Боротьба кремлівських хлопчиків

2 коментувати
Шалена жага нестримного споживання матеріальних благ західної цивілізації і несамовита ненависть до того ж Заходу оволоділи кремлівською елітою

«Межа на піску, проведена Джорджем Бушем-молодшим у ніч з 11 на 12 серпня 2008 року, коли він застеріг Кремль від підготовлюваного авіаудару по тбіліському аеропорту, розділила російську політичну "еліту" на своїх "вігів" і "торі". На тих, хто з огляду на попередження колишнього друга Джорджа по-великому, по-державному був стурбований долею своїх активів на Заході (сотні мільярдів доларів), і тих, кому на ці закордонні бабки було глибоко по-людськи наплювати», - пише Андрій Піонтковський у колонці для Радіо Свобода.

Не збираючись ідеалізувати жодне з цих угруповань, я назвав їх тоді глобо-клептократи і націонал-клептократи. Націонал-клептократи – це, умовно кажучи, та частина керівної верхівки, яка вважала, що російську нафту можна продавати не тільки через компанію Gunvor, що жити можна не тільки в Лондоні, а відпочивати – не тільки в Куршевелі.

Євразійський мислитель Олександр Дугін, який запозичив у мене по-російськи, по-домашньому цю класифікацію, з великою ніжністю говорив про них: "Патріотична корупція стала проявлятися як самостійне явище при Путіні. Це були люди, що прийшли у владу зі спецслужб і не брали участі на перших ролях у загальнонаціональній приватизації в 1990-х. Їхній патріотизм визначався не стільки їхніми усталеними переконаннями, скільки психологічним типом – за професійними мотивами вони відчували недовіру до Заходу і США, намагалися приховати набуте по-російськи, по-домашньому... Розумніше дати можливість розчленувати накрадені імперії атлантистів багатьом російським патріотам (новим "економічним опричникам"), розділивши їх на невеликі опричні паї, щоб не було проблем з тим, де ховати надлишки".

Акела тричі схибив – в Україні, в Сирії, у Вашингтоні

Тоді перемогла партія глобо-клептократів. Від взяття Тбілісі і впровадження туди "проросійського уряду" було вирішено відмовитися. З того часу боротьба всередині кремлівської верхівки між глобо-клептократами і націонал-клептократами не тільки триває, але за відсутністю публічних політичних інститутів – ще і є реальним змістом російської внутрішньої і зовнішньої політики. Причому боротьба ця невпинно ведеться не лише між різними кремлівськими вежами, але часто і всередині чисто конкретних "веж" авторитетних членів панівної бригади. І насамперед у найголовнішій "вежі", що говорить, яка останнім часом якось занадто нав'язливо підкреслює, що саме вона і приймала одноосібно всі ключові рішення націонал-клептократичного духу – від анексії Криму до відправки "Кузі" на Близький Схід.

Ця вічна боротьба нанайських кремлівських хлопчиків відображає основне нерозгадане метафізичне і моральне протиріччя в кореневій системі "понятій" і "сил" нашої суверенної шпани, яка встає з колін. Суверенної від будь-яких зобов'язань щодо суспільства. Дві полум'яні пристрасті – Ян і Інь російської унікальної духовності – оволоділи нею: шалена жага нестримного споживання матеріальних благ західної цивілізації і несамовита ненависть до того ж Заходу. Ненависть нувориша, який відчуває себе парвеню, незважаючи на всі свої замки, палаци, гареми, яхти, газові мережі і ядерні боєголовки. Не приймають його у справжні буржуїни.

"Ти мене поважаєш?" – звертає російська "еліта" своє екзистенційне запитання до вічно ненависного і вічно привабливого для неї Заходу. Немає відповіді. Недооцінюють вибуховий потенціал цієї гримучої суміші ті аналітики, що намагаються дати раціональну інтерпретацію поведінки російського керівництва виключно в глобо-клептократическом ключі. Влада, мовляв, свідомо розпалює антизахідну істерію для ідеологічної мобілізації мас, створення атмосфери обложеної фортеці, за наявності якої легко заткнути рот будь-яким критикам режиму, оголосивши їх зрадниками, які шакалять біля західних посольств. Насправді ж російська верхівка чудово взаємодіє зі своїми західними партнерами і, більш того, давно інтегрувалася в ненависний Захід, зберігаючи там свої авуари, нерухомість, яхти, футбольні клуби, посилаючи туди вчитися своїх нащадків, проходячи лікування і народжуючи немовлят у західних клініках. Тому реальне протистояння з Заходом абсолютно виключено – хоча б тому, що при перших реальних діях російського керівництва в цьому напрямку західні партнери безцеремонно помацають його за найбільш чутливі й ніжні місця.

Струнка концепція, яка відсилає нас до безсмертної фінальної сцени "Скотного двору" Орвелла. У чомусь правильна, але неповна. Не пояснює пристрасної несамовитості (відріжемо так, що ніколи не виросте!) з'ясування відносин з ненависним Заходом. Не пояснює смакування "приниження" і "витирання об нас ніг", що чергується з гординею "вставання з колін". Кілком у горлі стоять накрадені мільярди. Не тішать вже палаци на Лазурному березі і в Швейцарських Альпах, сини в радах директорів банків і держкорпорацій, доньки в Лондоні та Мюнхені. Ні, ні, ніхто не збирається від усього цього непосильною працею нажитого відмовлятися. Тільки цього мало для російського клептократа на рандеву з Історією.

Свята жадає душа. Свята. Приниження ненависних піндосів і їхніх посіпак, що оточують нас з усіх боків. Втечі поваленого ворога. Прибулих умиротворяти нас, буйних, спочатку дорогого Ніколя з шістьма пунктами миру на всі часи, а потім і Ангели з дорогим Франсуа за пазухою. Хто випробував це солодке почуття, хто підсів на цей п'янкий геополітичний наркотик, той вже ні на що на світі його не проміняє. Тепер тільки вперед, до кінця з майором Прилепіним: на Тифліс, Жданов, на Київ, на Нарву, до П'ятої Імперії, до гамівної сорочки.

Секрет виживання у владі найвидатнішої посередності полягав у вдалому до останнього часу балансуванні двох порочних пристрастей його референтної групи – жадоби збагачення і спраги геополітичної "величі". Після провалу божевільних проектів "Русского мира" і "Новоросії", після чуркінських присипаних пилом дітей Алеппо величезні надії покладалися на спецоперацію "Трампнаш". Кремлівським мрійникам чомусь марився новий поділ світу на сфери впливу. Путін і Трамп слухають нас, слухають нас.

"Ломка" в Кремлі після "невиконання Трампом своїх передвиборчих зобов'язань" виявилася надзвичайно болючою. Послідувала серія безглуздих, хаотичних, рефлекторних кроків в основному націонал-клептократичної спрямованості: обльоти американських кораблів, допотопний шпигунський корабель біля берегів США, крилаті ракети в порушення договору РСМД, визнання паспортів невизнаних "ДНР" і "ЛНР". І, нарешті, геніальна ініціатива клептомаршала Шойгу – штурм іграшкового рейхстагу.

Третя річниця затіяної ватажком Четвертої світової (гібридної) війни відзначається його оточенням у гнітючій атмосфері зовнішньополітичних провалів, зростаючої загрози закордонним активам, цугцвангу на всіх ініціативно відкритих фронтах. Акела тричі схибив – в Україні, в Сирії, у Вашингтоні. Глобо-клептократи дорікають ватажкові в неприпустимому авантюризмі, націонал-клептократи – в боягузливій нерішучості. А йому ще тут як на зло треба переоформляти – вкотре! – ліцензію на правління. Ми повернемося до цього трохи пізніше, але спочатку кілька загальних міркувань про природу авторитарної влади.

Влада першої особи – це безумовне підпорядкування йому декількох десятків осіб: вищих цивільних, поліцейських, медійних, військових чиновників. Причини, через які нотабли підпорядковуються монарху, президенту, вождю племені, свої в різних культурах: конституційне право, звичай, тваринний страх, корисливий інтерес, вірність присязі, щира повага до харизматичної особистості лідера, релігійний фанатизм або комбінація перерахованих вище факторів. Замовляння, перевороти, заколоти відбуваються, коли критична маса цих ключових персонажів втрачає мотиви підпорядкування, і у рішучих рука тягнеться у кого до табакерки, у кого до шарфика, а у кого (в більш щасливих вегетаріанських соціумах) до вотуму недовіри в парламенті, який і є найприйнятнішим місцем для таких дискусій.

Влада будь-якого диктатора, навіть найжорстокішого, ніколи не буває абсолютною. Вона завжди конвенціональна, тобто залишається умовною угодою його оточення. І в цьому сенсі вона більш крихка, ніж влада обраного лідера у сталій демократії. Той же товариш Сталін останні років двадцять п'ять свого життя безперервно перетрушував своїх соратників. І долю товариша Путіна в критичній ситуації зовнішніх невдач вирішуватиме не він сам, а сьогоднішнє політбюро – 15-20 найавторитетніших мудреців, які обіпруться на "думку народну", тобто настрій 100 або 200 "смотрящих" з другого ешелону кремлівської клептократії.

У цьому контексті цікавий документ, який породжений у кремлівській адміністрації панами Антоном Вайно і Сергієм Кирієнком – мабуть, не без допомоги їх знаменитого нооскопа – і в ніч з 19 на 20 лютого вкинутий в обов'язковому порядку в деякі керовані ЗМІ, від КП до Дождя. За сімнадцять років путінського правління чи доводилося вам чути коли-небудь такі жалюгідні прохальні, майже сором'язливі інтонації, що виходять від його апарату: "Дайте посидіти на троні ще шість років! Він дає чесне слово, що це буде останній раз. Повіримо йому, люди добрі?!" Що це, "Слово до народу" передвиборчого штабу вождя "русского мира" або протокол засідання комісії з організації урочистого політичного похорону?

І це ще не все. У наступних рядках свого послання Вайно і Кирієнко, які зовсім вже втратили береги, для чогось підкреслено звертають увагу міста і світу, що:

а) до виборів не буде допущений жоден з серйозних опонентів ватажка;

б) вибори будуть перетворені на референдум довіри;

с) показники явки і голосування "за" будуть доведені організаторами до затверджених заздалегідь рекордних параметрів.

У лютому містичного 17 року з відставанням на 100 днів від графіку минулого століття мимоволі напрошується класичне мілюковське питання: що це, дурість або зрада? Чи ми вже проїхали станцію Дно, а Вайно і Кирієнко – це аватари Шульгіна і Гучкова, що прийшли до государя за папером зі зреченням?

Більше поглядів тут

 


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.