стримано, розуміючи, що військова ескалація може привести їх на поріг ядерного зіткнення.

Радянський Союз володів конвенціональною перевагою на європейському потенційному ТВД, але наявність у Заходу ядерної зброї утримувало його від спокуси використовувати цю перевагу. Тим більше, що офіційна військова доктрина НАТО недвозначно попереджала, що у разі масштабного радянського наступу до Ла-Маншу НАТО буде готова застосувати тактичну ядерну зброю.

Процитоване вище формулювання з офіційної російської військової доктрини є дзеркальним відображенням натівських часів холодної війни. Що цілком природно. Тепер вже Росія потенційно може зіткнутися на низці напрямків з  конвенціональною військовою загрозою. І вона концептуально парирує її, залишаючи за собою право зупинити агресію ядерною зброєю.

Зверніть увагу – в обох випадках (НАТО в роки холодної війни, Росія сьогодні) факт наявності ядерної зброї і загроза її застосування більш слабкою на конвенціональному рівні стороною відіграє стабілізуючу роль, запобігає потенційній агресії.

Це ядерні шахи,що  утримували мир між великими державами протягом багатьох десятиліть. Поки не з'явився новий гравець, який скинув шахову дошку, що гарантовано забезпечує військову безпеку Росії, і запропонував Заходу пограти в запаморочливий ядерний покер.

У своїй знаменитій кримській промові Путін втілив сумнівні колективні геополітичні комплекси і фантазми російської політичної "еліти" в чіткі концепти: роз'єднана нація, збирання споконвічних земель, "Русский Мир". Так було сформульована порядок денний Четвертої світової війни. І це не порядок збереження статус-кво. Навіть найскромніша практична реалізація амбітної ідеї "збирання споконвічних російських земель" потребує зміни державних кордонів, принаймні, двох країн членів НАТО – Латвії та Естонії.

Жодна держава, жоден режим не піде на війну твердо переконаним, що він її програє. У вождя та його Генерального штабу має бути в голові якийсь стратегічний задум, реалізація якого, на їхню думку, приведе до Перемоги. Спробуємо в цьому задумі розібратися. Отже, які ж інструменти, крім своєї знаменитої "духовності", могла б задіяти для успішної конфронтації з блоком НАТО і анексії територій, що входять до нього країн держава, яка в рази поступається НАТО з економічного розвитку, науково-технологічному рівню, потенціалу конвенціональних збройних сил?

Кремль зробив "відкриття" в області ядерної стратегії. Доктрина взаємного гарантованого знищення не універсальна. Навіть більш слабка як на конвенціональному, так і на ядерному рівні сторона, орієнтована на зміну статус-кво, що володіє вищою політичною волею до такої зміни, абсолютною байдужістю до цінності людських життів (своїх і чужих громадян) і значною часткою кримінального авантюризму, здатна домогтися серйозних зовнішньополітичних результатів лише загрозою застосування або досить обмеженим застосуванням ядерної зброї.

Адже ядерна стратегія – це не сухий математичний аналіз сценаріїв обміну ударами, а багато в чому драматичний психологічний поєдинок. Путінський порядок денний Четвертої світової війни не ставить своєю метою знищення ненависних США, що дійсно можна було б досягти тільки ціною взаємного самогубства в ході повномасштабної ядерної війни.

Ця порядок денний поки значно скромніше: максимальне розширення "Русского мира", розпад блоку НАТО, дискредитація та приниження США як гаранта безпеки Заходу. В цілому, це реванш за поразку СРСР у Третій (холодній) світовій війні, так само як Друга світова війна була для Німеччини спробою реваншу за поразку у Першій. Виходить столітня європейська війна в чотирьох актах з епілогом.

Відразу ж після знаменитої промови "хорошого Гітлера" я запропонував експертному співтовариству один з можливих сценаріїв часів Четвертої світової війни,який  став з моєї легкої руки широко обговорюваним . У плані реалізації духопідйомної концепції збирання споконвічних російських земель, проголошеної промовою В. В. Путіна, які володіють унікальним генетичним кодом доведені до відчаю пасіонарні російськомовні жителі Нарви (Естонія) проводять референдум про приєднання до "Русского мира". Для організації їх вільного волевиявлення на територію Естонії направляються для проведення своєї відпустки озброєні до зубів ввічливі зелені чоловічки зі знаками розрізнення або без них і діловито розставляють нові прикордонні стовпи. Які будуть у цій ситуації дії агресивного блоку НАТО?

Згідно з ключовою 5-ю статтею  статуту цієї організації всі її держави-члени повинні будуть надати Естонії негайну військову підтримку. Відмова союзників Естонії виконати свої зобов'язання стане подією епохального історичного значення: вона буде означати кінець НАТО, кінець США як світової держави і гаранта безпеки Заходу та повне політичне домінування путінської Росії на всьому європейському континенті. І тим не менш, відповідь на питання, чи буде НАТО захищати Естонію в разі спроби її сусідського зґвалтування суперядерною державою, зовсім не очевидний. Тим більше якщо Путін заявить, що у разі загрози конвенціональних сил НАТО, що переважають, новим священним межам "Русского мира" він буде змушений відповісти дуже обмеженим ядерним ударом: знищить, наприклад, дві європейські столиці.

І тепер поставте себе на місце лауреата Нобелівської премії миру Барака Обами. Він залишився єдиним, хто може втрутитися в конфлікт навколо нікого в Америці невідомого , так пропади воно пропадом, містечко Narva. А вся європейська і вся американська прогресивна громадськість дружно вигукує, як і 75 років тому: "Ні! Ні! Ні! Ми не хочемо вмирати за Данциг (Нарву)! Естонська криза не має військового рішення. Необхідно терміново надіслати на лінію поділу ввічливих зелених чоловічків з Армією оборони Естонії, місію ОБСЄ на чолі з досвідчена в подібних справах пані Тальявіні".

Путін давно спостерігає за своїми західними партнерами  та глибоко зневажає їх. А як ще ставитися до них, якщо колишні канцлери та прем'єри великої Європи шикуються в чергу послужити холуями на його газоколонках за жалюгідну винагороду у 2 мільйони євро на рік? Або після того, як Путін на пару з Асадом одним хімічним ударом розвели як лохів всіх західних лідерів, повністю змінивши порядок денний сирійської кризи. З ката сунітської громади Асад перетворився в очах світової громадськості на респектабельного державного мужа, що займається благородною справою хімічного роззброєння. До речі, саме ця капітуляція Обами штовхнула масу молодих сунітів з поміркованої опозиції, яка сподівалася на підтримку Заходу, в ряди "Ісламської держави", що різко збільшило її потенціал та перетворило країну, розташовану в центрі Близького Сходу, на величезний резервуар ісламістського терору.

Путін прорахував тоді Обаму з його фальшивими red lines і вважає, що прорахував і сьогодні своїх колишніх партнерів по "Великій вісімці". Він їх зважив і виявив дуже легкими. Він переконаний, що переграє їх у потенційних військових конфліктах, які виникнуть на шляху розширення зони домінування та привілейованих інтересів  "Русского мира",який встає з колін, незважаючи на те, що Росія набагато поступається НАТО в галузі звичайних озброєнь та не перевершує США в ядерній сфері. Духом ми візьмемо. Духовністю своєю знаменитою та нахабством. "Як школяреві битися з відбірною шпаною", до того ж озброєною ядерним ломом та тільки що ним не розмахувала?

Він буде грати з ними не в ядерні шахи, а в ядерний покер, підвищуючи ставки, і в критичний момент вони кліпнуть та відступлять. Якщо тов. Кім Чен Ин змушує танцювати навколо себе весь "цивілізований світ", то що ж здатний витворяти з цим світом Путін,який володіє величезним ядерним арсеналом?

"Парадокс Нарви" – здатність Путіна одним ударом поставити весь Захід перед неможливим вибором – принизлива капітуляція та відхід зі світової Історії або гібридна ядерна війна з людиною, що перебуває в іншій реальності, обговорювалося та обговорюється вже два роки в багатьох світових мозкових центрах. Інструменти цієї гібридної війни різноманітні: це і заяви російського МЗС про утиски етнічних росіян, і регулярні вторгнення військових літаків Росії в повітряний простір сусідніх країн, і викрадення естонського офіцера, і арешт литовського судна, і "жарт" Путіна про те, за скільки днів він дійде до Риги, Талліна, Вільнюса, Варшави і Бухареста, і багато іншого. І все більшу роль у гібридному арсеналі, і не тільки відносно Балтії, грають наростаюче брязкання ядерною зброєю, залякування ядерною зброєю, прямий шантаж загрозою застосування ядерної зброї.

Але в Кремлі, мабуть, недооцінюють іншу сторону цієї болісної для Заходу дилеми. Захід не може собі дозволити відмовитися від військової захисту території країни – члена НАТО. Відмова боротися за Нарву означатиме капітуляцію НАТО. Спокуслива мета для ідеологів і практиків "Русского мира".

Поставлений клептократією над Росією напередодні ХХІ століття "смотрящий" виявився потенційно небезпечнішим за Сталіна зими 1952-го і Хрущова осені 1962-го. У тому числі і тим, що пострадянська політична конструкція примітивніша, ніж комуністична. В ній немає ніякої системи страховки проти неадекватної поведінки першої особи. Немає Політбюро, яке здатне було в критичний момент схопити за руку товариша Хрущова або за горло самого товариша Сталіна.

Він небезпечний ще і тим, що, незважаючи на всі його понти, незважаючи на всі його хвастощі, гібридний хрестовий похід "Русского мира" проти Заходу замішаний на глибокому комплексі меншовартості, на усвідомленні того, що ні в чому змістовному, в тому числі і у військовій сфері, конкурувати із Заходом його злодійська імперія органічно не здатна. І це болісне відчуття, якого при всій історичній фарсовості комуністичних вождів не було ні у Сталіна, ні у Хрущова, ця психопатологія "людини з підворіття" характерна не тільки для нашого "національного лідера", але й для значної частини всієї пострадянської "еліти".

І найвидатніша посередність нашого політичного класу знайшла для російського пацієнта свою чашу Грааля, свій особливий шлях ізгоя до величі, свій вірний спосіб змусити звернути, нарешті, на велику Росію, яка нескінченно встає з колін увагу гордовитого сусіда, всього цього, нехай він буде тричі проклятий, цивілізованого світу. Путін поцупив його у спадкоємця північнокорейського диктатора. Ядерний шантаж, загроза перетворити заклятих партнерів у радіоактивний попіл. У цій патологічій версії величі, якщо її послідовно експлуатувати, закладено, однак, дві фундаментальні проблеми.

По-перше, Великий лідер повинен придбати тверду репутацію навіженого. З цим Путін, будемо вважати, успішно впорався. У нього вже є довідки від Меркель і від демонстративно страченого біля Кремля Нємцова. І, нарешті, він зробив шокуюче зізнання на камеру: так, він використовував би ядерний арсенал, якби у спецоперації повернення Криму в рідну гавань з'явились ускладнення. Путіну вже не потрібно нікого більше ні в чому переконувати.

По-друге, шантаж може спрацювати один раз, два рази, кілька разів. Він вже спрацьовує: Захід умовляв Україну розслабитися і не чинити опір анексії Криму; Меркель схопила Олланда в оберемок і примчала до Москви з мирними ініціативами; Обама не наважується продати Україні протитанкові ракети і так далі. Але Захід не може нескінченно відступати перед ввічливими зеленими чоловічками, які розмахують ядерних ломом (в Україні, у Прибалтиці, далі – скрізь). Він не може просто з посмішкою зникнути з світової історії на зразок Чеширського кота. Колись- і швидше раніше, ніж пізніше – Захід упреться, і шантажистові доведеться за базар відповісти і натиснути кнопку.

(...) Новий тип ядерної загрози людству, кинутий Путіним, вимагає й нового типу стримування цієї загрози. Підкреслимо ще раз принципову різницю у ставленні до використання ядерної зброї у формально ще чинній військовій доктрині Російської Федерації і фактично взятої Кремлем на озброєння доктрину Патрушева. Між ядерними шахами та ядерних покером.

Коли Росія в своїй офіційній військовій доктрині заявляє, що вона залишає за собою право використовувати ядерну зброю у разі конвенціональної агресії, що загрожує самому існуванню країни (наприклад, просування багатомільйонної китайської армії в Сибіру), то це засіб запобігти агресіх, не допустити війни, законна оборонна позиція.

Коли Путін визнає в дусі доктрини Патрушева, що під час захопленні території України він готовий був у випадку більш рішучого опору жертви його агресії застосувати ядерну зброю і неодноразово дає зрозуміти, що готовий буде зробити те ж саме при спробі захоплення території інших країн, він здійснює найтяжчий військовий злочин.

Він відкрито заявляє Заходу: я збираюся виграти у вас гібридну війну і поставити вас на коліна – незважаючи на те, що я поступаюся вам у всьому. Тому що у мене є перед вами одна вирішальне перевага: в ході моєї агресії я готовий застосувати ядерну зброю, а ви для свого захисту – ні. Я готовий холоднокровно вбити сотні тисяч, а може бути, і мільйони людей, а ви ні. Тому ви відвернетеся та капітулюєте.

Він все це вже сказав і неодноразово. Але Захід, навіть почувши, продовжує заколисувати себе – може бути, це всього лише риторика скривдженого невротика, якого треба зрозуміти і розумними поступками за рахунок суверенітету його сусідів долучити до конструктивного обговорення дійсно важливих проблем безпеки людства, наприклад, боротьби з глобальним потеплінням. Так Заходу зручніше. Тому що інакше йому доведеться зробити дуже серйозні і зобов'язуючі висновки. Необхідно докорінно змінити всю стилістику спілкування з "конструктивним партнером Володимиром". Сама ядерна Росія з її всесвітньої чуйністю на чужі території нікуди не дінеться, доки її порядки будуть влаштовувати її громадян. "Русский мир" – це крижана пустеля, якою блукає лихий чоловік, але вже не з сокирою, а з ядерною бомбою та томиком Достоєвського. І будь-які його наміри на агресивне розширення її межі повинні рішуче припинятися не зважаючи на ядерний шантаж.

Друкується з дозволу Радіо Свобода/Радіо Вільна Європа, 2101 Коннектикут-авеню, Вашингтон 20036, США


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.