Українські студенти готуються до війни

2 коментувати
В одному з київських університетів студенти готуються до оборони на випадок нападу Росії. Це один з багатьох прикладів заповзятливості українців, які відповідають на виклики, що стоять перед їхньою країною

Першу частину колонки Нолана Петерсона читайте тут

За час Другої світової війни загинули близько 200 студентів та викладачів Київського університету імені Тараса Шевченка. Раніше, у 1918-му, київські студенти виступили проти більшовицької армії – подія, названа згодом боєм під Крутами.

Близько 300 студентів та 100 козаків Вільного козацтва намагалися захистити Київ від п'ятитисячної армії. Студенти утримували залізничну станцію Крути на околиці міста, але врешті-решт були розбиті. Багато загинуло. Київ був узятий більшовиками, Україна – приєднана до Радянського Союзу.

У пам'ять про студентів, які брали участь у бою під Крутами, при Інституті філології Університету Шевченка у 2014 році створена Студентська гвардія. Під керівництвом доцента Сергія Янчука близько 200 студентів та співробітників Інституту пройшли військову підготовку для захисту Києва у разі нападу.

«Наше завдання – навчити студентів користуватися зброєю у разі надзвичайної ситуації», – каже Янчук.

Незважаючи на війну, що вирує лише за шість годин їзди від Києва, життя в столиці йде своїм плином. Цього тижня в місті – кінофестиваль. Вечорами бари наповнюються відвідувачами, які попивають коктейлі під кавери місцевих джазових груп на американські пісні. На території закинутої промзони відкрився Арт-завод Платформа, де практично щотижня проходять різні ярмарки, фестивалі та концерти.

«Піти на фронт – не складно. Складно повертатися»

У кав'ярнях у центрі столиці людно, найчастіші відвідувачі – хіпстери і студенти. Іноземні журналісти, яких раніше було дуже багато, в основному роз'їхалися. Залишилися лише кілька найбільш стійких, тих, хто впевнений, що забутий конфлікт на сході України все ще може перетворитися в щось набагато страшніше.

«Тут у Києві, преса та політики намагаються зробити вигляд, що війна дуже далеко, – каже студент Університету імені Шевченка і командир Студентської гвардії Василь Ютовець. – Ми намагаємося нагадати, що війна далека від завершення. Загроза зростає з кожним днем».

Незважаючи на молодість і небажання навколишніх людей помічати бої під боком, деякі студенти університету не забули про війну. «Піти на фронт – не складно, – запевняє Ютовець, ветеран війни, член української Національної гвардії. – Складно повертатися. Не можу собі уявити, щоб я нічого не робив, поки моя країна страждає. Ми досі з надією дивимося в майбутнє. Коли почалася війна, на фронт потрапити було дуже легко. Ми розуміли, що зобов'язані підтримати війну».

Підрозділи цивільної оборони на кшталт Студентськой гвардії є, крім іншого, елементом запобігання російській агресії. «Якщо глава Кремля буде усвідомлювати, що в Україні йому доведеться зіткнутися з батальйонами територіальної оборони, ополченцями і навіть студентами, це послужить стримувальним чинником», – вважає Янчук.

Він служив у збройних силах України три роки, брав участь у миротворчих операціях у Косово. Крім того, був задіяний у спільних з американською армією навчаннях на базах в Луїзіані, Північній Кароліні і Техасі. Янчук використовує свій військовий досвід і зв'язки з українськими військовими інструкторами, щоб організувати тренування для Студентської гвардії. Мова йде про курси з надання першої медичної допомоги, польової підготовки та роботи зі зброєю. Є і більш спеціалізовані курси: робота з мінами, перехід гірською місцевістю, базовий снайперський курс.

Кому дякувати

Студентська гвардія при Університеті імені Шевченка – ще один приклад української підприємливості при вирішенні безлічі викликів, які постали перед країною. «Громадянське суспільство на два, три або п'ять кроків попереду влади, – підкреслює Янчук. Громадянське суспільство виграє війну, попри всі зусилля українських і російських політиків».

На сході України з'явилися громадські ініціативи, які опікуються допомогою 1,7 млн переселенців. По всій країні виникли ветеранські групи, які допомагають солдатам, які повертаються, влитися в мирне життя і впоратися з психологічними наслідками участі в бойових діях.

Бої на Донбасі тривають, і добровольчі батальйони територіальної оборони готові захистити свої міста у разі російського вторгнення.

(...)

Шрами

«Війна залишає шрами, – каже Янчук. – Фізичні і моральні». 39-річний викладач і ветеран української армії сяє від гордості, коли говорить про студентів, які вступили в Студентську гвардію, про їхню готовність витрачати вихідні на підготовку до оборони власної країни. «У Штатах студентське життя асоціюється з братствами і вечірками, – розповідає він. – А цим студентам доводиться всерйоз думати про те, що, можливо, їм доведеться воювати і захищати свою домівку від російського вторгнення».

Студенти, які спочатку неохоче говорили про свої страхи та надії, потихеньку починають спілкуватися відкрито.

«Моя надія дуже сильна, – визнає Ольга Махиня, студентка Університету імені Шевченка і член Студентської гвардії. – Я хочу жити в єдиній Україні. Моїй рідній країні, без війни, без проблем».

Багато хто з присутніх бачили смерть на власні очі: хто на лінії фронту в Донбасі, інші – на Майдані. Їх об'єднує загальний дух і почуття самопожертви.

«У нас немає віри, – каже В'ячеслав Машин, 24-річний аспірант і ветеран війни в Донбасі. – Вірити, значить, молитися і чекати. А ми хочемо боротися. Нам набридло ховати свою ідентичність, як робили наші батьки в Радянському Союзі».

«На мій погляд, майбутнє нашої країни залежить від нашого покоління, – вважає Ольга Свисюк, студентка Університету імені Шевченка і член Студентської гвардії. – Наш приклад доводить, що ми можемо змінити ситуацію на краще. Якщо захочемо».

«Нам не просто потрібні герої, – підсумовує Машин. – Нам потрібно побудувати країну».

 Переклад НВ

Повну версію колонки Нолана Петерсона читайте на The Daily Signal

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.