Погляд із США: 5 кроків до виправлення

8 коментувати
Українській владі час припинити гратися в нескінченні політичні ігри, вважаючи, що Захід все одно допоможе. Інакше одного разу вона з подивом виявить, що Заходу набридло

Україні багато чого довелося пережити за останні 30 місяців. Однак, незважаючи на серйозні виклики, країна досягла значних успіхів як у протистоянні сепаратизму, що розпалюється Росією в Донбасі, так і в запуску необхідних реформ. Українці по праву заслужили похвалу.

США і ЄС повинні підтримати Україну, оскільки її успіх або поразка вплинуть на майбутнє Європи та європейської системи безпеки. Але мушу попередити: Києву не варто сприймати цю допомогу як належне. Від дій або бездіяльності української влади залежить, якою саме буде підтримка і чи не почне Захід знову відчувати «втому від України».

Результати референдуму в Нідерландах щоло питання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС – недобрий знак. Навіть якщо мова йшла переважно про висловлення ставлення голландців до Євросоюзу, Києву варто задуматися про те, як його дії сприймають на Заході.

По-перше, українська політика. Так, американцеві не слід особливо обурюватися нею, зважаючи, що зараз коїться в політиці самих США. Але останні кілька місяців Україна провела у стані політичної кризи. Захід спостерігав і дивувався, як країна може дозволити собі настільки тривалі суперечки. Тепер, коли призначено нового прем'єра і затверджено Кабінет міністрів, Київ повинен перейти від політичних маневрів до керування державою і розв'язання проблем. В іншому разі терпіння Заходу вичерпається. Воно не безмежне.

Повернення втоми від України стане трагедією для Заходу, але перш за все – для самого Києва

По-друге, реформи. Постмайданний уряд зробив низку серйозних і непростих кроків. Але ще багато що належить зробити – як в плані змін, так і в питанні боротьби з корупцією. Україні не можна сидіти на місці і вдавати вигляд, що вона не хоче або не може досягти такої мети: стати сучасною, демократичною та ринково орієнтованою європейською державою. Великі очікування, за якими приходить розчарування - фільм, переглянутий українцями та Заходом вже не раз. Спочатку в головній ролі з президентом Кучмою в 1994-му, потім – урядом Ющенка у 2000-му і тандемом Ющенко-Тимошенко в 2005-му. Це не повинно повторитися. Інакше що залишиться від підтримки Заходу, якщо США і ЄС вирішать, що Україна безнадійна?

По-третє, Мінські угоди. Сепаратисти і Росія несуть велику відповідальність за те, що процес виконання домовленостей майже не рухається. До того ж, без стабільного припинення вогню складно виконати інші пункти. Але з боку Києва нерозумно вважати, ніби в цей час можна нічого не робити. Кремль намагається виставити Україну винною у невиконанні угоди, а деякі європейські країни дуже хочуть скасувати санкції проти Москви. Тому Київ повинен показати, що налаштований діяти. Наприклад, Рада могла б ухвалити закон про вибори на окупованих територіях, але з умовою, що вони будуть відповідати принципам демократії та вільної конкуренції. Якщо Україна продовжить сидіти склавши руки, існує ризик, що в липні країни ЄС не зможуть домовитися про продовження санкцій. Це позбавить Захід серйозного важеля тиску на Москву.

По-четверте, геополітична позиція України. Іноді виникає відчуття, що українські еліти переоцінюють важливість розташування своєї країни між Заходом і Росією. І, відповідно, вірять, що їхня країна дуже значима, щоб дозволити їй розвалитися, тому, що б не робила місцева влада, Захід не відвернеться від неї зі страху, що інакше Україна вибере Москву. Це може виявитися помилкою. Не варто гратися в нескінченні політичні ігри, вважаючи, що Захід все одно допоможе. Одного разу українська влада з подивом виявить, що Заходу набридло.

І останнє. У січні 2017 року в США складатиме присягу новий президент. Він або вона сфокусується на внутрішніх проблемах, а також низці питань у сфері зовнішньої політики, включно з Близьким Сходом, Китаєм, Північною Кореєю та Росією. Яку Україну побачить цей президент? Країну, яка не поспішає проводити реформи і не має чітких перспектив? У такому випадку з'явиться спокуса залишити це питання європейцям. Якщо ж українське керівництво стане досягати реальних успіхів у перетворенні країни на сучасну європейську державу, протистоячи при цьому російській агресії, ця історія приверне увагу Білого Дому, а також його співчуття і підтримку. Те, якою побачить Україну новий американський президент, залежить від рішень, які прийматимуться в Києві вже зараз.

Повернення втоми від України стане трагедією для Заходу, але перш за все – для самого Києва. Однак українському керівництву підвладно запобігти цьому.

Колонку опубліковано в журналі "Новое Время" від 22 квітня 2016 року. Републікування повної версії тексту заборонене.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.