Війна триває. Про що говорить кібератака на Україну

1 коментувати
Той факт, що кібератака і вбивство офіцера української розвідки відбулися напередодні Дня Конституції, після візиту Порошенка до президента США Дональда Трампа, змушує задуматися про втручання Росії

Бої вздовж лінії фронту на сході України трохи стихли. Настало «хлібне перемир'я», щоб місцеві жителі змогли зібрати урожай. Затишшя триватиме з 24 червня до 31 серпня. Але гібридна війна триває.

У вівторок під час вибуху в автомобілі загинув офіцер української розвідслужби. Справа класифіковано як теракт. Поки тліла машина полковника Максима Шаповала, командувача спецопераціями, невідомі розробники запустили в країні комп'ютерний вірус, місяцями зберігався в мережі київської компанії податкового програмного забезпечення.

За кілька годин вірус Petya паралізував українські банки, засоби зв'язку, медіа, урядові мережі і транспортні системи. З ладу вийшло табло з розкладом польотів в міжнародному аеропорту «Бориспіль».

Чиновники відразу припустили, що обидві атаки схожі на прояв російської гібридної війни. «Не випадково теракт збігся з масованою кібератакою, де також простежується російський слід», - заявив секретар РНБО України Олександр Турчинов.

Москва, зрозуміло, заперечує причетність до хакерської атаки або фінансування низки вбивств по всій Україні, метою яких стали високопоставлені українські військові, розвідники, журналісти і політичні фігури.

Більше всіх постраждала Україна

Шаповал керував спецназом Головного управління розвідки Міністерства оборони. Він командував секретною розвідувальною дивізією, яка збирала докази військових дій Росії проти України і проводила зухвалі таємні рейди на території підконтрольної сепаратистам.

Міністерство внутрішніх справ України вважає вбивство Шаповала терактом - останнім в серії замахів, замовлених Москвою.

"Є всі підстави вважати, що ці вбивства сплановані і реалізовані за безпосередньої участі російських спецслужб", - підкреслив Турчинов.

Невидиме поле бою

Кібератаки торкнулися майже дюжину країн і мінімум 80 компаній, в тому числі російських. Проте, найбільше постраждала Україна.

В усіх прошарках українського суспільства - від державних чиновників до студентів університетів - підозри відразу впали на Росію.

Станом на середу вірус Petya продовжив поширюватися по всьому світу, виявившись складнішим, ніж спочатку думали експерти з кібербезпеки.

Нульовим пацієнтом стала українська програма з роботи з податками під назвою "Інтелект Сервіс", яка, за попередніми даними, розповсюдила вірус через автоматичні оновлення серед клієнтів у всьому світі. Як повідомили в компанії Information Systems Security Partners, вірус проник в систему ще в березні-квітні цього року.

ISSP називає "розвиненою стійкою загрозою" (АРТ). У цьому типі вірусу хакери вторгаються в мережу і залишаються в ній досить довго, щоб встановити додаткові бекдори і "сплячих агентів", готуючись до атаки, яка відбудеться пізніше.

"Чарівної таблетки" для такого складного типу немає, каже Олег Дерев'янко, голова ради директорів ISSP: "Сьогодні ми стали свідками потужного сигналу тривоги на комерційному та державному рівні"

"На жаль, кібератака розкрила небажання відділів [інформаційних технологій] в великих українських компаніях протистояти вірусним загрозам", - вважає голова Громадської ради при Міністерстві інформаційної політики Михайло Васянович.

Збіг

У середу Україна відзначала День Конституції - національне свято, присвячене 21-й річниці нинішньої демократичної конституції України. "Ми захищаємо не тільки нашу землю і територіальну цілісність, але і демократію, свободу, волю і наш європейський вибір", - зазначив президент країни Петро Порошенко у своїй святковій промові.

Той факт, що кібератака і вбивство Шаповала відбулися напередодні Дня Конституції, після візиту Порошенка до президента США Дональда Трампа, змушує задуматися про втручання Росії. Так вважають українські чиновники і експерти.

"Кібератаки - це прояв агресії, яку Росія продовжує вести проти України", - заявив Деніел Кочіс, аналітик з питань європейської безпеки Фонду Маргарет Тетчер. "Час кібератаки теж могло бути скоординовано, щоб це виглядало як якесь політичне послання", - вважає він.

Хоча в середу святковий настрій нікуди не подівся. Люди стягувалися на Майдан і Хрещатик протягом всього дня. Брейк-танцюристи, гітаристи, караоке-співаки, фаєрщики. Справжній фестиваль.

Тут же в натовпі були патрулі поліції. Поруч з важливими пам'ятками, такими як Банкова, будівля президентської адміністрації України або Верховна Рада, годинами стояла Національна гвардія з протигазами. Таке забезпечення безпеки - звично для України, особливо в дні великих свят або ключових річниць, пов'язаних з політикою.

Але на цей раз Турчинов оголосив про додаткову активізації антитерористичних заходів в Києві в середу через вбивства Шаповала. "Цей терористичний акт спрямований на залякування і дестабілізацію ситуації в державі", - підкреслив він.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.