Російська загроза. Як воювати по-новому

0 коментувати
Сучасна доктрина гібридної війни Росії – це переосмислена радянська стратегія «глибокої операції». Гібридна війна – це не приховані дії

Кладовище загиблих радянських льотчиків приховано в лісі від сторонніх очей недалеко від того місця, де зараз розташована авіабаза НАТО. Деякі пам'ятники заросли травою, а імена і червоні комуністичні зірки вицвіли. Ці забуті обеліски – епітафії радянського режиму в Естонії, а також історії Холодної війни.

Сьогодні, через 26 років після розпаду Радянського Союзу і через 13 років після вступу Естонії до НАТО, над цим затишним місцем літають американські літаки в рамках військових навчань НАТО. Вони покликані нагадати Москві, що західний альянс готовий захищати своїх членів. «Кожен маневр, який ми відпрацьовуємо з нашими союзниками по НАТО, дійсно адресований нашому народу і нашому потенційному супротивнику. Це означає, що НАТО єдине, і що Естонія захищена», – розповів лейтенант естонської армії Сімму Саар.

В Естонії, де пам'ять про радянську окупацію ще жива, російський реваншизм вважають екзистенційною загрозою. Збільшений контингент військових сил НАТО в країнах Балтії та військові навчання Atlantic Resolve на континенті повинні заспокоїти естонців. Вони спрямовані на стримування агресивної політики Кремля. «Ми можемо відчувати себе в безпеці. НАТО працює, і наші спільні цінності захищені. Для естонців це дуже важливо», – каже Саар.

Чудовий новий світ

10 серпня в рамках військових навчань повітряні і наземні сили, а також кібервійска НАТО імітували захист Естонії від гібридної війни. Це те, що американські військові називають «багатонаціональним навчанням». Такі навчання вперше пройшли в Естонії. Операція – частина державної програми партнерства, що почалася ще в 1993 році.

Під час навчань «Балтійські джунглі» команда з 35 американських кібероператорів на авіабазі «Амарі», що працює разом з п'ятьма естонськими колегами, запобігла симульованій кібератаці, в якій гіпотетичний противник заразив шкідливими програмами комп'ютери, які проводять діагностику американських літаків на A-10.

«У А-10 дуже вразлива платформа, ми повинні бути в змозі захистити її, щоб забезпечити безпеку своїх літаків», – сказав полковник Джонатан Сазерленд.

У той час як кіберспеціалісти працювали на авіабазі «Амарі», повітряні бойові підрозділи НАТО змоделювали захоплення аеродрому в сільській місцевості Естонії. Потім, під пильним оком США і британських спецназівців, 16 літаків практикували злети і посадки на проїжджій частині автомагістралі. Таке об'єднане застосування систем озброєння з сучасними комп'ютерними технологіями – це складна багатовимірна оборонна операція, яку НАТО необхідно відточувати, щоб захистити себе від нових військових гібридних загроз.

Назад у майбутнє

Сучасна доктрина гібридної війни Росії – це переосмислена радянська стратегія «глибокої операції». Гібридна війна – це не приховані дії. Швидше, комплексне використання звичайної військової сили з іншими засобами, такими як кібератаки і пропаганда. Їх мета – посіяти хаос і плутанину, як на полі битви, так і в тилу ворога.

Гібридна війна – це динамічна загроза. Отже, військові США і їх союзники з НАТО повинні бути готовими до неї. В основі навчань «Балтійські джунглі» лежить перспективне мислення, необхідне для успішного захисту від гібридних атак. «Ми завжди повинні дивитися вперед», – говорить генерал-майор авіації Джон Келко.

Останні 16 років увагу військових США та їхніх союзників було зосереджено на операціях по боротьбі з повстанцями в Іраку і Афганістані, де використовувалися старі навички, але одночасно розвивалися нові, унікальні сучасні бойові методи.

Час змін

Після 11 вересня 2001 року епоха воєн не скінчилася. Уже 16 років в Афганістані та Іраку тривають операції по боротьбі з повстанцями. Але і «близькі» сусіди знову стали потенційними військовими супротивниками.

«Звичайна війна нікуди не зникла. Вона як і раніше існує, – каже лейтенант естонської армії Саар, – але все змінюється. І, звісно ж, гібридна війна, що з'явилася кілька років тому».

Напад Росії в 2014 році на Крим і тривала війна на сході України змусили хвилюватися трьох балтійських членів НАТО – Латвію, Литву та Естонію, а також сусідню Польщу. У сукупності ці чотири члени НАТО розглядають військову агресію Росії як потенційну загрозу.

Естонія, в свою чергу, вже піддавалася кібератакам з боку Росії. У 2007 році під час масової зачистки країни від пам'ятників радянським солдатам, Естонія була вражена масовим комп'ютерним вірусом. Кібератака торкнулася всієї країни. Були докази, що в цьому замішана Росія, хоча Кремль усе заперечував.

У червні 2014 року Білий дім почав реалізовувати Європейську ініціативу зі страхування фінансових операцій в Європі, щоб запобігти російській військовій агресії. Президент Дональд Трамп продовжив цю програму і нещодавно навіть запропонував збільшити її бюджет.

Американський військовий персонал у Європі ретельно уникає називати Росію військовим супротивником. Вони кажуть, що їхні дії спрямовані проти всіх гібридних воєн і необхідні для відображення нових загроз у всьому світі. «Скрізь у світі все змінюється, а не тільки в Європі», – сказав Сазерленд.

Проте новина про десятки тисяч російських військових, які накопичуються в сусідній Білорусі для проведення військових навчань «Захід-2017» в цьому місяці, а також російська агресія в Україні, через яку все ще гинуть люди, роблять необхідними щоденні тренування, такі як «Балтійські джунглі», оскільки вони присвячені відпрацюванню бойових навичок.в

«Ми робимо звичайну роботу, – каже Саар. – Але, звісно, стежимо і завжди аналізуємо те, що відбувається в Росії». Генерал-майор авіації Келко додає: «Старі уроки вивчені, але ми об'єднуємо нове обладнання, нові тактики і методи, щоб бути актуальними сьогодні і бути в безпеці».

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Нолана Петерсона. Републікація повної версії тексту заборонена.

Оригінал опубліковано на The Daily Sygnal

Новое Время запрошує на лекції наших відомих колумністів Діалоги про майбутнє. Детальна програма тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.