Вони хочуть бути вільними. Що я дізнався про українців

2 коментувати
Хоча Україна і Тибет зникають з новинних заголовків, ці поля битв часів Холодної війни залишаються гарячими точками і сьогодні

Приблизно за два місяці до загибелі 19-річного українського солдата Данила Касьяненка, ми зустрілися з ним у Східній Україні. Ми сиділи в окопі й курили. Навколо було чутно звуки безладних снайперських пострілів та артилерії.

Говорили багато, але більшість з цих розмов не для публікації. Серед іншого, йшлося і про свободу, і Касьяненко пояснював мені, чому він пішов добровольцем на війну. «Ми воюємо за наш дім і за нашу землю, - сказав він, потягуючи червоний Marlboro. – Україна – вільна країна. Після російського вторгнення в мене не залишалося іншого вибору».

Через чотири місяці 77-річний Джампа Чеджор (Jampa Choejor) запропонував мені чашку чаю масала у своєму будинку в селищі тибетських біженців поблизу непальського міста Покхара. До того моменту я ще не зовсім відійшов від поїздки на мотоциклі з Покхари. Це був годинний переїзд по безладних дорогах Непалу з коровами та перевантаженими автобусами на шляху.

Ми сіли пити чай, склавши ноги на ковдрі зі шкури яка, а Чеджор, у минулому буддистський монах, розповів мені, чому в 1959 році він відмовився від чернечого постригу, і приєднався до тибетської партизанської армії, яка воює з комуністичним Китаєм.

«Коли приходили китайці, вони ґвалтували жінок, знущалися, вбивали, - розповідає Чеджор. – Ні волі, ні релігії. Після подібної жорстокості не можна було мовчати. Ми повинні були боротися. Це неможливо було терпіти».

Незважаючи на 1,2 млн загиблих тибетців, Китай, як і раніше, називає це «мирним звільненням»

Чеджор воював у лавах тибетського опору до 1974 року, поки непальські вояки не вижили їх з гірських укриттів у віддаленому регіоні Мустанг на кордоні Тибету і Непалу. Зараз Чеджор живе дуже бідно. Його майно – потертий одяг і колекція старовинних фотографій Далай-лами в рамках.

«У Мустангу, в опорі, було важко, - каже він. – Але в нас не було іншого вибору. Китайці вбивали так багато людей, і ситуація настільки погіршувалась, що ми повинні були дати відсіч».

На перехресті двох воєн

Я вів репортажі з української війни протягом цілого року, і протягом останнього місяця брав інтерв'ю у колишніх борців за свободу Тибету. На перший погляд, ці дві історії ніяк не пов'язані, але все-таки між ними можна провести деякі паралелі. Зокрема, багато простих тибетців, як і багато українців, зіткнувшись з вторгненням на рідну землю, добровільно взяли до рук зброю і вирішили боротися проти агресії.

«Ми боремося за свободу від Росії. Вони хочуть зберегти контроль над нашою країною, - сказав мені 21-річний доброволець Національної гвардії України під псевдонімом Гриззло, перебуваючи в окопах недалеко від прифронтового селища Широкине. В цей час недалеко від нас тріщав кулеметний вогонь.

«Вони хочуть контролювати нас, але нам це не до душі, - каже Гриззло, стискаючи в руках автомат Калашникова. – Ми – вільна країна. Це Україна, а не якась частина Російської Федерації».

«Я бачив, що Китай коїть у Тибеті. Я був злий і хотів боротися», - розповідає 82-річний Келсан Церінг (Kelsang Tsering), колишній буддистський монах, який боровся в тибетському опорі з 1955 по 1974 рік. Ми розмовляли з ним за кухонним столом у його будинку в поселенні тибетських біженців. Мерехтлива люмінесцентна лампа освітлювала кімнату, на стіні виднілася фотографія Далай-лами, загорнута в білий ритуальний шарф хадак. Дружина Церінга сиділа на підлозі, підібгавши ноги, крутила молитовне колесо і співала мантру.

«Я досі дуже злий, - каже Церінг. - Але не в змозі боротися, я занадто старий. Мені здається, що молоде покоління повинно взяти на себе відповідальність за захист нашої землі. Якщо я бачу, що молоді тибетці б'ються між собою, то кажу їм, що справжній ворог знаходиться з іншого боку гори. Якщо ви дійсно такі хоробрі, йдіть воювати з китайцями».

Після китайського вторгнення 1950 року, армія тибетського опору почала жорстоку партизанську війну проти Китайської народно-визвольної армії. За підтримки ЦРУ бійці тибетського опору, багато з яких були ченцями та кочівниками, воювали десятиліттями, і склали зброю лише за розпорядженням Далай-лами в 1974 році.

Після незаконного захоплення Криму і вторгнення Росії в Донбас кампанія народного спротиву почалася і в Україні (враховуючи факт присутності російських військ і озброєнь на території України, слово «вторгнення» дійсно тут є доречним).

Українські добровольчі батальйони зіграли ключову роль у припиненні просування комбінованих російсько-сепаратистських сил, до чого пронизана корупцією регулярна армія виявилася не готова. Українські добровольці, серед яких були і жінки, і чоловіки повернули хід цієї війни.

Агресори в цих двох конфліктах - Китай та Росія - виправдовують своє вторгнення оспорюванням суверенітету їхньої жертви, точніше - історичної легітимності суверенітету України й Тибету. Вони також наполягали на параноїдальній вигадці (або спритно використовували пропаганду, експлуатуючи культурні та історичні стереотипи) про те, що таким чином вони нібито «звільняють» ці країни від імперіалістичного впливу Заходу.

Однак реальність малює зовсім іншу картину подій, ніж та, яку пропонують Москва і Пекін.

Австрійський альпініст Генріх Харрер каже, що на момент вторгнення Китаю в усьому Тибеті було не більше п'яти осіб з країн Заходу. (Незважаючи на 1,2 млн загиблих унаслідок вторгнення і окупації тибетців, Китай, як і раніше, називає це «мирним звільненням»).

Українська революція на Майдані не була неонацистським переворотом за підтримки ЦРУ, як стверджують кремлівські глашатаї. Це була реакція людей з усіх верств суспільства на корупцію і злочини проросійського режиму Віктора Януковича.

Хоча Україна і Тибет зникають з новинних заголовків, ці поля битв часів Холодної війни залишаються гарячими точками і сьогодні. Через 65 років після «визволення» Тибету, Комуністична партія Китаю все ще боїться, що повстання в Тибетському автономному районі може викликати ширші антиурядові протести, можливо, навіть революцію. Отже, Китай перетворив Тибет у кошмарну державу-гестапо для його жителів.

Ставлення Китаю до Далай-лами показове. У 2008 році тодішній керівник Тибетського автономного району від Комуністичної партії Чжан Цинлі назвав Далай-ламу «вовком у чернечому вбранні, дияволом з людським обличчям і серцем звіра».

В Україні ж після прозахідної революції 2014 року Росія анексувала Крим і вторглася в Донбас, що багато аналітиків і політиків схильні вважати кремлівським гамбітом з метою відновлення влади у своїй «сфері впливу», тобто, з метою відновлення колишнього Радянського Союзу.

Вороги Америки часів Холодної війни виникли знову, і являють собою військову загрозу. Деякі побоюються, що хиткий світовий порядок ще ніколи не був такий близький до катастрофи. Залучення Росії в сирійську війну призвело до того, що російські солдати та воєнні літаки підійшли на небезпечно близьку відстань до американських сил у цьому регіоні. У відповідь на війну Росії в Україні, воєнні літаки і наземні сили США були перенесені далі на схід Європи, щоб заспокоїти схвильованих союзників по НАТО і стримувати подальшу російську агресію.

Напруга між Америкою та Китаєм також наростає, і, як багато хто побоюється, справа йде все ближче до війни. Коли американський військовий корабель USS Lassen 27 жовтня пройшов у межах 12 морських миль від двох китайських штучних островів у Південно-Китайському морі, Китай звинуватив США в тому, що вони роблять провокаційні дії, які можуть призвести до конфлікту. Американські чиновники заперечили, що есмінець проплив там, де це дозволено міжнародним правом.

«США опинилися сьогодні під величезним тиском. Можна навіть сказати, що частково це крах, - пише колумніст Wall Street Journal Брет Стівенс. – В Азії - наполегливий, необачний і небезпечний Китай. Тим часом, Росія прагне домінувати над своїми сусідами, розв'язуючи локальні гібридні війни, використовуючи брудні прийоми і навіть пряме вторгнення».

Переклад НВ

Продовження колонки Нолана Петерсона буде опубліковано в розділі «Погляди». Слідкуйте за оновленнями

Текст публікується з дозволу автора

Оригінал

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.