2016: Важкий рік для України

6 коментувати
Без прискорення темпів реформ країна ризикує втратити значну частину підтримки Заходу

Україну чекає ще один непростий рік, у якому їй доведеться зіткнутися з двома серйозними загрозами: триваючими спробами Росії використовувати конфлікт у Донбасі для дестабілізації Києва і необхідністю провести життєво важливі економічні реформи. Щоб поставити країну на шлях перетворення в успішну європейську державу, українській владі потрібно вирішити дві проблеми одночасно. В той час, як Київ намагається це зробити, Захід може і повинен надати йому допомогу, але масштаби допомоги США та ЄС будуть залежати від того, наскільки серйозно буде Київ налаштований щодо реформ.

Після літніх боїв, здавалося, восени режим припинення вогню діяв краще, але ключові пункти Мінська-2 не були виконані. Незважаючи на те, що увага Москви переключилася на Сирію, ще не очевидно, що Кремль хоче врегулювання у Східній Україні, а не планує підтримувати відкриту рану, яку Москва зможе використовувати, щоб тиснути на Київ. На жаль, схоже, Донбас приречений залишитися з замороженим (або не настільки вже і замороженим) конфліктом ще надовго.

Тим не менше, Україні слід зробити все можливе для виконання пунктів Мінська-2. Це підвищить слабкі шанси на успіх угод. Це також дозволить Києву перекласти відповідальність за провал Мінська на сепаратистів та їх прихильників у Москві. Крім іншого, це може стати ключем до збереження європейських санкцій проти Росії.

У питанні реформ Київ зробив важливі кроки в складних умовах. Але президенту Порошенко і керівництву країни потрібно робити більше, і робити це швидше. Це означає реформи у сфері державної адміністрації, дерегуляції бізнесу, приватизації держпідприємств, а також подальші кроки з будівництва конкурентоспроможного та прозорого енергетичного сектора. При цьому важливо уникнути популістських кроків, які бюджет держави дозволить собі не може.

З урахуванням результатів, показаних генпрокурором Шокіним, незрозуміло, чому він ще зберігає свій пост

Прискорені реформи означають також більш активні зусилля по боротьбі з корупцією. З урахуванням результатів, показаних генпрокурором Шокіним в минулому році, незрозуміло, чому він ще зберігає свій пост. Генпрокуратурі потрібен струс, і країна відчайдушно потребує реформи системи правосуддя, щоб громадяни та бізнес допомогли вірити в чесність судової системи.

Якщо серйозний прогрес у цих сферах так і буде відсутній, українське суспільство буде все більше розлучатися з ілюзіями, що вже показують результати соцопитувань. І Україна не може дозволити Заходу думати, що вона зволікає з реформами; це може зашкодити підтримці з боку США та ЄС.

Якщо Київ прискорить проведення реформ, Заходу слід збільшити масштаби допомоги. Це означає надати Україні додаткові $5-10 млрд кредитів і грантів, щоб створити зону комфорту для більш радикальних реформ. Це означає надання більшої військової допомоги, щоб допомогти Україні захищати себе. І це означає, що потрібно продовжувати тиснути на Москву, включаючи санкції, щоб змусити її припинити агресію проти України.

Україну чекає нелегкий шлях і, на жаль, до кінця року вибратися з кризи їй не вдасться. Тим не менш, Київ зараз може прийняти рішення, які спрямують країну на правильний шлях, який почне реалізацію обіцянок Евромайдана і забезпечить продовження підтримки Заходу. Чим далі пройде Україна по цьому шляху, тим більшими будуть шанси на реальне врегулювання з Росією.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.